نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
آخرین اطلاعیه ها
هشتمین روز از خیزش مردمی در خوزستان.حر و اندیشمک نیز به شهرهای اعتراضی پیوستند
اشتراک گذاری

اطلاعیه شماره ۹:اعتراضات مردمی در خوزستان علیه بی آبی و علیه نکبت جمهوری اسلامی گسترده تر شده و ابعادش از این استان فراتر رفته است. این اعتراضات تا کنون دامنه اش به شهرهای سوسنگرد، کوت سید نعیم، شوش، بندرماهشهر، بهبهان، رامهرمز، ایذه، شاوور، کرخه، چمران، حمیدیه، بستان، کوت عبدالله، ملاثانی، هویزه، ابوحمیظه، ویس، اهواز، آبادان، خرمشهر، شهرک مدرس دزفول، مسجدسلیمان، الهایی، سربندر، شیبان، و شادگان در خوزستان کشیده شده است. بعلاوه مردم الیگودرز نیزبه این اعتراضات پیوستند. همچنین در دو شهر یزدانشهر و شاهین شهر اصفهان نیز مردم در همراهی با مردم خوزستان و حمایت از آنها تجمع داشتند. قبل از آن نیز در سنندج و مشهد تجمعاتی در حمایت از خیزش مردم در خوزستان برپا شد.

با گسترش اعتراضات مردمی در خوزستان، هشتمین شب این اعتراضات با پیوستن اهالی اندیمشک و شهر حر به سیل خروشان مردم معترض همراه بود. در شهر اندیمشک ساکنین منطقه چهل هکتاری در اعتراض به وضع موجود و در حمایت از اعتراضات مردمی سایر شهرها به خیابان آمدند اما حضور آنها با حمله وحشیانه نیروهای امنیتی مواجه شد. اهالی شهر حر در نزدیکی هفت تپه، شب گذشته در شعارهایشان بر لزوم اتحاد و دفاع از خواسته های مردمی تاکید داشتند. جوانان خشمگین این شهر با آتش زدن لاستیک اقدام به بستن جاده حر به دزفول نمودند. با تاریک شدن هوا، نیروهای یگان ویژه به همراه دهها خودرو و ادوات و تجهیزات مخصوص سرکوب مانور وحشت در خیابان های منطقه کوت عبدالله در شهرستان کارون براه انداختند اما این اقدام هم مانع از حضور مردم معترض نشد و اهالی منطقه  ساعت ها در خیابانها به تظاهرات و اعتراض ادامه دادند.

روز گذشته اهواز یکپارچه اعتراض بود. در منطقه ملاشیه  جوانان  با شعار «طالع لک یا عدوی طالع.. من کل بیت ومن کل شارع.. طالع لک عربی ثوار» ای دشمن من بیرون آمده‌ام… بار دیگر به خیابان‌ها سرازیر شدند. مردم منطقه کیان اهواز هم دیشب اعتراضات وسیعی در خیابان های اطراف بازار داشتند که با هجوم و تیراندازی ماموران روبرو بود.در کوی انقلاب هم وضعیت به همین منوال بود.

روز گذشته شمارى از زنان اهوازی با تجمع در مقابل استانداری خوزستان؛ همبستگی خود با مردم معترض شهرهای استان را اعلام داشتند. آنها شعار میدادند:: «می‌خواستند ما را به ذلت بکشانند، ولی ما ذلیل نشدیم». جوانان منطقه الهایی (شمال اهواز) هم بار دیگر در مسیر جاده اهواز-شوش دست به تظاهرات زدند و با شعارهای خود از اعتراضات و خواسته های مردم حمایت کردند. بامداد امروز جمعه اول مرداد ماه نیز در کوى کیان شهر اهواز، نیروهاى امنیتى به طرف مردم معترض تیراندازى کردند.  در شادگان جمعیت بزرگی به خیابان آمده بود و شعارهای ضد حکومتی سر میدادند. در این شهر نیروهاى امنیتى با شلیک گاز اشک آور به سوى معترضین سعی در متفرق کردن آنها داشتند. در ماهشهر و شهرک طالقانی هم نیروهای سرکوبگر به طرف مردم تیراندازی نموده که گفته می شود در جریان این تیراندازی ها یکی از معترضین بنام حمید مجدم کشته شده و شمار دیگری از مردم زخمی شده اند.

در بهبهان تعدادی از جوانان با حرکت برنامه ریزی شده ای با موتور هایشان در میدان شیر و خورشید حرکت کرده و شعار مرگ بر خامنه ای سر دادند و خیابان را با روشن کردن آتش بستند. در شوش در هشتمین شب اعتراضات مردمی در خوزستان  جمعیت بزرگی به خیابان آمدند و با سر دادن شعارهایشان صدای اعتراض خود را بلند کردند.

در شاوور گزارشات حاکی  از حضور گسترده مردم در خیابان و درگیری با نیروهای سرکوبگر بود.

شب گذشته در کرمانشاه نیز مردم در حمایت از خیزش مردمی در خوزستان به خیابان آمدند. همچنین  جوانان گناوه در چهارراه کوشن در اعتراض به بی آبی و حمایت از مردم خوزستان با آتش زدن لاستیک چهار راه را بستند.

همبستگی ها با خیزش مردمی در خوزستان گسترش یافته و دامنه آن شهرهای بیشتری را در بر میگیرد. بدنبال یزدانشهر این بار در شاهین شهر اصفهان جمعی از مردم در حمایت از مردم خوزستان به خیابان آمده و تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع در روز گذشته در  سی و یکم تیرماه برگزار شد. شب گذشته الیگودرز در استان لرستان نیز به شهرهای اعتراضی در خوزستان پیوست. جمعیت بزرگی از مردم در اعتراضات این شب شرکت کردند. نیروههای سرکوب حکومت به مردم یورش آوردند و مردم نیز با آنها درگیر شدند. تجمع مردم در این شهر از همان آغاز   با شلیک نیروهای سرکوبگر حکومت مواجه شد. در جریان این تیراندازی ها دو جوان به اسامی «مجید آذرخوش» و «امید آذرخوش» با شلیک نیروهای مسلح جان خود را از دست دادند.  بدینگونه حکومت جنایتکار جمهوری اسلامی جواب مردم معترض را دارد با گلوله میدهد و مردم متحدانه ایستاده اند و دامنه اعتراضات گسترده تر میشود.

همچنین بنا بر خبر ها روز گذشته مراسم خاکسپاری  هادی بهمنی جوان هفده ساله ای که در روز سه شنبه ۲۹ تیر در اعتراضات ایذه توسط ماموران امنیتی حکومت به گلوله بسته شد در روستای سوسن برگزار شد.  در این مراسم شعارهایی در حمایت از اعتراضات مردمی در خوزستان داده شده و در  نزدیکی مراسم تعدادی از جوانان شعار مرگ بر خامنه ای سر دادند. بنا بر خبر ها  در ایذه حالت حکومت نظامی برقرار شده و مزدوران حکومت با مانور خود با ادوات جنگی شان فضای شهر را امنیتی کرده اند.  

. واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری جانباختن هادی بهمنی در ایذه و نیزمجید آذرخوش و امید آذرخوش در الیگودرز  و  حمید مجدم در ماهشهر را  به خانواده هایشان و به همگان تسلیت میگوید. یاد این عزیزان را باید در کف خیابان و با ادامه راهشان و با فریاد جمهوری اسلامی نابود باید گردد گرامی داشت.

بنا بر خبرها طی دو‌ روز گذشته ده‌ها نفر از مردم معترض در اهواز و دیگر شهرهای خوزستان توسط نیروهای سپاه  دستگیر و به مکانهای نا معلومی منتقل شده اند.  پیگیر وضع بازداشت شدگان بشویم. لیست اسامی آنها و تصاویرشان را در همه جا پخش و رسانه ای کنیم.  با جمع شدن درمقابل بازداشتگاهها و مراکز نگاهداری بازداشتی ها همراه با خانواده ها فشار بیاوریم و همه شان را از زندان آزاد کنیم. در کنار شعار خوزستان حمایتت میکنیم، شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد را در سطح سراسری باید فریاد زد.

 کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری- واحد خوزستان

۱ مرداد تیر ۱۴۰۰- ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱

لیستی از حمایت های و همبستگی با  خیزش مردمی در خوزستان:

– اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای شرکت واحد، سندیکای نقاشان البرز، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، اتحاد بازنشستگان،

– بیانیه مشترک انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه، گروهی از رانندگان تاکسی شهرک ظفر، گروهی از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه رازی کرمانشاه، گروهی کارگران جوشکار شهرک دولت آباد، گروهی از کارگران شرکت گاز رسانی شهر سنندج، گروهی از کارگران ساختمانی سنندج، گروهی از کارگران دست فروش سنندج، گروهی از زنان کوهنورد شهر سنندج، گروهی از کارگران نانوایی های شهر سنندج، گروهی از زنان خانه‌دار شهر سنندج، گروهی از معلمین شهر مریوان

– کارگران فولاد اهواز، و کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه،

– ۱۴۰ نفر از فعالان صنفی معلمان و فعالان مدنی

– تجمع روز گذشته ۲۹ تیرماه جمعی از فعالین مدنی، کارگری، معلمان و مادران دادخواه در حمایت مقابل وزارت کشور تجمع کردند. این تجمع با یورش نیروهای سرکوبگر حکومت روبرو شد و در جریان آن ۹ نفر از تجمع کنندگان به اسامی آرش صادقی، رسول بداقی، نرگس محمدی، جعفر عظیم زاده، پوران ناظمی، روح‌الله مردانی، آرش کیخسروی، حمید آصفی و بهزاد همایونی بازداشت شدند و به پلیس امنیت گیشا منتقل گردیدند. بازداشت شدگان در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه به تدریج  آزاد شدند.

–  انجمن جهانی پاداشت حقوق بشر

– بیانیه بیش از ۳۳۰  نفر از سینماگران  در حمایت از مردم خوزستان

– بیانیه ۱۳۰ مستند ساز ایرانی با اعلام اینکه: “در کنار تشنگان خوزستان می مانیم و سرکوب شان را به شدت محکوم می کنیم”.

– بازیکنان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان از مردم خوزستان

– تجمع گروهی در مشهد در اعتراض با مردم خوزستان

– حمایت طیف وسیعی از شخصیتهای سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنری همچون حامد بهداد هنرپیشه سینما و تلویزیون، داریوش اقبالی، فرامرز اصلانی، ماز جبرانی، ابی، احمد رضا عابدزاده دروازه بان سابق تیم ملی و پرسپولیس، وریا غفوی، علی کریمی، جواد نکونام و یحیی گل‌محمدی و انتشار کلیپ های مردمی در حمایت از مردم خوزستان

– حمایت مردم در متروی گلشهر کرج از خیزش خوزستان با شعار “سپاهی حیا کن مملکتو رها کن”،

– تجمع شماری از مردم سنندج در شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ دست به تجمع اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان و تیراندازی هوایی نیروهای نظامی برای متفرق کردن مردم معترض

-شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

– تجمعی شماری از مردم یزدانشهر و شاهین شهر در اصفهان به حمایت از مردم خوزستان با شعار خوزستان خوزستان حمایتت میکنیم.

چهارشنبه ۳۰  تیرماه جمعی از هنرمندان و بازیگران سینما و تئاتر در حمایت از اعتراضات مردمی در خوزستان مقابل ساختمان خانه هنرمندان تهران دست به تجمع و سخنرانی زدند.

-حمایت شماری از زندانیان سیاسی از درون زندانها

-بیانیه حمایتی کانون نویسندگان ایران

– شعار نویسی بر در دیوار شهرهای مختلف در حمایت از مردم خوزستان 

 
 
https://rowzane.com/announcements/article=226555