80 درصد تسهیلات بانکی در اختیار 200 نفر

امیر خجسته رئیس” فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس” در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین گفته است:80 درصد تسهیلات بانکی در اختیار 200 نفر است/ برخی بانک‌های زیان‌ده، صوری سودده می‌شوند/ یکی از بانک‌های خصوصی 130 هزار میلیارد تومان سپرده‌های مردم را جذب کرده است/ بانک مرکزی توضیح دهد به چه علت مجمع این بانک‌ها را تأیید کرده است؟

31 مفسد اقتصادی را در تنها دو بانک خصوصی شناسایی کردیم
 متاسفانه افراد خاصی در اکثر بانک‌ها با رانت، جعل و تبانی در قالب شرکت‌های صوری و کاغذی یا بعضاً جدیدالتأسیس بدون هیچ‌گونه اعتباری اقدام به اخذ تسهیلات می‌کنند. این افراد که تعداد آن‌ها به 200 نفر هم نمی‌رسد جهت منافع شخصی خود سیستم بانکی را مختل کرده‌اند.

وی با اشاره به تخلفات به وجود آمده در بانک‌ها، گفت: متاسفانه افراد خاصی در اکثر بانک‌ها با رانت، جعل و تبانی در قالب شرکت‌های صوری و کاغذی یا بعضاً جدیدالتأسیس بدون هیچ‌گونه اعتباری اقدام به اخذ تسهیلات می‌کنند. با توجه به ردیابی‌هایی که در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام دادیم این افراد را مشخص کردیم که تعداد آن‌ها به 200 نفر هم نمی‌رسد و جهت منافع شخصی خود سیستم بانکی را مختل کرده‌اند. تسهیلات بانکی که به‌ صورت معوق یا مشکوک الوصول هستند بیش از 150 هزار میلیارد است که می‌توان گفت حدود 80 درصد این معوقات در اختیار این 200 نفر است.

 

در تحقیق و تفحص مجلس که تنها از دو بانک خصوصی انجام دادیم 31 نفر از این افراد را به‌عنوان مفسدین اقتصادی شناسایی کردیم که آن‌ها بیش از 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات معوق از این دو بانک خصوصی داشتند و بعضا با ردیابی که انجام‌شده برخی از این افراد در اکثر بانک‌ها نفوذ کرده بودند که اسامی آن‌ها را به‌صورت مکتوب و مستند به سران سه قوه معرفی کردیم.

 

وی با اشاره به جذب غیرقانونی وجوه از سوی چند بانک خصوصی، گفت: در حال حاضر چند بانک خصوصی شناسایی‌شده‌اند که به‌صورت گسترده اقدام به جذب سپرده‌های مردمی کردند تا جایی که در یکی از این بانک‌های خصوصی بیش از 130 هزار میلیارد تومان سپرده‌های مردم جذب‌شده است. اما متاسفانه مستندات نشان از فعالیت خارج از عرف بانکداری این بانک‌ها دارد و این سپرده‌ها در اختیار افرادی خاص قرارگرفته است. این بانک‌های خصوصی با تشکیل شرکت‌های اقماری و ضربدری اقدام به یک سری معاملات صوری و کاغذی می‌کنند و بانک را به‌صورت غیرواقعی و با نشان دادن سود موهوم، سود ده نشان می‌دهند.

 

متاسفانه یک سری شرکت‌های حسابرسی نیز تراز این بانک‌ها را در پایان سال مالی مثبت نشان می‌دهند و تخلفات این بانک‌ها را نادیده می‌گیرند که فراکسیون تعدادی از این حسابرسی‌ها را مورد رسیدگی قرار داده که متاسفانه در اکثر آن‌ها پنهان‌کاری و تبانی در امر حسابداری مشهود است و به‌زودی از سازمان حسابرسی، بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی توضیحات خواهیم خواست و بانک مرکزی باید توضیح دهد به چه علت مجمع این بانک‌ها را تأیید کرده است.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …