از گوشه و کنار
تازه ترین اخبار عراق:۳۱۹ کشته و ۱۵ هزار زخمی از آغاز اعتراضات ضد حکومتی در عراق. حملات نیروهای امنیتی به معترضان در بغداد. ادامه تظاهراتها در شهرهای جنوبی
یکشنبه, ۱۹ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

*سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که مقابله دولت عراق با تظاهرات اعتراضی ضد دولتی باعث راه افتادن “حمام خون” شده است.در جریان اعتراضات مردمی ضد دولتی در عراق از آغاز ماه اکتبر تا کنون دست‌کم ۳۱۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این خبر را خبرگزاری آلمان به نقل از خبرگزاری دولتی “INA” یکشنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) منتشر کرد.

این سازمان روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای از “روزهای خونین خشونت بیش از حد” در عراق سخن گفت. در اطلاعیه این سازمان آمده است که اعتراضات در این کشور تبدیل به “حمام خون” شد.سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که مقامات مسئول عراقی باید “بر استفاده غیرقانونی از خشونت مرگ‌بار هر چه زودتر نقطه پایان بگذارند”.

*سخنگوی کمیساریای عالی مستقل حقوق بشر در عراق اعلام کرد که از زمان آغاز اعتراضات مردمی در این کشور، ۳۰۰ نفر کشته و ۱۵ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.در بیانیه‌ای که علی اکرم البیاتی سخنگوی این سازمان روز شنبه ۹ نوامبر ۲۰۱۹ منتشر کرد؛ آمده است که با کشته شدن دو نفر در روز جمعه در شهر بصره، تعداد کشته‌های اعتراضات در عراق به ۳۰۱ نفر رسیده است.

* حملات نیروهای ضد شورش به مردم معترض در میدان الخلانی بغداد
روز شنبه ۱۰ نوامبر نیروهای امنیتی و «ضد شورش» عراق با گاز اشک آور به تظاهرکنندگان در میدان الخلانی بغداد حمله کرده اند.صدها جوان عراقی معترض با حمله به موانع امنیتی در میدان الخلانی از موانع نیروهای امنیتی عبور کرده نارنجک‌های گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی و شلیک هوایی نیروهای امنیتی نتوانست مانع تجمع آنها شود.

*در درگیری‌های روز جمعه نیروهای امنیتی با مردم معترض در شهر بصره ۱۰۰ نفر از معترضان در نتیجه گلوله‌های گاز اشک‌آور و گلوله‌های جنگی شلیک شده از سوی نیروهای امنیتی زخمی شدند.

*اعتراضات دانشجویی در شهر الدیوانیه نیز علیرغم حضور گسترده نیروهای پلیس و امنیتی در نزدیکی مدارس و دانشگاه‌ها از سر گرفته شد. مدارس، ادارات دولتی و دانشگاه در دو شهر الحله و الکوت در جنوب بغداد کماکان تعطیل باقی ماند.
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی