آخرین اطلاعیه ها / از گوشه و کنار
دهها تن از کنشگران اجتماعی و خانواده های دادخواه- خواهان لغو فوری حکم اعدام عباس دریس شدند!
یکشنبه, 12ام دی, 1400  
اشتراک گذاری

اطلاعیه شماره ۵ کمپین نجات عباس دریس

دهها نفر از کنشگران مدنی و اجتماعی، فعالین کارگری و خانواده های دادخواه با انتشار بیانیه ای به تاریخ ۱۱ دیماه ۱۴۰۰ خواستار لغو فوری حکم ظالمانه اعدام عباس دریس یکی از بازداشت شدگان آبان ۹۸ در ماهشهر شدند. در این بیانیه از همه آزادگان و حق طلبان خواسته شده است که با تمام توان از اعدام عباس دریس جلوگیری کنند.

متن کامل این بیانیه بدین قرار است:

“ما خواهان لغو فوری حکم ظالمانه اعدام عباس دریس هستیم

متاسفانه خبرها حکایت از ادامه چرخه جانسوز اعدام دارد.مقامات حکومتی به خانواده عباس دریس، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ زندان ماهشهر خبر حکم اعدام او را داده اند. دردناک است سرزمینی که حکامش مزد رنجوران به ستوه آمده را اعدام می داند. مردمی که در شدائد بسیار در نیزار ماهشهر قتل عام شدند و هرگز قاتلین آنها شناسایی و مجازات نشدند. اما اکنون عباس دریس مردی از تبار درد و رنج و تبعیض در انتظار حکم اعدام نشسته است. عباس دریس متهم به خرید اسلحه است اما خانواده اش معترضانه می گوید:«ما اگر پول داشتیم که اسلحه بخریم نان می خریدیم»
عباس دریس در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به همراه برادر خود محسن دریس بازداشت و به «محاربه، اخلال در نظم و مشارکت در قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی موسوم به نوپو» متهم شده‌ است.این اتهام هرگز در دادگاه علنی با رعایت موازین حقوقی و دادرسی عادلانه و با داشتن وکیل انتخابی مورد بررسی قرار نگرفته است و هیچ سندی مبنی بر اتهامات او وجود ندارد و هرچه بوده ادعای بی سند شفاهی بوده است. صدور حکم اعدام آن هم با چنین فرایند غیر حقوقی، از هر زاویه، نگریسته شود، توجیه ندارد. همسر آقای دریس پس از صدور حکم اعدام آقای دریس و پیگیری‌های بسیار بر اثر فشار وارده دچار سکته مغزی شد و چهار ماه پیش جان خود را از دست داد. ما را چه شده که از منجنیق فلک تیر فتنه و باران اندوه را سر باز ایستادن نیست.
اینک از همه کنش‌گران حقوق بشر، حق‌مداران و عدالت‌طلبان سراسر جهان می‌خواهیم که با حمایت قاطع خود از عباس دریس نگذارند، داستان مظلومانه نوید افکاری، حیدر قربانی و روح الله زم و دیگر سربه داران سرزمین ما، اندوه دیگری را بر اندوهان پیشین ما بیفزاید.
عباس دریس تحت شکنجه ها و فشارهای گوناگون، اعترافاتی تلویزیونی در خصوص تیراندازی به نیروی انتظامی داشته که هرگز صحت نداشته و حکومت حاضر نیست در دادگاهی علنی و با حضور هیات منصفه به راستی‌آزمایی امری بپردازد که ارتباط مستقیم با دادن و ستاندن جانش پیدا می کند.

این در حالی است که ماهشهر و شهرک‌های حاشیه‌ای آن از کانون‌های اصلی اعتراضات آبان ۹۸ بود و تا امروز روایت‌های متعددی از شدت سرکوب در آن، به‌خصوص به رگبار بستن معترضان در نیزارها، منتشر شده است.

ای آزادگان و حق‌طلبان :بیایید صدای بی صدایان باشیم. اگر امروز یکصدا لغو اعدام عباس دریس را فعالان حقوق بشر صدا زنند، شاید از تکرار ستاندن جانی دیگر جلوگیری شود. نگذاریم عباس دریس به سرنوشت دیگر معترضان سرزمین ما دچار شود و به خاطر سناریوی دروغین حکومت چوبه دار را زیر پای او بیفکنند.”

کمیته بین المللی علیه اعدام از همگان می خواهد که کارزار برای نجات جان عباس دریس را گسترش دهند تا بتوانیم با اتحاد جمعی خود احکام ظالمانه علیه او و برادرش را ملغی کنیم و موجبات آزادی فوری آنها را فراهم آوریم.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۲ دی ۱۴۰۰- ۲ ژانویه ۲۰۲۲

تماس:

مینا احدی: ۰۰۴۹۱۷۷۵۶۹۲۴۱۳

هرمز رها: ۰۰۴۶۷۳۷۸۹۶۵۰۵

حسن صالحی: ۰۰۴۶۷۰۳۱۷۱۱۰۲

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی