آخرین اطلاعیه ها
مسجد سلیمان هم به لیست شهرهای اعتراضی در خوزستان اضافه شد.خوزستان یکپارچه اعتراض و مبارزه
پنجشنبه, ۳۱ام تیر, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

اطلاعیه شماره ۸:در هفتمین شب اعتراضات مردم خوزستان، این اعتراضات به شهرهای تازه ای مثل مسجد سلیمان گسترش یافت و با همبستگی بسیار بیشتری در سایر نقاط دیگر کشور و منجمله در یزدانشهر اصفهان و در سنندج همراه شد.

شب گذشته شهرها و مناطق دیگری به اعتراضات مردمی خوزستان پیوستند. مسجدسلیمان، شیبان، الهایی، شهرک مدرس دزفول، منطقه شهرویی در نزدیکی بهبهان، سربندر، روستای عرب حسن و دغاغله از جمله این مناطق هستند.  در شهرهای شوش، رامهرمز، شهرویی و بهبهان جوانان با آتش زدن لاستیک اقدام به مسدود کردن جاده های ورودی و خروجی نمودند. با وجود حضور گسترده ماموران ویژه و ادوات و ماشین های مخصوص سرکوب در سوسنگرد، اما مردم معترض این شهر حضوری چشمگیر داشتند.

بازار محلی کوی علوی که یکی از کانون های اصلی اعتراض مردمی در شهر اهواز است، شب گذشته در آتش سوخت. در ویدیوی منتشر شده از این آتش سوزی جوانانی که در تلاش برای خاموش کردن این آتش هستند می گویند “عوامل حکومت بازار را به آتش کشیدند…این ما مردم هستیم که برای خاموش کردن آتش اینجا آمده ایم…فردا نگویید اغتشاشگران بازار را آتش زدند…شما خودتان اینجا را آتش زدید.”

شب گذشته مردم ایذه برای دومین شب متوالی با وجود امنیتی شدن چهره شهر موفق شدند حلقه های اعتراضی وسیعی در محلات مختلف شکل دهند. پلیس برای متفرق کردن مردم اقدام به شلیک تیر هوایی و همچنین پرتاب گاز اشک‌آور نمود اما معترضان نیز با پرتاب سنگ، مقابل نیروهای سرکوب مقاومت کردند. به گفته شاهدان تا روشن شدن هوا صدای شلیک گلوله شنیده می شد. در این شب جوانان معترض موفق شدند جاده ایذه به سمت دهدز را مسدود کنند.

در ماهشهر نیز مردم به خیابان آمدند و در منطقه جراحی ماهشهر، کیوسک نیروهای انتظامی حکومت را به آتش کشیدند!

در  بهبهان مردم معترض در دومین روز پیاپی اعتراضشان جاده به سمت گچساران و شیراز را بستند!. همچنین جوانان روستای شهرویی بهبهان، سه راهی اصلی و مواصلاتی دهها روستا به سمت بهبهان و اهواز را در محل امیرحاضر بستند!

از سوی دیگر اعتراضات مردمی در خوزستان به  لردگان در استان چهارمحال بختیاری نیز کشیده شد و مردم جاده بخش آلونی را مسدود کردند!

شب گذشته با یورش ماموران نیروهاى امنیتى واطلاعاتى به منازل معترضین در شیبان، ده ها نفر بازداشت شدند. اخباری نیز از بازداشت های متعدد در شهرهای دیگر همچون بهبهان، خلف آباد، ایذه، خرمشهر، سوسنگرد و بستان هم منتشر شده که هنوز از تعداد دقیق آنها اطلاعی در دست نیست. همچنین گزارش هایی از زخمی و کشته شدن شماری از معترضان در شهرهای مختلف منتشر شده اما به دلیل قطعی و اختلال در اینترنت تا این لحظه اخبار و اطلاعات دقیق و روشنی در دست نیست.  شب گذشته اعتراضات در خوزستان همچنان گسترده و محله محور بود و  در خیلی جاها خانواده ها حضور قابل توجه ای داشتند.

در واکنش به گسترش و تداوم اعتراضات مردمی در خوزستان و افزایش همبستگی با مردم خوزستان در دیگر نقاط کشور جمهوری اسلامی برای مردم معترض خط و نشان می کشد و آنها را تهدید کرده است. روز ۳۱ تیر استاندار خوزستان اعلام کرد:” ایجاد هرگونه ناامنی و بی ثباتی و اخلال در نظم عمومی قاطعانه مقابله و با عوامل آن به شدت هرچه تمام‌تر براساس نص قانون برخورد نموده و در این راستا از هیچ گونه اقدام قانونی مضایقه نخواهد نمود.”. این تهدیدات در مقابل مردمی که بارها اعلام کردند که در اثر تشنگی و گرسنگی دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند کارساز نخواهد بود. از سوی دیگر مقامات حکومتی در استان خوزستان مدعی شده اند که برخی از مخازن آبی سد کرخه را برای تامین آب بخشی از آب روستاها باز کرده اند. این درحالیست که یکی از مسئولان سازمان آب و برق خوزستان گفته است که با رها شدن ذخایر ویژه پشت سد کرخه تنها برای ۵۴ روز دیگر آب خواهد بود  و مشخص نیست در پاییز چه اتفاقی رخ بدهد. همچنین به گفته خود استاندار خوزستان بیش از ۷۰۲ روستا از آب محروم شده اند و قرار است که یکسال دیگر مردم بی آبی را تحمل کنند تا به گفته استاندار این مشکل برطرف شود. همه اینها در حالیست که بسیاری از روستاهای خوزستان در مجاورت آب سد های مختلف کارون قرار دارند.

 واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری ایجاد شوراهای سازماندهی جهت پیشبرد سازمانیافته و متحدانه اعتراضات را یک ضرورت فوری در تمام محلات در شهرهای مختلف خوزستان میداند و بر تشکیل آن تاکید دارد. همچنین پیگیری وضع بازداشت شدگان، انتشار اسامی و تصاویر بازداشت شدگان فوری است. باید همراه با خانواده  ها در مقابل مراکزی که آنها بازداشت شده  اند  تجمع کرد و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دستگیر شدگان شد. و بالاخره گسترش اعتراضات به تمام شهرها و روستاها و به تمام استانهای دیگر و همبستگی با مردم خوزستان بسیار حیاتی و مهم است. خوشبختانه اعتراضات مردمی در خوزستان با موجی از همبستگی همراه بوده است. این همبستگی ها را باید گسترش داد و صدای خود را در همبستگی با خیزش مردمی در خوزستان و علیه سرکوبگری های حکومت در قبال مردم جهانی کنیم.  تمامی بازداشت شدگان در خوزستان باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد در کنار شعار خوزستان حمایتت  میکنیم باید سراسری شود.  همبستگی ها با اعتراضات مردمی در خوزستان گسترش می یابد و طنین صدای اعتراض آنها در شهرهای دیگر دارد  شنیده میشود. همبستگی ها هر روز گسترده تر میشود. لیست حمایت ها و همبستگی های تا کنونی ضمیمه است.

 کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری- واحد خوزستان

۳۱ تیر ۱۴۰۰- ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۱

لیستی از حمایت های و همبستگی با  خیزش مردمی در خوزستان:

– اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای شرکت واحد، سندیکای نقاشان البرز، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، اتحاد بازنشستگان،

– بیانیه مشترک انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه، گروهی از رانندگان تاکسی شهرک ظفر، گروهی از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه رازی کرمانشاه، گروهی کارگران جوشکار شهرک دولت آباد، گروهی از کارگران شرکت گاز رسانی شهر سنندج، گروهی از کارگران ساختمانی سنندج، گروهی از کارگران دست فروش سنندج، گروهی از زنان کوهنورد شهر سنندج، گروهی از کارگران نانوایی های شهر سنندج، گروهی از زنان خانه‌دار شهر سنندج، گروهی از معلمین شهر مریوان

– کارگران فولاد اهواز، و کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه،

– ۱۴۰ نفر از فعالان صنفی معلمان و فعالان مدنی

– تجمع روز گذشته ۲۹ تیرماه جمعی از فعالین مدنی، کارگری، معلمان و مادران دادخواه در حمایت مقابل وزارت کشور تجمع کردند. این تجمع با یورش نیروهای سرکوبگر حکومت روبرو شد و در جریان آن ۹ نفر از تجمع کنندگان به اسامی آرش صادقی، رسول بداقی، نرگس محمدی، جعفر عظیم زاده، پوران ناظمی، روح‌الله مردانی، آرش کیخسروی، حمید آصفی و بهزاد همایونی بازداشت شدند و به پلیس امنیت گیشا منتقل گردیدند. بازداشت شدگان در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه به تدریج  آزاد شدند.

–  انجمن جهانی پاداشت حقوق بشر

– بیانیه بیش از ۳۳۰  نفر از سینماگران  در حمایت از مردم خوزستان

– بیانیه ۱۳۰ مستند ساز ایرانی با اعلام اینکه: “در کنار تشنگان خوزستان می مانیم و سرکوب شان را به شدت محکوم می کنیم”.

– بازیکنان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان از مردم خوزستان

– تجمع گروهی در مشهد در اعتراض با مردم خوزستان

– حمایت طیف وسیعی از شخصیتهای سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنری همچون حامد بهداد هنرپیشه سینما و تلویزیون، داریوش اقبالی، فرامرز اصلانی، ماز جبرانی، ابی، احمد رضا عابدزاده دروازه بان سابق تیم ملی و پرسپولیس، وریا غفوی، علی کریمی، جواد نکونام و یحیی گل‌محمدی و انتشار کلیپ های مردمی در حمایت از مردم خوزستان

– حمایت مردم در متروی گلشهر کرج از خیزش خوزستان با شعار “سپاهی حیا کن مملکتو رها کن”،

– تجمع شماری از مردم سنندج در شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ دست به تجمع اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان و تیراندازی هوایی نیروهای نظامی برای متفرق کردن مردم معترض

-شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

– تجمعی شماری از مردم یزدانشهر اصفهان به حمایت از مردم خوزستان با شعار خوزستان خوزستان حمایتت میکنیم.

چهارشنبه ۳۰  تیرماه جمعی از هنرمندان و بازیگران سینما و تئاتر در حمایت از اعتراضات مردمی در خوزستان مقابل ساختمان خانه هنرمندان تهران دست به تجمع و سخنرانی زدند.

-حمایت شماری از زندانیان سیاسی از درون زندانها

– شعار نویسی بر در دیوار شهرهای مختلف در حمایت از مردم خوزستان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی