آخرین اطلاعیه ها
پایان موقت اعتصاب کارگران معدن مس سونگون
سه شنبه, 16ام آذر, 1400  
اشتراک گذاری

بنا بر آخرین خبرهای منتشر شده عصر روز یکشنبه ١۴ آذر، کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان، در ششمین روز اعتصاب خود، با وعده کارفرما مبنی بر پاسخگویی به خواستهایشان، با باز کردن مسیر سنگ‌شکن موقتا به اعتصاب خود پایان دادند.

کارگران مجتمع سونگون علیرغم تهدیدات سه جانبه کارفرما، دولت و نیروی انتظامی، موفق شدند برای مدت یک هفته اعتصابی با شکوه و قدرتمند به پیش برند، توطئه گری های کارفرما و سرکوبگری نیروی انتطامی را با مبارزاتشان خنثی کننده و با قدرت اعتراض متحدانه خود مقامات مسئول را پای میز مذاکره بکشانند.  زیر فشار این اعتراضات است که در ظهر روز یکشنبه جلسه ای با حضور استاندار، فرمانده انتظامی، نماینده مجلس اسلامی در ورزقان، مدیر شرکت مس و مدیرعامل مجتمع سونگون و نمایندگان کارگران برگزار شد که در آن مدیریت وعده داد که ظرف یکماه آینده خواسته های کارگران را اجرایی کند و از سوی استاندار نیز تضمین عملی شدن آن داده شد. کارگران نیز اعلام داشتند که اگر به این وعده ها عمل نشود دوباره دست به اعتصاب خواهند زد. این اتفاق نشانگر قدرت متحد کارگران و یک موفقیت اولیه برای آنهاست.

اعتراض کارگران معدن مس سونگون به سطح نازل حقوقها، قراردادهای موقت و پیمانی و نداشتن امنیت شغلی است. این کارگران خواستار اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش فوری دستمزدها و کوتاه شدن دست پیمانکاران و نیز دائمی شدن قراردادها هستند. کارگران مس سونگون میگویند مادام که قرارداد آنها موقت و پیمانی است، باید در برابر کار برابر مزدى برابر با همکاران رسمی خود داشته باشند. آنها همچنین بر همسان سازی فوری حقوقها و افزایش سطح آن تاکید دارند. افزایش حقوقها به بالای ١٢ میلیون امروز یک خواست اجتماعی در میان بخش های مختلف کارگری است.

یک تلاش جمهوری اسلامی برای حفظ کنترل بر محیط های کار ایجاد شوراهای اسلامی، این نهادهای تفرقه و سرکوب، است. خصوصا در جاهایی چون معدن مس سونگون که کارگران با تشکیل مجمع عمومی نماینده خود را انتخاب کرده و متحدانه اعتصابشان را به پیش میبرند، جمهوری اسلامی برای شکستن صف متحد کارگران و مهار اعتراضات آنان فورا به نهاد ضد کارگری شورای اسلامی دست میبرد. خصوصا در برابر مطالبه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل  حکومت تحت عنوان پاسخگویی به خواست کارگران و  به بهانه اینکه برای انجام آن شورای اسلامی باید تشکیل شود، تلاش میکند کارگران را به تشکیل این نهاد ضد کارگری در محیط کار تسلیم کند. شاید بهترین راه برای مقابله با این توطئه گری کارفرما، طرح مسقتیم خواست افزایش دستمزدها باشد.  

یک تلاش دیگر در اعتراضات کارگران دادن رنگ مذهبی به این اعتراضات و برپایی نماز و عزا داری و سر دادن صلوات در صف اعتصاب کارگران است. این تلاشها در جهت زدن رنگ حکومتی به اعتراضات است و باید از آن پرهیز کرد. به قول کارگران نیشکر هفت تپه تجمع و اعتصاب جای نمازخوانی و عزاداری نیست  بلکه جای اعتراض و بیان خواستها و مطالبات کارگران است.

کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از خواستهای کارگران معدن مس سونگون بر متکی بودن مبارزات آنها به مجمع عمومی به عنوان محلی برای تصمیم گیری جمعی و متحد نگاهداشتن صف اعتراض خود  تاکید دارد. تنها با این سلاح است که میتوان در پایان یکماه فرصتی که مدیریت معدن مس سونگون از کارگران طلب کرده، با قدرت جلو آمد و اگر خلف وعده ای شد، اعتراضات خود را با قدرت بیشتر و اینبار با شرکت وسیع خانواده ها از سر گرفت.در مجتمع معدن سونگون پنج هزار کارگر به کار اشتغال دارند.

کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری ایران

۱۵ آذر ۱۴۰۰ ، ۶ دسامبر ۲۰۲۱

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
گزارش از پنجمین روز اعتصاب و تحصن در حمایت از دادخواهان دربند، از اوین تا وین معلمان در تدارک چندین روز اعتراضات گسترده و سراسری در بهمن ماه- فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان به اعتراضات سراسری Free Them Now: گسترش بازداشت معلمان معترض و کارزارها نه می بخشیم و نه فراموش می کنیم! سخنرانی مسعود نقره کار، مهرداد درویش پور در مورد جنبش های اجتماعی اخیر ایران و مولفه های غایب در آنها Free Them Now در حمایت از اعتصاب و تحصن وین و درون زندانها تداوم اعتصاب کارگران کشت و صنعت میان‌آب
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی