آخرین اطلاعیه ها
نهاد کودکان مقدمند: بستن مدرسه مهاجرین افغان در شاهدیه استان یزد محکوم است!
جمعه, ۷ام مهر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

اول مهرماه، روز بازگشایی مدارس، دانش‌آموزان مدرسه “جهاد” در شهر شاهدیه یزد با درب بسته مدرسه روبرو شدند. تفکیک مدارس دانش آموزان افغانستانی و ایرانی به نام مدارس “قطبی” یکی از اقدامات فاشیستی آموزش و پرورش در استان یزد است.

مدرسه مخروبه “جهاد” که پیشتر در اختیار دانش‌آموزان ایرانی بود، توسط آموزش و پرورش ناحیه یک یزد، از دوسال پیش به دلیل فرسودگی شدید، تعطیل گردید. سپس آموزش و پرورش، این دبستان مخروبه را به دانش‌آموزان افغانستانی، تحت عنوان “دانش آموزان بیگانه” اختصاص داد.

رفتار نژاد پرستانه با شهروندان افغانستانی در استان یزد سابقه‌ای طولانی دارد. از حمله لباس شخصی‌ها به منازل مهاجرین افغانستانی و به آتش کشیدن ‌‌آنها، تا اجبار به اخراج و عدم ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی در مدارس میبد یزد و تفکیک علنی و رسمی مدارس “افغانستانی” و “ایرانی” توسط آموزش و پرورش استان، زنجیره‌ای از آزار و اذیت سازمان یافته دولتی است. بستن مدرسه “جهاد” ادامه حملات سازمان یافته فاشیستی به کارگران شریف افغانستانی و خانواده و فرزندان آنها و محروم کردن عامدانه دانش آموزان افغانستانی از ادامه تحصیل است. کودکانی که در ایران متولد شده‌‌اند، عامدانه توسط ادارات ثبت‌احوال و اداره اتباع خارجی به “جرم” مهاجر بودن خانواده، از داشتتن مدارک هویتی و شناسنامه محروم گردیده‌اند.

محمدحسن رادمنش معاون اداره کل آموزش و پرورش استان یزد وقیحانه اعلام کرده است که ۳۳ مدرسه در استان یزد، را تفکیک کرده و به “اتباع خارجی” اختصاص داده‌اند.

به خانواده دانش‌آموزان مدرسه جهاد ۴۰ روز فرصت داده شده که کودکان خود را از این مدرسه به مدارس دیگری منتقل کنند. این در حالی است که خانواده‌ها با پرداخت شهریه‌های سنگین توانسته‌آند کودکان خود را دراین مدرسه فرسوده و مخروبه ثبت‌نام کنند و عملا امکانی برای ثبت‌نام  کودکان موجود نیست.

تبعیض نهادینه شده در ‌آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، تفکیک دانش‌آموزان بر اساس ملیت و هویت‌ تراشی قومی به قانون رسمی آموزش و پرورش بدل شده است. آموزش و پرورش جمهوری اسلامی در استان یزد، مسئول مستقیم این رفتار ضد انسانی، فاشیستی و نژاد‌پرستانه است!

 

همه کودکان حق دارند و باید بدون هیچ تفاوت و تبعیضی از یک آموزش و پروش انسانی و برابر برخوردار باشند.

ما مردم شریف شهر شاهدیه استان یزد به پشتیبانی و دفاع از خانواده‌های شهروندان افغانستانی فرامی‌خوانیم.

 

نهاد کودکان مقدمند

پنجم مهرماه ۱۳۹۶

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
بیانیه مشترک دهها تشکل کارگری بین المللی در همبستگی با جنبش و فعالان کارگری ایران در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار – س ژ ت، دیژون فرانسه آزادی زندانیان سیاسی را به شعار هر تجمع و اعتراضی تبدیل کنیم! تجمع علیه قتل های ناموسی در مریوان کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری: از اعتصاب رانندگان شرکت واحد زنجان حمایت کنیم! حزب کمونیست کارگری:هزاران نفر از جوانان در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زدند حزب کمونیست کارگری: بالا گرفتن گفتمان و تنش جنگی میان دولت آمریکا و جمهوری اسلامی  
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com