از گوشه و کنار
اخبار کارگری
سه شنبه, ۱۹ام بهمن, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

بخش ایران:  نسان نودینیان

بخش بین المللی: داوود رفاهی

 

کارگران معدن طزره در محل کارشان تجمع کردند

دوشنبه ١٨ بهمن ماه؛  برای چهارمین بار نزدیک به ۵٠٠ نفر از کارگران معدن زغال سنگ طزره  در اعتراض به پرداخت نکردن ۴ ماه حقوق  و بی‌پاسخ ماندن خواسته‌هایشان تجمع اعتراضی برپا کردند.

کارگران میگویند؛ کارفرما در تجمعات قبلی با حضور در جمع معترضان به آنان وعده داده؛ درصورت تامین مالی تا روز‌های آینده بخشی از طلب مزدی آنها را پرداخت خواهد کرد اما ظاهرا چون خریداران ذغال سنگ به تعهدات مالی خود در برابر کارفرما عمل نکرده‌اند؛ آنها هنوز بستان‌کارند.

 

تجمع کارگران اخراجی کارخانه بهنوش ایران برای بازگشت بکار مقابل فرمانداری گچساران!

بیش از دو ماه است ١٨ نفر از کارگران شرکت بهنوش ایران شعبه گچساران به بهانه افت فروش و تولید توسط مسولین شرکت اخراج شده اند. تعدادی از این کارگران چند روز قبل جلوی درب فرمانداری گچساران به نشانه اعتراض تجمع کردند.به گفته کارگران مسولین این شرکت به بهانه افت فروش و تولید محصولات در فصول سرد سال اقدام به اخراج کارگران می‌کنند این در حالی است که در فصول گرم سال که تولید کارخانه بالا می باشد در شیفتهای کاری با ساعات کار بالا و فشرده از همین کارگران بیشترین استفاده صورت می گیرد و بیشترین فشار کاری بر این کارگران وارد می شود .

 

کارگران هپکو حضور نوبخت سخنگوی دولت را به صحنه اعتراض خود تبدیل کردند!

روز ١١ بهمن کارگران هپکو با سردادن شعار در اعتراض به ٧ ماه دستمزد معوقه و خطر بیکار شدن از کار خود در مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند. کارگران در این روز با پای کوبیدن و شعارهایی چون زیر بار ستم نمی کنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی ، عزا عزاست امروز زندگی کارگر روی هواست امروز، یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه، و همچنین امضای طوماری و تاکید برخواست پرداخت معوقات و برکناری مدیریت، اعتراض پرشوری را به نمایش گذاشتند و حضور نوبخت سخنگوی دولت را به صحنه اعتراض خود تبدیل کردند. نوبخت در این سفر از هپکو و اوانگان که اعتراضات داغی در آن در جریان است دیدن کرد و کارگران با اعتراضاتشان از او استقبال کردند.

 

اعتراض کارگران  مجتمع نی شکر هفت تپه در پی بی‌نتیجه ماندن وعده های کارفرما در پرداخت مطالبات کارگران  شنبه ١۶ بهمن ماه  به یازهمین روز متوالی وارد شد.

٣٠٠٠نفر از کارگران نیشکر هفت تپه به اعتصاب پیوسته اند؛

اعتراض کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه گسترده‌تر شد

کارگران اعتصابی  می‌گویند: در بخش‌های مختلف صنعتی وکشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه مشغول کارند و از روز چهارشنبه (ششم بهمن ماه) اعتراض صنفی خود را نسبت به تاخیر در پرداخت شدن مطالبات مزدی خود  از سر گرفته‌اند که تا امروز  دوشنبه (١١بهمن ماه ) ادامه یافته است.

تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی  چند روزی که اجتماع کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه از سر گرفته شده هیچ مقام دولتی پی گیری مطالباتشان نبوده است.

 

به گفته کارگران، تشدید اعتراضات کارگری در حالی صورت گرفته است که طی چند روزی که اعتصاب کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه از سر گرفته شده هیچ مقام دولتی پی گیری مطالبات آن ها نبوده است.

یک کارگر معترض مجتمع نی شکر هفت تپه با بیان اینکه کارگران در اجتماع امروز خود همچنین خواستار تغییر برخی عوامل مدیریت خصوصی کارخانه شده اند، افزود: اگر دست‌کم پاداش وبهربرداری سال‌های ٩۴ و ٩۵ به همراه حقوق کامل آذر ماه آنها پرداخت شود، دلیلی برای استمرار این اعتراض وجود ندارد.

در عین حال بیش از ٢۵٠ نفر از کارگران بازنشسته این مجتمع که هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از کارفرما دریافت کنند در این اجتماع چند روزه همکاران خود را همراهی می کنند.

پرداخت حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی‌بر که در فاصله سالهای ۶٨ تا ٩٢ مشغول کار بوده‌اند از دیگر خواسته های این گروه از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه است.

کارگران اعلام کرده اند تا پایان هفته جاری کارفرما باید حدود ١٢ میلیارد تومان برای فاصله بیمه دوران بیکاری کارگران نی بر و ٨ میلیارد تومان بابت سنوات کارگران بازنشسته پرداخت کند.

 

تجمع آتش‌نشانان بخش خصوصی مشهد مقابل ساختمان استانداری

تعدادی از آتش نشانان با تجمع در مقابل استانداری خراسان رضوی خواهان رسیدگی به وضعیت شغلی خود شدند. ١٢٠ آتش نشان که از ۵ سال قبل در استخدام بخش خصوصی هستند، خواهان پیوستن به بدنه سازمان آتش نشانی شهرداری مشهد و یکسان سازی حقوق خود میباشند.

در عکس العمل به این تجمع بلافاصله معاون شهردار مشهد درمورد به حساب نیامدن ۵ سال سابقه کار این کارگران گفت: «این قانون مربوط به وزارت کشور است. پارسال که مجوز جذب ٣٠٠ آتش نشان به شهرداری مشهد از طریق شرکت در آزمون داده شد، یک ضابطه شرط سنی بود لذا آتش نشانان بخش خصوصی خواستار این بودند که سابقه فعالیتشان در شرط سنی لحاظ شود اما به رغم پیگیری موضوع وزارت کشور این امر را قبول نکرد».

معاون شهردار مشهد اذعان کرد که «تجمع امروز آتش نشانان بخش خصوصی مشهد تحت تاثیر حادثه ساختمان پلاسکو تهران صورت گرفته است». بعبارتی کارگران آتش نشانی که همبستگی سراسری مردم با آتش نشانان را میبینند موقعیت را برای اعتراض مجدد و تحقق خواستهای خود مناسب میدانند. وقت آن است که دهها هزار کارگر آتش نشانی در سراسر کشور برای تحقق خواست های خود از محسوب شدن کار آنها بعنوان کار سخت و زیان آور تا افزایش حقوق و مشکلات بیمه و همچنین تجهیزات و افزایش پرسنل آتش نشانی مبارزات سراسری خود را از سر بگیرند.

 

تجمع اعتراضی کارگران پست های فشار قوی برق:

نزدیک به ۵۴٠ نفر از کارگران پست‌های فشار قوی برق صبح روز ١٢ بهمن با تجمع در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی نسبت به حذف نشدن قراردادهای پیمانکاری و عدم اجرای همسان‌سازی مزایای مزدی مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. یک موضوع اعتراض این کارگران به خطر خصوصی سازی ها و بیکارسازی کارگران بود که زیر فشار کارگران این موضوع منتفی اعلام شد. این کارگران قبلا نیز با همین خواست تجمعاتی داشته و اخطار کرده بودند که اگر جواب نگیرند با خانواده هایشان برخواهند گشت.

 

یک ماه از طلب کارگران سیمان مسجد سلیمان پرداخت شد کارگران تمام طلب هایشان را میخواهند

روز ١۶ بهمن اعتراضات کارگران سیمان مسجد سلیمان همچنان ادامه یافت. این کارگران ۵ ماه دستمزد طلب دارند که زیر فشار اعتراضات آنان در رز ١۴ بهمن تنها یک ماه آن پرداخت شد. اما کارگرا ن تمام طلبهایشان را میخواهند. این چندمین بار در سال جاریست که این کارگارن به خاطر نپرداخت بموقع دستمزدهایشان تجمع اعتراضی برپا میکنند و هر بار با پرداخت یکماه ، خبری از پرداخت باقی طلبهایشان نمیشود. میانگین مطالبات هر یک از کارگران بین ١۵تا ٢٠میلیون تومان است که آنها را زیر فشار اقتصادی سختی قرار داده است. علاوه بر دستمزد حدد ۴ ماه بیمه آنها پرداخت نشده بود که کارفرما با دادن چک به تامین اجتماعی تنها دو ماه آبان و آذر را پرداخت کرده است و کارگران همچنان با مشکل روبرو هستند. این اعتراضات ادامه دارد.

بیست و ششمین روز اعتراض کارگران سیمان مسجد سلیمان

روز ١٢ بهمن اعتراض ۴٨٠ کارگر سیمان مسجد سلیمان با خواست امنیت شغلی و دستمزدهای پرداخت نشده وارد بیست و ششمین روز خود شد. روز قبل از آن چند تن از مسئولان کارخانه در جمع کارگران حاضر شدند و با دادن وعده پرداخت بخشی از طلب کارگران در هفته جاری و آینده از کارگران خواستند که به اعتراضشان خاتمه دهند. اما کارگران اعلام کردند که به وعده اعتمادی ندارند و میخواهند فورا طلبهایشان به حساب آنها واریز شود. ۴٨٠ کارگر رسمی و قراردادی این کارخانه بین ١۵ تا ١٨ ماه دستمزد طلب دارند. بعلاوه بدلیل عدم پرداخت حق بیمه آنها به تامین اجتماعی با مشکل روبرو شده اند. به گفته کارگران وضعیت آنان از حدود ۴ سال پیش بدتر شده و حدود ۶ سال است که کارفرما از اجرای طرح طبقه بندی که چندرقازی به حقوقشان اضافه میکند، سرباز میزند.

 

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کاشی نیلو نجف آباد

صبح روز ١١ بهمن جمعی از کارگران کارخانه کاشی نیلو در نجف آباد با خواست امنیت شغلی و پرداخت طلبهایشان در مقابل کارخانه ، میدان گلدشت این شهر تجمع کردند. به گفته این کارگران حقوق و مزایای آنان طی یکسال گذشته پرداخت نشده است

 

بازداشت و زندانی نمودن کارگران و معلمان را قویا” محکوم مینمایم

در آستانه تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ٩۶ ما کارگران در کردستان، اقدام حاکمیت و قوه قضاییه را که در روز ۵ بهمن‌ماه ٩۵ به منزل آقای عظیم زاده جهت دستگیری ایشان هجوم نموده‌اند قویا” محکوم مینمائیم .

چنین اقدامی را نه درمورد اختلاس گران، رانت خواران و مفاسد اقتصادی، بلکه علیه انسان های آزادی خواه و فعال‌ کارگری همراه با رعب و تهدید خانواده های آنان بکارمیگیرند.

مجریان و تحمیل کنندگان چنین شرایط فلاکتباری برمیلیونها کارگر و مزد گیر این جامعه ، برای سودبیشتر و حل بحرانهای خودساخته شان، قصد ادامه تحمیل زندگی چندین‌ برابر زیر خط فقر برای کارگران ایران را جهت سال ٩۶‌ تدارک دیده اند.

سرمایه داران و حکومت حامی آنان ، آقای جعفرعظیم زاده مدافع پیگیر بالا بردن سطح  دستمزد ها و تلاشگربهبود شرایط زندگی مزدبگیران و فعال جمع آوری طومار چهل هزار امضاء و نماینده شاکیان علیه فسادمالی در سازمان تامین اجتماعی در دولت قبلی، را تهدیدی برای امنیت وچپاول های خود میبینند .درنتیجه  جهت دستگیری ایشان با پرداخت هر هزینه ای اقدام‌ مینمایند.

اینان سخت در اشتباهند ونمیدانند که این جنبش اعتراضی کارگران است که چنین رهبرانی را به جلوی صحنه اجتماعی میراند . این اعتراضات بی وقفه از سفره خالی ما کارگران و آمار خودکشی های بیکاران و این همه نابرابری ها که درجامعه هر روز جریان دارد مایه میگیرد. و تا این شرایط مشقت بارادامه داشته باشد ، امثال آقای عظیم زاده صدای اعتراضی این وضعیت اند وخاموش شدنی نیستند.

اقای عظیم زاده صدای اعتراضی ما کارگران و مدافع پیگیر حقوق کارگران است.

ما کارگران تلاش این انسان خستگی ناپذیررا ارج می نهیم. شرایط ما کارگران دیگر با این وضعیت غیر قابل تحمل و فلاکتبارکنونی،  فرق چندانی با شرایط حبس و زندان ندارد. ما کارگران ایران از هیچ‌ تلاش و کوششی جهت ارتقاء دستمزد ها ، احیای حقوق پایمال شده خود و تلاش برای ایجاد وگسترش تشکل های مستقل کارگری دریغ نخواهیم کرد همچنانکه هر روزه شاهد چندین تجمع و اعتراض و اعتصابات کارگری برای دستبابی به مطالباتمان هستیم.

ما کارگران اجازه نخواهیم داد که براحتی کارگران را زندانی نموده و به حبس بکشید. قوه قضائیه و مسئولین امنیتی مطمئن باشند که در مقابل ادامه این فشار ها بر فعالین کارگری ساکت نخواهیم نشست. و  جهت ارتقاء دستمزد ها و  ایجاد تشکل های کارگری مبارزه خواهیم نمود و کارگران زندانی را آزاد خواهیم کرد.

زنده باد مبارزات کارگران ایران

اعضا هیت مدیره و کارگران عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران درکردستان

جمعی به نمایندگی ازکارگران اخراجی کارخانه  نساجی کردستان

جمعی  به نمایندگی از کارگران اخراجی کارخانه پرریس سنندج

جمعی به نمایندگی  ازکارگران کارخانه شاهو سنندج

١٢ بهمن ٩۵

 

گزارش

٢٠ هزار نفر در اصفهان در ۶ ماه بیکار شده اند

موسوی لارکانی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ٢٠ هزار نفر در استان اصفهان در ۶ ماه نخست سال ٩۵ بیکار شده اند  و رکود فراگیر یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور

 

۶٠ کارگر شیشه قزوین در نوبت اخراج قرار گرفتند

در پی ادامه بحران مالی در کارخانه شیشه قزوین ،کارفرما اسامی ۶٠کارگر قرارداد موقت وپیمانی را با سوابق یک تا ١٧ سال در لیست اخراجی‌ها قرار داده است. از قرار معلوم این ۶٠ کارگر در ابتدای اسفند ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان بیکار می‌شوند.

منابع کارگری ایلنا در کارخانه «شیشه قزوین» گزارش دادند؛ در این واحد تولیدی حدود ٣٢٠ کارگر مشغول به کار هستند اما طی چند ماه گذشته به دلیل آنچه ازسوی کارفرما «رکود بازار فروش

محصولات» عنوان می‌شود؛ اسامی ۶٠ کارگر این واحد تولیدی تا پایان ماه جاری در لیست اخراج قرار گرفته است.

 

آخرین تماس نگهبان ساختمان پلاسکو با خواهرش

قاسم شجاعی، یکی از مفقودان فاجعه پلاسکو بود که طی روزهای گذشته خبری از پیدا شدن بقایایی از او در رسانه ها منتشر شد.

خواهر قاسم به خبرنگار رکناگفت: قاسم ٣٧ سال داشت و حاصل ازدواج او دو دختر هشت ساله و هشت ماهه است.

او به روز حادثه  اشاره کرد و گفت: قاسم با من تماس گرفت و گفت که پلاسکو آتش گرفته است و در حال کمک به آتش نشانان است، اما ما تصورش را هم نمی کردیم که پلاسکو فرو بریزد و این اتفاق تلخ رقم بخورد.

خواهر قاسم ادامه داد: قاسم از کودکی بسیار مسئولیت پذیر بود

او می افزاید: قاسم زمانی که پدرم فوت کرد ١۶ سال داشت و از همان زمان وارد بازار کار شد و بسیار زحمت کشید.

خواهر قاسم در پایان گفت: اکنون منتظر جواب آزمایش ها و تحویل پیکر قاسم برای تشییع و خاکسپاری در اردبیل هستیم، مادرم خیلی بهانه نبودن قاسم را می گیرد و می گوید او کجاست.

 

مرگ ١۶ نفر در استان کردستان بر اثر حوادث کاری

در نه ماهه نخست سال جاری، ١۶ کارگر در استان کردستان بر اثر حوادث کاری جان خود را از دست دادند. به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان کردستان،هر١۶نفر فوت شدگان حوادث کار ٩ماهه امسال مردبودند این گزارش می افزاید در همین مدت یعنی٩ماهه امسال ٣٠٠نفر نیز براثر حوادث کار مصدوم وجهت صدورگواهی به پزشکی قانونی استان مراجعه کرده اند که از این تعداد٢٩۶نفر مرد و۴نفر دیگر زن بودند

 

 

کارگران

١٠٠٠ کارگر و معلم و فعال مدنی در بیانیه متحدانه ای با حمایت از عظیم زاده و عبدی، خواهان پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی شدند

موجیم که آسودگی ما عدم ماست

جعفرعظیم زاده،  ازفعالین و مدافعین حقوق کارگری در تاریخ ۵ بهمن از سوی مراجع قضایی و امنیتی به منظور بازگشت به زندان، تحت تعقیب قرار گرفت

ماموران امنیتی با مراجعه به منزل نامبرده با اعمال فشار روحی و روانی بر خانواده و تهدید و ارعاب فرزند ارشدش،فشار برایشان و فعالین کارگری را تشدید کردند.

عظیم زاده که همواره دغدغه خویش را تضیع حقوق کارگر و طبقه مزد بگیرمانند معلمان اعلام نموده است ،در اردیبهشت سال ٩۵ همراه با اسماعیل عبدی ،اعتصاب غذای خود را با هدف برداشته شدن اتهامات امنیتی از پروندهای فعالین کارگری /معلمی آغاز نمود.

پس از در دستور کارقرارگرفتن لایحه اصلاح قانون کار توسط مجلس ،عظیم زاده به همراه سایر فعالین و تشکل‌های کارگری اعتراضات خود را در قالب تجمع های مختلف اعلام نمودند که منجر به مسکوت  ماندن لایحه مذکور بطور موقت گردید ودرنتیجه با تلاش های بی وقفه ایشان و سایر فعالین ، کارگری به توفیقی مهم دست یافت وتعرض سرمایه داران را به عقب راند.

اصلاحات مد نظر درلایحه اصلاح قانون کارکه از سوی سرمایه سالارهای متکی به قدرت حمایت میشود ،عملا کارگر را به بی حقوق ترین و ارزانترین کالا در خدمت نظام سرمایه داری تبدیل میکند و شرایط فلاکت بار تری را به سطح معیشت کل جامعه تحمیل مینماید.

این تلاشها امنیت و منفعت سرمایه داران را به مخاطره انداخته و درنتیجه فشار بر فعالان صنفی و اجتماعی ازجمله جعفرعظیم زاده واسماعیل عبدی را بعنوان یک راهبرد اساسی جهت جلوگیری از بیداری و آگاهی کارگران  و مزد بگیران ، مد نظر دستگاههای امنیتی و قضایی قرارداده است.

لذا

ماجمعی از فعالین صنفی معلم و کارگری و مدنی ضمن اعلام حمایت از جعفرعظیم زاده و  تلاشهای مستمر ایشان در جهت رفع اتهامات امنیتی ازپرونده های  فعالین کارگری ، ومعلمی خواستار رفع این اتهامات واهی و بی ربط از پرونده های فعالین کارگری ومعلمان شده و  خواهان آزادی بی قید وشرط آنان هستیم…

١- محمد حسن پوره  ٢-  رسول بداقی ٣- سید هاشم خواستار ۴- تهمینه خسروی ۵- شاپور خسروی ۶- پروین محمدی ٧- ناهید خداجو ٨- شاپور احسانی راد ٩- شیث امانی ١٠- نسرین جوادی ١١- فاطمه مرادی١٢- نسرین بهمن پور١٣- سارا سیاهپور ١۴- شهناز هاشمی ١۵- شهین مقامی١۶- زینب سپهری ١٧- سعید رضایی ١٨- محمد ساکی ١٩- منصورکاتوزیان ٢٠- ناهید شریفی ٢١- بهرام گرگان ٢٢- حمید پرویز ٢٣-سکینه مرادی ٢۴-رحمان عابدینی ٢۵- زهرا آجرلو ٢۶- صفیه بسیم ٢٧- مهدی جباری ٢٨- وحیده جوهر چی ٢٩- افشین مبارکی ٣٠- علی فروتن ٣١- اکرم نصیریان ٣٢- النا محمدی ٣٣- نسرین چراغی ٣۴- پروین حیدر ٣۵- جواد معصومی راد ٣۶- مهین خیر خواه٣٧- فرشته میرزایی ٣٨- عبدالرحمان ایران نژاد ٣٩- شهین طالب زاده ۴٠ – عبدالرضا پاک سرشت ۴١- لیلا ملکی ۴٢-ابوالفضل جلیلوند ۴٣- محمد علی زحمتکش ۴۴- منصوره کاشانی ۴۵-امجد محمدی۴۶-کاوه اورکی ۴٧- جمال فرهادی ۴٨-  شهربار رستمی ۴٩- مهرداد آرامش ۵٠- حامد صفایی ۵١-عادل نصرتی ۵٢-هادی کاوه ۵٣-شریف آخوندی ۵۴-شرافت قطبی ۵۵-یاور دوستی ۵۶-فرهاد بابا سلجی ۵٧-مراد وردی ۵٨-محمد قطبی ۵٩- خسرو امانی ۶٠- قادر حسینی ۶١- بهرام خدری ۶٢-مجتبی خدری ۶٣-حسین خانی ۶۴-محمود عندلیب ۶۵–مریم حسینی ۶۶- مسعود نسیمی ۶٧-شیوا بابایی ۶٨- منصور احسن ۶٩-نسرین کمانگر ٧٠–صادق پرهام ٧١-اشرف مدرسی ٧٢-داود بهشتی ٧٣- ملیحه سلیمانی ٧۴-آرش ابراهیمی ٧۵- سارا اشراقی٧۶- رضا حکیم الهی ٧٧-منصور حسن پور ٧٨- مریم رنود ٧٩- منصوره عرفانیان ٨٠- حسن یوسفی ٨١- ناصر مرادپور ٨٢-عدنان ویسی ٨٣- شهناز رهسپار٨۴- بهرام ندیمی٨۵- فرهاد هادی٨۶- جلال محمدی٨٧- اصغر محمدی٨٨- رسول قوامی٨٩- مهناز جوپانی ٩٠- کیومرث خدایی٩١- خالد چوپانی٩٢- پوپک صفدری٩٣- نرت جوادی٩۴- مونا طراوتی٩۵- حسین فریدونی٩۶- عرفان چوپانی٩٧-برهان ستوده٩٨- نسترن ملاحت٩٩- جمیل اشتیاق١٠٠- افسانه فدایی١٠١-اکبر مدبر١٠٢- شکوفه امامی ١٠٣- هادی سلیمانی ١٠۴-  فریده محمدی ١٠۵- عبدالرحمان فتخی ١٠۶- رحمان سلیمانی١٠٧- بهمن سلیمانی ١٠٨-  امید ملایی١٠٩- فخرالدین سلیمانی١١٠- جمال سلیمانی١١١- کمال سلیمانی١١٢-هیوا احمدی١١٣٣۴- هیرش احمدی١١۴- روف امجدی١١۵- سلمان امجدی١١۶- رزگارسلیمانی١١٧- سامان محمدی١١٨-شورش مرادویسی١١٩- یداله مرادویسی١٢٠- حسن احمدی١٢١- امید سلطان ابادی١٢٢-رحمان رحمتی١٢٣- اشکان رحمتی١٢۴- سیوان کرمی١٢۵- سیروان کرمی١٢۶- بهمن کرمی١٢٧- خیات کریم ملایی١٢٨- شیرکوپرویزی١٢٩- حامدهاشمی ١٣٠- ایوب هاشمی١٣١- کیوان خالدی١٣٢- سامان خالدی١٣٣- صباح محمدی١٣۴- صاحب محمدی١٣۵- دانیال سلیمانی١٣۶-سیامک حمی ١٣٧- آرشام پرند ١٣٨- سیامک حمیدی ١٣٩- سیوان احمدی ١۴٠- جمیل محمدی ١۴١-خالد سلطان ابادی١۴٢-حیدر سلطان ابادی١۴٣-مهدی رحیمی١۴۴-اوات محمدی١۴۵ – قدرت موسوی ١۴۶-عادل محمدالماسی١۴٧-نادرمحمدی١۴٨-شیرین الماسی١۴٩-الهام الماسی١۵٠-حسین خدری١۵١-حسن خدری١۵٢-رضا محمودی١۵٣-جمشیدمحمد١۵۴-شکوفه پرویزی١۵۵-ولی لطیفیان١۵۶-سعیده محمدی١۵٧-ساکار محمدی١۵٨-یاسر شریفی١۵٩-رضاشریفی١۶٠-ازادسلیمانی١۶١-لیلابهمنی١۶٢-رویابهمنی١۶٣-سمیه شهریسوند ١۶۴-شکوفه جعفری ١۶۵-عثمان فتاحی١۶۶-هانیه سهرابی١۶٧-فرج اله غلامی١۶٨ -اسفندیار پوریا ١۶٩-رعنا سمیعی١٧٠-وحید یوسفی١٧١-پارسا فروغی١٧٢- شهریار عظیمی ١٧٣-آهو محدثی١٧۴-ثریا پاک نهاد١٧۵-شیرین محدثی١٧۶-کیوان پویا١٧٧-شهرام غفاری١٧٨-نورالدین سبحانی١٧٩-نوید زرین کمر١٨٠-شهاب یصربی١٨١-هدایت ذوقی١٨٢-اختر لطفی١٨٣-سهیلا اردلان١٨۴-خبات لطفی١٨۵-عنایت بهرامی١٨۶-یاسر بهاری١٨٧-عارف تیمن١٨٨-انسیه خرمالو١٨٩-شوقیه زارع١٩٠-احسان لهراسبی١٩١-رشاد آورزه ١٩٢-محسن نباتی١٩٣-مجید نباتی١٩۴-قدسیه خدیور١٩۵-محبت رحمانی١٩۶-آسیه فلاحت ١٩٧-نسیم فاطمی١٩٨- شاهرخ عدالت١٩٩- فاطمه چهاری٢٠٠- رستم فارابی٢٠١- حیران اقایی٢٠٢- نسترن مدیر٢٠٣- یاسین نعمتی٢٠۴- هوشیار گرجی٢٠۵- سامان گرجی٢٠۶- ادیب هنرمند٢٠٧- یدالله نوروزی٢٠٨- جلال آراسته ٢٠٩- رویا آراسته٢١٠- شاهین رحمتی٢١١- بدیع نوری٢١٢- حامد رحمتی٢١٣- علیرضا شریفی٢١۴- فرح حدادی٢١۵- نسیم شریفی  ٢١۶- نسترن مدیر ٢١٧- یاسین نعمتی٢١٨- هوشیار گرجی٢١٩- سامان گرجی٢٢٠- ادیب هنرمند٢٢١- یدالله نوروزی٢٢٢- جلال آراسته ٢٢٣- رویا آراسته٢٢۴- شاهین رحمتی٢٢۵-  بدیع نوری٢٢۶- حامد رحمتی  ٢٢٧- علیرضا شریفی٢٢٨- فرح حدادی٢٢٩- نسیم شریفی٢٣٠- زینب آقایی٢٣١- حسین فتحی٢٣٢- اوات مبصری٢٣٣- سارا آذرگشسب ٢٣۴- لیلا عظیم زاده٢٣۵- فرح حاتمی٢٣۶- شهریار طوفانی٢٣٧- حدیث شجاعی ٢٣٨- نسرین شجاعی٢٣٩- خسرو پرند٢۴٠- صدیق مبصری٢۴١- نادر عدالت٢۴٢- عدنان پرهام ٢۴٣- فرهاد خدادادی٢۴۴- نوری شیبانی ٢۴۵- حسن محبی٢۴۶- فاروق حسینی٢۴٧- اسعد پناهی ٢۴٨- آزاد پناهی٢۴٩- پدرام قربانی ٢۵٠- عادل فدایی ٢۵١- سلیم مدرسی٢۵٢- فریاد برهانی٢۵٣- مهتاب برهانی٢۵۴- لیلا اراسته٢۵۵- هوشمند شجاعی٢۵۶- خالد عنبی٢۵٧- برهان قداست٢۵٨- نعیم اخوندی٢۵٩- احمد دیوارگر٢۶٠- بابک نوری٢۶١- یاسین نوری٢۶٢- فهمیه اردلان٢۶٣- حیدر فخاری٢۶۴- مظفر شرافت٢۶۵- شریف بهارلو٢۶۶- فرخنده قربان٢۶٧- مهین کاظمی٢۶٨- زیبا عطاری٢۶٩- اسکندر مختاری٢٧٠- محمد کاظمیان٢٧١- فاطمه سرلک٢٧٢- بابک اسماعیلی٢٧٣- حبیب عزیزی٢٧۴- منیژه آزادی٢٧۵- معصومه الهی٢٧۶- پروین ذبیحی٢٧٧- حسین شاهپری٢٧٨- رحمان بیگی٢٧٩- تقی نوربخش ٢٨٠- مریم حق شناس٢٨١- نسرین چیت ساز٢٨٢- رضا همتی ٢٨٣- نیوشا منطقی٢٨۴- اسد براتی٢٨۵- مختار آریا ٢٨۶- پرهام سروش ٢٨٧- مستوره ندیمی٢٨٨- بهنام صدیقی٢٨٩- آرش فداکار٢٩٠- نسرین محبی٢٩١- اردشیر غفاری٢٩٢- اردوان غفاری ٢٩٣- شیدا مدبر٢٩۴- آرزو شیدایی٢٩۵- محبوبه توانا٢٩۶- یاور بهمنی٢٩٧- عبدالله تورانی٢٩٨- مازیار حسنی٢٩٩- مهرداد صدارت٣٠٠- عطا الله یوسفی٣٠١- شهرام صادقی٣٠٢- محسن براتی٣٠٣- پروین کرامتی ٣٠۴- ماهان مبصری٣٠۵- نیوشا بهرامی٣٠۶- بهمن داداشی٣٠٧- سارا محسنی٣٠٨- شراره فخاری٣٠٩- تیمورخرسند٣١٠- ماریا پورعلی٣١١- رامین رستگار٣١٢- شهره مهریاری٣١٣- احسان محمدبیگی٣١۴- منیره کاظمی٣١۵- ارسلان شریفی٣١۶- رسول جمشیدی٣١٧- حسین محمدنژاد٣١٨- کامران پسند٣١٩- خیرالله لطفی نژاد٣٢٠- زهره رستمی٣٢١- امید زمان زاده ٣٢٢- کتایون خجسته٣٢٣- ناهید سلیمانی٣٢۴- مهراب زمان زاده٣٢۵- پوریا خرسند٣٢۶- مهسا خرسند٣٢٧- ایرج خرسند٣٢٨- حمیرا رمضانی٣٢٩- محمد جواد محمدی٣٣٠- کریم ایراندوست ٣٣١- سهراب ظفرمند ٣٣٢- حنانه کرمی٣٣٣- امیرمسعود مجد ٣٣۵- تقی رمضانی٣٣۶- سالار حکیمی٣٣٧- میترا مرادزاده٣٣٨- شهرام نامدار٣٣٩- مهرداد محمدبیگی٣۴٠- بهنام محمدنژاد ٣۴١- منصور رستمی٣۴٢- آزیتا پورعلی٣۴٣- فرزاد نظریان٣۴۴- بهروز قربان زاده ٣۴۵- سیاوش پور بابا٣۴۶- فرشید هکی٣۴٧- علی رضا علم شاه بیگی٣۴٨- نرگس محمدیان٣۴٩- اشرف مسعودی٣۵٠- فرنوش احمدی٣۵١- احترام شکوری٣۵٢- آفاق شکوری٣۵٣- مستانه آژیر٣۵۴- مصطفی موسوی٣۵۵- اقدس موسوی٣۵۶- اشکان کاوه٣۵٧- پروانه آشتیانی٣۵٨- غلام حسنی٣۵٩- ایرج رستمی ٣۶٠- نعمت آریا٣۶١- فریدون مرادی٣۶٢- مهناز فرخی ٣۶٣- شهناز فرخی٣۶۴- بهاره کاوه٣۶۵- زیبا  فرهمند٣۶۶- محمد فرهمند٣۶٧- الهه شوقی٣۶٨- نوید صارمی٣۶٩- حدیث صارمی٣٧٠- توران فرهمند٣٧١- فریباصارمی٣٧٢- صابر کریمی٣٧۴- مینو کیخسری٣٧۵- مهرنوش  حیدزاده ٣٧۶- رحیم امیری٣٧٧- فاطمه سلیمانیان٣٧٨- علی پیروز٣٧٩- گودرز شفیعیان٣٨٠- جلیل رحمانی٣٨١- افسانه قربانی٣٨٢- زاهد قربانی٣٨٣- سردار رحمانی٣٨۴- خلیل رحمانی٣٨۵- سعدی قربانی٣٨۶- عبد الله رحمانی٣٨٧- جعفر شادی٣٨٨- سالار محمدی٣٨٩- عثمان شادی٣٩٠- سیف الله شادی٣٩١- ادریس شادی٣٩٢- سیروس شادی٣٩٣- برهان امینی٣٩۴- مرتضی سیدی٣٩۵- رئوف قربانی٣٩۶- مهرداد قربانی٣٩٧- ابولحسن  قربانی٣٩٨- علی فتحی٣٩٩- عبدالله قربانی۴٠٠- نظیر قربانی۴٠١- حسن قربانی۴٠٢- حسین قربانی  ۴٠٣- یدر قربانی۴٠۴- الیاس قربانی۴٠۵- محمد قربانی۴٠۶- مظفر قربانی۴٠٧- دانا کریمی۴٠٨- جهانگیر کریمی۴٠٩- فتح الله کمانگر۴١٠- یدالله کمانگر۴١١- عبدالله یوزی۴١٢- آرمان قربانی۴١٣- فرشاد شادی۴١۴- سلام قربانی۴١۵- شورش خاطری۴١۶- تیمور قربانی۴١٧- عباس محمودی۴١٨- ابراهیم قربانی۴١٩- سیروس شاپوری۴٢٠- حشمت فرستاده ۴٢١- علی کامیاب۴٢٢- قربان پوره۴٢٣- علی پوره۴٢۴- محمدحسین بیات۴٢۵- منصور بیات۴٢۶- رسول بیات ۴٢٧- کریم مهدوی۴٢٨- کریم سرلک۴٢٩- احمد توکلی ۴٣٠- محمود گودرزی۴٣١- احمد پورمند۴٣٢- عباس میر امینی۴٣٣- حمید میرزایی ۴٣۴- احمد جان بزرگی۴٣۵- بهمن پهلوانی۴٣۶- زهرا قاسمی۴٣٧- علی رضا سالاروند۴٣٨- عباس ساکی۴٣٩- محسن ساکی۴۴٠- حجت نصیری۴۴١- ناصر رمضانی۴۴٢- ناهید خلیل نژاد۴۴٣- نوراله برخوردار۴۴۴- محمد خاکساری۴۴۵- علی لکی زاده ۴۴۶- حیدر قربانی۴۴٧- ادریس قربانی۴۴٨- الیاس قربانی۴۴٩- حسن قربانی۴۵٠- گلاله قربانی۴۵١- ثریا قربانی۴۵٢- زهرا قربانی۴۵٣- ارش محمدی۴۵۴- یونس کریمی۴۵۵- نصرالله اسیابی۴۵۶- راحله ذوقی ۴۵٧- حسین محمد زاده۴۵٨- حشمت مرشد لو ۴۵٩- درخشان فعا۴۶٠- حسین رضایی۴۶١- جوانمیرمرادی۴۶٢- فوزیه خالصی۴۶٣- پرویز الهیاری۴۶۴- گوهر الهیاری۴۶۵- حشمت امیری۴۶۶- رضا حق نظری۴۶٧- محبوبه هرباسیان۴۶٨- محسن هرباسیان۴۶٩- بهرام علیزاده ۴٧٠- امین رحیمی۴٧١- ایرج سرلک۴٧٢- محمود لونی۴٧٣- نورمراد نظری۴٧۴- نادر عبدالوند۴٧۵- بهمن جودکی۴٧۶- غلامرضا محمدی۴٧٧- اکبر قاسمی۴٧٨- مجید جوادی۴٧٩- پروین ذبیحی۴٨٠- شکوفه امامی ۴٨١- منصور فیروزکوهی ۴٨٢- جلال موسوی ۴٨٣- عبدالله خرم( ماها)۴٨۴- مسعودنظر۴٨۵- عشرت بسنحانی۴٨۶- حسین دانشوران۴٨٧- علی سطوتی قلعه۴٨٨- نگار مسعودی۴٨٩- سما آوریاد۴٩٠- محمدکریم آسایش۴٩١- واله زمانی۴٩٢- سهیلا ممتحنی۴٩٣- لادن کرمی۴٩۴- سمانه محبی۴٩۵- حسن اعظمی۴٩۶- شادی عروجی۴٩٩- فرزانه زهدی۵٠٠- آرمان نقشی۵٠١- بهروزنقشی۵٠٢- احسان پیام۵٠٣- داریوش فدوی۵٠۴- نسترن آسایش۵٠۵- حمید رویگری۵٠۶- نازیلا آسایش۵٠٧- سروه فرخی۵٠٨- مظفر فرخی  ۵٠٩- کاوه تابان۵١٠ -فریدون بلاغت۵١١- هیوا درخشنده۵١٢- سارا معتمد۵١٣- قربانعلی معتمد ۵١۴- محمدتورانی۵١۵- شاهدعلامی۵١۶- تراب احسن۵١٧- شرافت احسن۵١٨- وحید احسن۵١٩- یاوردانش۵٢٠- مستانه فدایی۵٢١- شریف صدیقی ۵٢٢- لاله براتی۵٢٣- شادی قنواتی۵٢۴- مارال هادی ۵٢۵- پوران صداقت۵٢۶- هاشم صداقت ۵٢٧- شیوا صداقت۵٢٨- مصطفی هادی۵٢٩- پیمان روشن۵٣٠- عزت دولت آبادی ۵٣١- سردار شمس آوری ۵٣٢- پروین توکلی۵٣٣- آرمان نقشی۵٣۴- مجیدجعفری۵٣۵- فاطمه علیزاده ۵٣۶- غلام ساکی۵٣٧- محمد حسن پودینه آقایی۵٣٨- صمد پورمند۵٣٩- علی لک ۵۴٠- محمود هیودی ۵۴١- محمود رمضانپور۵۴٢- حاجی رضا میرزایی ۵۴٣- محمود بسحاق ۵۴۴- ولی قاسم زاده ۵۴۵- محمود حسینی۵۴۶- سهیلا مقدم ۵۴٧- جمشید زمانی ۵۴٨- حسین عجمی۵۴٩- غلامعباس کریمی ۵۵٠- محمود اسدالهی۵۵١- غلامعباس اسدالهی۵۵٢- حسن دهفولی۵۵٣- سکینه باقری معلم باز نشسته۵۵۴- سپیده باقری دانشجو۵۵۵- بهاران باقری دانشجو۵۵۶- یداله باقری۵۵٧- کمال کریوند۵۵٨- مجید زارعی ۵۵٩- ولی کوهشاری۵۶٠- فرج زارع۵۶١- حبیب ورمزیار۵۶٢- مصطفی ساکی۵۶٣- مناف ساکی۵۶۴- عبدالرحیم ساکی۵۶۵- حسین مددی۵۶۶- محمد تقی فراهانی۵۶٧- حسین واشقانی فراهانی۵۶٨- معصومه خلجی۵۶٩- فرح گودرزی۵٧٠- روح اله مهدی پور۵٧١- محمدعلی الهی۵٧٢- اسرا پاکزاد۵٧٣- کبری خوند ۵٧۴- مرتضی خلیلی۵٧۵- نادر زند۵٧۶- حسین میر امینی ۵٧٧- محمد گرجی۵٧٨- امیر علی عیسوند۵٧٩- تیمور بهمنی۵٨٠- خدیجه کلهر۵٨١- زهرا بهمنی۵٨٢- معصومه حسن آبادی۵٨٣- خیرالله درویشی ۵٨۴- عزت الله هنرمند ۵٨۵- نادره حق جو ۵٨۶- عزیزالله حق جو ۵٨٧- حجت ورمزیاری۵٨٨- سیف الله صادقی۵٨٩- حمید لک ۵٩٠- سعید لکی ۵٩١- حجت الله لکی۵٩٢- تقی غلامی۵٩٣- الناز غلامیان۵٩۴- اسدالله یونصفهانی۵٩۵- پژمان خالدیان۵٩۶- سیروس محمد زاده۵٩٧- آرمین قیم امانی۵٩٨- امید اصفهانی۵٩٩- حبیب اله امیری۶٠٠- سیروان زارعی۶٠١- جمال احمد زاده۶٠٢- بهزاد محمدی۶٠٣- شیرکوه محمدی۶٠۴- زانیار سیفی۶٠۵- سید امید نوری۶٠۶- آرمان ساعد پناه۶٠٧- رحیم جوانمردی۶٠٨- خلیل سیفی لاله۶٠٩- شهاب خالدیان۶١٠- نورا صفی زاده۶١١- پرستو حیدری۶١٢- فرهنگ نادری۶١٣- نادر سلیمان۶١۴- کوهستان خالدیان۶١۵- هاوژین مبارکی۶١۶- صبا موسوی۶١٧- رضا رشیدی۶١٨- سحر اقا خانی۶١٩- شادمان کریمی۶٢٠- ناصر ناصر آبادی۶٢١- فرزاد شیری۶٢٢- فرهاد شیری۶٢٣- افسانه عظیم زاده ۶٢۴- شهرام بهرامی۶٢۵- انسیه مکتوبی۶٢۶- محراب ایازی۶٢٧- عطااله بهرامی۶٢٨- باران دشتی۶٢٩- فریبا خرسندی ۶٣٠- الهیار بهشتی ۶٣١- قاسم علیخانی۶٣٢- ثریا محمودی۶٣٣- شکار روشنکار ۶٣۴- هدیه ایازی ۶٣۵- شهرام آقاسی ۶٣۶- دلارام رستمی۶٣٧- حمیرا نقاس ۶٣٨- هیوا رستمی۶٣٩- مهدی نقاش۶۴٠- نعمت خداد۶۴١- فاروق افراشته۶۴٢- مسعود خدیور۶۴٣- هاشم رستمی۶۴۴- صادق خوش رفتار۶۴۵- ابرهیم شاه پسند ۶۴۶- غلام مومنی۶۴٧- بهرام عطایی۶۴٨- فایزه قداست ۶۴٩- نرمین شاهویی ۶۵٠- یوسف محرمی۶۵١- نوید قاسمی  شاهرخ مددی۶۵٢- افسانه مددی ۶۵٣- نسرین مدبر۶۵۴- مهدی نوبری ۶۵۵- بیان عدالت ۶۵۶- شهناز دشتی ۶۵٧- محرم طالبی ۶۵٨- علی طالبی ۶۵٩- سراج خدادوست۶۶٠-  ناصر برهانی۶۶١- محترم چراغی۶۶٢- مریم وطن دوست۶۶٣- یاشار منطقی۶۶۴- حمید بهمنی۶۶۵- زینب محسنی۶۶۶- محمد نادری۶۶٧- نریمان الیاسی۶۶٨-  نطیفه یاری۶۶٩- احسان خدابنده ۶٧٠- مهدیه بداقی۶٧١- مریم محمدی۶٧٢- محمد دهقانی۶٧٣- سهیلا مرادی۶٧۴- احمد خدابنده۶٧۵- ناصرخسروی۶٧۶- آرش سیف۶٧٧- اکبریزدی۶٧٨- حسین میر بهادری۶٧٩- صادق رضایی۶٨٠- صادق رضایی۶٨٩- مرضیه دورود ۶٩٠- پیر مراد نظری۶٩١- محسن میر نظیری۶٩٢- حمید لک۶٩٣- اسماعیل حموله ۶٩۴- محمودرضا ستوده ۶٩۵- حسن فلاحی۶٩۶- کریم جان بزرگی۶٩٧- سودابه میر نظیری ۶٩٨- کبری قدیمی۶٩٩- رقیه حق دادی ٧٠٠- سارا پیر مراد٧٠١- تقی سگوند٧٠٢-  سامان بیرانوند٧٠٣- رضا بیرانوند ٧٠۴-  ارسلان طالبی پور٧٠۵- رضا شفیعی٧٠۶-  خیرالله میرزایی٧٠٧-  امیر مرادی بیجار٧٠٨- رضا روحی٧٠٩-  نزهت نیستانی٧١٠- دلشاد مجیدی٧١١- نگار نوری٧١٢- سهیلا مرادی٧١٣- احمد خدابنده٧١۴- ناصرخسروی٧١۵- کاظم قربانی٧١۶- قباد صفایی مقدم٧١٧- هادی نوری٧١٨- احمد صفایی مقدم٧١٩- بشیر نوری٧٢٠- محمود رمضانی٧٢١- فواد محمدی٧٢٢- شاهد صادق٧٢٣- احمد قربانی٧٢۴- فاتح قربانی٧٢۵- فیروز قربانی٧٢۶- سعیده قربانی٧٢٧- عرفان شاکری٧٢٨- ابوبکر قربانی٧٢٩- بهمن قربانی٧٣٠- امید شادی٧٣١- رحمان پشابادی٧٣٢- مریم جلالی٧٣٣- مهین زینبی٧٣۴- شیوا الهی٧٣۵- لیلا زاهدی٧٣۶- پریسا کشوری٧٣٧- حمید جعفری٧٣٨- خسرو زرگریان٧٣٩- احمد صبوری٧۴٠- علی سجادی٧۴١- رحیم عبدی٧۴٢- شیرکو عبدی٧۴٣- خالد امینی٧۴۴- فایق سلیمی٧۴۵- برهان سلیمی٧۴۶- جلیل فتحی٧۴٧- منوچهر فتحی٧۴٨- شیدا رحیمی٧۴٩- عیسی پرویزی٧۵٠- عادل پروین٧۵١- علی پروین٧۵٢- بختیار محمدیان٧۵٣- سعدی محمدیان٧۵۴- کامیل محمدیان٧۵۵- شب گیر حسینی٧۵۶- رحمان رستمی٧۵٧- شورش قیومی٧۵٨- بهمن قیومی٧۵٩- سحرشیری٧۶٠- رامین سلیمانی٧۶١- خالد محرابی٧۶٢- شفیع الماسی٧۶٣- یزدان محمدی٧۶۴- محمد مفاخری٧۶۵- عادل زارعی٧۶۶- ایوب ولی زاده٧۶٧- زهرا کارورزی٧۶٨- خالد جوانمردی٧۶٩- جبار الماسی٧٧٠- سیامک حبیبی٧٧١- وریا غفوری٧٧٢- کیوان قبادی٧٧٣- حمید رشیدی٧٧۴- صادق محمدی٧٧۵- قیاس کولیوند٧٧۶- میلاد پورعزیزی٧٧٨- الیاس کیانفر٧٧٩- رضا جایدری٧٨٠- ایرج سعیدی٧٨١- آرمان ساعد پناه٧٨٢- ملیحه کیانوش٧٨٣- معصومه کشاورز٧٨۴- سامان صادق٧٨۵- زانیار ملایی٧٨۶- مریم براتی٧٨٧- منوچهر اکبری٧٨٨- فاطمه باید رحمت٧٨٩- مسلم سیدی٧٩٠- مومن سیدی٧٩١- پیمان احمدی نیاز٧٩٢- مینو تواضعی٧٩٣- سید محمد مجیدی٧٩۴- سیروس کریمی٧٩۵- امبر عطاری٧٩۶- اسوه قلی زاده٧٩٧- مهدی گنجه ای٧٩٨- زهره عشایری٧٩٩- مریم عشایری٨٠٠- خلیل عشایری٨٠١- خالد دادرسی٨٠٢- مهدی دادرسی٨٠٣- هادی دادرسی٨٠۴- عیسی باسامی٨٠۵- مهدی شفیعی٨٠۶- هیوا اتشبار٨٠٧- رزگار  اتشبار٨٠٨- کمال ابراهیم٨٠٩- فرهاد باسامی ٨١٠-  محمد  شریف ٨١١- جلال شریف٨١٢- محمود شریف٨١٣-  جمشید عشایری٨١۴- رضا عشایری٨١۵- کمال عشایری٨١۶- سونا مروت٨١٧- شاهو شاهمرادی٨١٨- علیرضا شاهمرادی٨١٩- مظفر احمدی٨٢٠- غلام محمدی٨٢١- اقبال محمدی٨٢٢- ماهرخ سار مروت٨٢٣- مسعود مروت٨٢۴- مهدی زولفی٨٢۵- مهدی رمضانزاده٨٢۶- کیوان شکری٨٢٧- الناز کاشف٨٢٨- مخمد صدیق نوری٨٢٩- نرگس نوری٨٣٠- آبتین رضایی٨٣١- سودابه تبریزی٨٣٢- حسین ترکاشوند٨٣٣- نوید رضایی٨٣۴- احسان محمد خانی٨٣۵- نرگس درودیان٨٣۶- کیوان مرادی٨٣٧- دنیا مرادی٨٣٨- حبیب الله مرادی٨٣٩- سارا صالحی٨۴٠- سمانه خاکپور٨۴١- اسفندیار باجلانی٨۴٢- حسین باجلانی٨۴٣- فواد باتمانی٨۴۴- بهنام باتمانی٨۴۵- فوزیه مروت٨۴۶- خسرو اسدی٨۴٧- الهام زمانی٨۴٨- علیرضا رحیمی فرد٨۴٩- الناز جولانی٨۵٠- مریم جولانی٨۵١- فتانه عباس زاده٨۵٢- صدیقه عباس زاده٨۵٣- مریم طاهری٨۵۴- محسن فتاحی٨۵۵- ساناز شفیقی٨۵۶- سینا پاکزاد٨۵٧- سارا پاکزاد٨۵٨- هادی عبدالهی٨۵٩- محمد صدیق پرورش٨۶٠- انور مرادی٨۶١- صلاح الدین شگرف٨۶٢- نامدار حیدریان٨۶٣- وریا احمدی٨۶۴- سحر ساعدموچشی٨۶۵- ثریا امینی٨۶۶- احمد طاعتی٨۶٧- امید خیر اندیش٨۶٨- حسن خدا مرادی٨۶٩- حبیب الله کریمی٨٧٠- فواد امیدیان٨٧١- محمود لطفی٨٧٢- محمود محمدی٨٧٣- شهریارمحمد پناه٨٧۴- ژاله ثروتمندیار ٨٧۵- ایران زمانی٨٧۶- مهدیه خطیری٨٧٧- مینا مرادی٨٧٨- مسعود نوری٨٧٩- عزیز محمد حسنی٨٨٠- ریزان بهرامی٨٨١- شادی بهرامی٨٨٢- فریدون صدیق وزیری٨٨٣- سید امید صلواتی٨٨۴- میلاد زندی٨٨۵- رویا ملک نژاد٨٨۶- فرشاد تیموری٨٨٧- امیر فیض اللهیاری٨٨٨- توفیق ساعدی٨٨٩- افشین رضایی٨٩٠- بهزاد بی نیاز٨٩١- محمد رعوف مرادی٨٩٢- حبیب الله کریمی٨٩٣- بهرام بدرکرده٨٩۴- ماشالله صمدی٨٩۵- عماد تیموری٨٩۶- خلیل محمدی٨٩٧- غفار پرویزی٨٩٨- محمد حسن رحمتی٨٩٩- اشرف قربانیان٩٠٠- رضاعلیخانی٩٠١- لادن ابراهیمی٩٠٢- سودابه بهمنی٩٠٣- لطیفه یونسی٩٠۴- مریم شباب پور٩٠۴- اقبال قاسمی٩٠۵- پویا رشیدی٩٠۶- اسدالله حسینی٩٠٧- جمال معرفت٩٠٨- زاهد کریمی٩٠٩- سید نجم الدین صالحی٩١٠- محمد بهمن دستخوش٩١١- ناصر گودرزی٩١٢- فرزاد حسنی٩١٣- فایق ارشدی٩١۴- شفیع مرادی٩١۵- طهمورث برازی٩١۶- محمد ناصر خانزاده٩١٧- دانش یوسفی٩١٨- احمد ساعد موچشی٩١٩- عیسی نگهدار٩٢٠- پیمان اندرزا٩٢١- علی امجدی٩٢٢- محمد کریم داوود پور٩٢٣- رشید کاکایی٩٢۴- عباس خدارحمی٩٢۵- نگار ارشدی٩٢۶- جمشید شریعتی٩٢٧- سید علی صالحی٩٢٨- بهاالدین حبیبی٩٢٩- خالد صید مرادی٩٣٠- محمدسیف پناهی٩٣١- رضا ضیائی٩٣٢- حمید سلطانیان٩٣٣- عابد حسین پناهی٩٣۴- طارق شیخ الاسلامی٩٣۵- فرهاد ویسانی٩٣۶- سعیدباقری٩٣٧- مرید سازور٩٣٨- محبوبه فرحزادی٩٣٩- شریفه اقبالی٩۴٠- مصطفی برخوردار٩۴١- فاتح رسول زاده٩۴٢- طراوت نیایش٩۴٣- فریدون افراشته٩۴۴- حسین مدبر٩۴۵- قاسم کمانگر٩۴۶- صالح شهیدی٩۴٧- رعنا شهیدی٩۴٨- علی اکبر مهدی پور٩۴٩- میترا مهدی پور٩۵٠- عرفان رستمی پور٩۵١- کیا علیزاده٩۵٢- نجمه اسدی٩۵٣- کیوان اسدی٩۵۴- منصور خانی٩۵۵- مرتضی حسنی٩۵۶- پیمان محمدی٩۵٧- عبدالله محمدی٩۵٨- مصطفی محمدی٩۵٩- سروه محمدی٩۶٠- سیران کریمی٩۶١- سونیا بهرامی٩۶٢- ریزان سوره بومه ی٩۶٣- پیمان سوره بومه ی٩۶۴- علی اکبر مروت٩۶۵- بصیره قوامی٩۶۶- سلامه قوامی٩۶٧- محمد قلری٩۶٨- یونس قلری٩۶٩- سمانه لطفی٩٧٠- آمنه لطفعلیان٩٧١- نرگس محمدی کانی سواران٩٧٢- شیلام محمدی کانی سواران٩٧٣- زهرا زمانی دادانه٩٧۴- سونیا حاتمی٩٧۵- علیرضا رحیمی٩٧۶- پویان علیخانی٩٧٧- حسین زمانی دادانه٩٧٨- فرخ لقا بهرامی٩٧٩- مهدیه سیاه منصوری٩٨٠- فرشته خبازان٩٨١- اکبر افراسیابی٩٨٢- لیلا بور بور٩٨٣- عبدالکریم منشاد٩٨۴- عباس مهریزی٩٨۵- فریدون شمس٩٨۶- زیبا ابطحی٩٨٧- طاهره حاجی٩٨٨- ثریا فولادوند٩٨٩- سعید کرد بچه٩٩٠- محمد عظیم بارونی٩٩١- لیلا نجم٩٩٢- نرگس زهتاب٩٩٣- روح الله فرج زاده٩٩۴- نحید تاجیک٩٩۵- مرتضی شیبانی٩٩۶- ویدا کلهر٩٩٧- محمد نوید میرزایی٩٩٨- حامد قصابان٩٩٩- هادی صالح پور١٠٠٠- مدینه جوادی١٠٠١- کیامرز سادات جوادی١٠٠٢- اسدالله لطف پور١٠٠٣- منصوره فرح زادی١٠٠۴- عنایت وثوقی

جمعی از معلمان و کارگران:

بدینوسیله  با سپاس و قدردانی از کارگران و معلمان و فعالین مدنی که بیانیه حمایتی از جعفر عظیم زاده و  اسماعیل عبدی را امضا کردند، امید آن داریم تا  این حرکت اعتراضی متحدانه در ادامه اعتصاب مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده، راه را بیش از پیش برای اتحاد معلمان و کارگران و دیگر مزد بگیران زحمتکش باز کند.  تلاش برای پیوستن تعداد هر چه بیشتری از کارگران و معلمان به یک بیانیه مشترک، آنهم  بدون فراخوان سازماندهی شده و بدور از  رسانه ای کردن گسترده آن در سایتها و خبرگزاریها در مدت ۴٨ ساعت، اولین تجربه جمع کوچکی از ما معلمان و کارگران بود. ما با پایان این تلاش ۴٨ ساعته و در تداوم حرکت خود برای پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی، این بیانیه را در سایتها و خبرگزاریها منعکس و افکار عمومی را در جریان اعتراض متحدانه خود قرار خواهیم داد.

 

بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر و اوین در مورد:

١- یورش به منزل جعفر عظیم زاده رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران جهت دستگیری وی

٢- صدور احکام ظالمانه و سنگین برای جمعی از جوانان غرب کشور

ما خواستار پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و لغو مجازات اعدام هستیم

ما جمعی از زندانیان سیاسی در رجایی شهر و اوین یورش وحشیانه به منزل فعال کارگر ی جعفر عظیم زاده جهت بازداشت وی شدیدا محکوم میکنیم. ما به ادامه بازداشت فعالین سیاسی از جمله بازداشت دو تن از فعالین سیاسی خانم شهناز اکبری مادر جانباخته مصطفی کریم بیگی در سال ٨٨ و ناصر اژداری اعتراض داریم.

عجبا مدیر عامل نورد لوله صفا که هم اکنون ١۵۵٠ میلیارد تومان به ۵ بانک بدهکار است و شاکی پرونده ایست که بر اساس آن جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد محاکمه و به ١١ سال زندان محکوم گردیده اند. این نمونه ای از عملکرد ناعادلانه سیستم قضایی در خدمت سرمایه داران است.

جعفر عظیم زاده هماهنگ کننده طومار ۴٠ هزار کارگر بر سر خواست افزایش دستمزد در پرونده دیگری ۶ سال حکم دارد و اکنون تحت عناوینی چون اخلال در نظم و امنیت کشور با هفده سال حکم زندان تحت پیگرد است. اما دزدان واقعی و صاحبان حقوق های نجومی آزادانه میگردند و صاحبان کارخانجاتی که یک جرم هر روزه شان نپرداختن دستمزد کارگران است، کسی کاری به آنان ندارد و کسانی چون جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی، و ما که جرممان دفاع از حقوق کارگر، حقوق کودک و حقوق انسانهاست حکم داریم و در زندانیم. این دستگاه قضایی در خدمت دزدانی است که بخاطر سودجویی هایشان مسبب فجایعی چون پلاسکو میشوند. در خدمت سعید مرتضوی ها است که جنایت کرده و یک قلم از دزدی هایش، دزدی میلیاردی از صندوق تامین اجتماعی بود و حالا شاکیانش یعنی کسانی چون جعفر عظیم زاده مورد یورش قرار میگیرند.

ما به کل این دستگاه قضایی سراپا بیعدالتی و احکام ظالمانه اش اعتراض داریم.

ما زندانیان سیاسی را با همین اتهامات امنیتی زندانی کرده اند و همه جرم مان بر هم زدن امنیت برای صاحبان مفتخور سرمایه دار است. ما به امنیتی کردن مبارزات حق طلبانه ما مردم و کلیه احکام زندان صادر شده بر این اساس و این تعرضات اعتراض داریم. خانم شهناز کریمی و ناصر اژداری و تمامی زندانیان سیاسی باید فورا آزاد شوند.

ما همچنین انزجار خود را علیه صدور احکام ظالمانه اعدام و حبس های طولانی مدت برای تعدادی از جوانان غرب کشور در شهرستان اشنویه از جمله هدایت عبداللهی که محکوم به اعدام شده است و حاصل عزیزی و جلال و کمال منصوری و ظاهر فرامرزی و یعقوب و صدیق با احترام که در دادگاه انقلاب ارومیه در ٢٨ دیماه هر کدام با محکومیت های سنگین و ظالمانه ٢۵ سال و ٢٠ سال و ١۵ سال زندان حکم گرفته اند، اعلام میکنیم. این جوانان همانند همیشه، بدوین رعایت کمترین اصولی که باید بر دادرسی های ناظر باشد، بدنبال کشیدن انتظار فراوان و بازداشت طولانی در سلولهای انفرادی امنیتی و شکنجه و فشار برای اعتراف های اجباری .با اتهامات واهی و بی اساس با چنین احکام سنگینی روبرو شده اند. صدور حکم اعدام برای هدایت عبداللی و احکام زندان سنگین زندان برای تعدادی دیگر جوان در اشنویه را محکوم میکنیم. این احکام باید فورا لغو شوند. روشن است که مبارزه برای خواستها و آزادیخواهی و فعال سیاسی بودن جرم نیست بلکه حق است. اما این جوانان حقیقتا هیچ ربطی به فعالیت سیاسی مشخصی نداشته و تنها کارشان کشاورزی بوده است. ما خواستار لغو فوری این احکام هستیم.

ما از تمامی انسانهای آزادیخواه، از همه کارگران، معلمان و مردم معترض، از همه سازمانهای کارگری و نهادهای انساندوست در سراسر جهان میخواهیم که ضمن محکوم کردن یورش به منزل جعفر عظیم زاده و دستگیری خانم شهناز کریمی و ناصر اژداری از کارزار علیه امنیتی کردن مبارزات کارگران، معلمان و مردم معترض که کارزاری در دفاع از حق تشکل، حق اعتصاب و آزادی های پایه ای و برحق ما مردم است، حمایت و پشتیبانی کنند. و همراه با ما خواستار آزادی فوری خانم شهناز کریمی و ناصر اژداری و تمامی زندانیان سیاسی شوند.

ما میخواهیم وسیعا به احکام صادر شده ظالمانه اعدام و حبس های سنگین برای جوانان غرب کشور در اشنویه شوند واز خواست ما مبنی بر لغو مجازات اعدام و لغو فوری احکام صادره برای این جوانان پشتیبانی کنند و از هیچ فشاری برای جلوگیری از این سرکوبها فروگذار نکنند. ما میخواهیم هر کس که این نامه را میخواند، صدای اعتراض ما در سطح جهانی باشد.

امضا کنندگان: سعید ماسوری، بهنام ابراهیم زاده، صالح کهندل، ابراهیم فیروزی، حسن صادقی، سهیل بابادی، رضا ابطهی منفرد، رضا کاهه، شاهین ذوقی تبار، حسین غلامی آذر، محمد اکبری، حسین کاکاوند، امیر حسین وند سیار، عباس توکلی

 

 

بدنبال مقاومت کارگران و در هم شکستن تلاش گارد ویژه شهرستان شوش برای ورود به شرکت نیشکر، کارفرما متعهد شد فردا صبح مطالبات کارگران را پرداخت کند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در پی اعتصاب صبح امروز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و حبس مدیر عامل و مسئول مالی شرکت توسط کارگران در محل دفترشان، بعد از ظهر امروز گارد ویژه شهرستان شوش برای سرکوب کارگران اعتصابی وارد عمل شد اما با مقاومت و ایستادگی متحدانه کارگران اعتصابی این نیروها قادر به باز کردن درب و ورود به محل شرکت نشدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، در پی این مقاومت و سر دادن فریاد “یا مرگ یا مطالبات” از سوی کارگران اعتصابی و ناکامی گارد ویژه شهرستان شوش در ورود به کارخانه و سرکوب کارگران، کارفرمای شرکت ناچار شد با تن دادن دادن به خواستهای کارگران و صدور بخشنامه ای متعهد شود تا فردا حقوق کارگران را واریز و پاداش بهره وری را در هفته اول اسفند پرداخت کند. همچنین کارفرما متعهد شد مبلغ ١٠ میلیارد تومان بیمه حد فاصل سالهای ۶٨ الی ٩٢ کارگران نی بر را که مصوبه مجلس است در بهمن ماه به حساب صندوق سازمان تامین اجتماعی داریز نماید.

بنا بر این گزارش، بدنبال این تعهدات و صدور بخشنامه از سوی کارفرما در مورد این توافقات، کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه دربهای ورودی کارخانه را باز و کار ورود نیشکر به آن آغاز و تولید راه اندازی شد.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران بازنشسته رسمی شرکت نیشکر هفت تپه که امروز دوشادوش کارگران شاغل این کارخانه در اعتراض شرکت داشتند اعلام کرده اند فردا با خواست پرداخت سنوات هایشان، دست به تجمع خواهند زد. این موضوع امروز بعد از ظهر از سوی این کارگران به اطلاع نماینده شوش و دیگر مسئولین شهر رسانده شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١۶ بهمن ماه ١٣٩۵

 

امنیت کارگران کولبر باید تأمین گردد

سالهاست که بسیاری از کارگران بیکار و فاقد هر گونه امکان تأمین معیشت از طرق امن و بی خطر در شهرها و روستاهای مرزی کشور بویژه منطقه کردستان روی به بارکشی چه با استفاده از چهارپایان و چه با بستن بارهای سنگین بر پشت خود، در ازای دریافت مزدی ناچیز آن هم با به استقبال رفتن انواع خطرات از قبیل انفجار مینهای به جای مانده از دوران جنگ ایران و عراق، مورد اصابت مستقیم نیروهای نظامی مرزی قرار گرفتن و گرفتار بلایای طبیعی شدن مانند پرت شدن از پرتگاه ها هنگام عبور شبانه از باریکه راه های مال رو و جان باختن از سرما و مفقود شدن در زیر بهمن های سنگین، نموده اند. سالهاست که خطرات مذکور از این انسان های محروم، رنجور از تلاش بی وقفه اما ندار و فقر زده قربانی می گیرد و صدها و هزاران خانواده را داغدارتنها نان آورانشانکرده که درهر بار خطر کردن برای عبور از مرز از ترس در کمین نیروهای مرزدار نیافتادن باید شب ها و روزها بدون آب و غذا در میان دره ها و سنگلاخ های کوهستان می گذرانده اند .

این انسان های رنج دیده، از محرومترین و بی حقوق ترین بخش طبقه کارگر ایران هستند که برای تأمین ابتدائی ترین نیازهای زندگیشان یعنی نمردن از گرسنگی ناچارند سلامتی و زندگی خود را به خطر بیاندازند. حق حیات از ابتدائی ترین و از حقوق جهان شمول انسانی است. محافظت از جان انسان های جوامع از وظایف دولتها است. کارگران کولبر مرزی باید از شغل مناسب یا بیمه بیکاری برخوردار باشند و تا تحقق این خواست که ناچار به کولبری هستند باید از امنیت جانی از طریق تأمین امنیت مسیرهای رفت و آمد آنان توسط دولت برخوردار گردند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه

١۵ بهمن ٩۵

 

نامه جمعی از کارگران جنوب کرج در محکومیت تلاش برای دستگیری جعفر عظیم زاده

بادرودبه کارگران مبارز ایران،دستگیری و زندانی کردن نمایندگان واقعی کارگران،ستمی مشخص به حقوق همه ی کارگران ایران.بنابراین،ما از مقامات قضایی و دادستانی می خواهیم ،دست از تهدید و تعقیب نمایندگان حقیقی کارگران بر دارد،و یورش به منزل جعفر عظیم زاده را محکوم مینماییم،و این تحرکات را عملی غیر از دشمنی با منافع کارگران نمی دانیم . اگر بجای حمله و هجوم به فعالین کارگری،که خواسته ای غیر از مطالبات کارگران دنبال نمی کنند،تلاش کنید تا حقوق میلیونها کارگر که چند برابر زیر خط فقر بسر می برند،متناسب با تورم و هزینه خانوار گردد،قراردادهای موقت ضد کارگری لغو شود و قراردادهای دائمی جایگزین گر دد،بهره کشی بشکل دوران برده داری را از دوش کارگران بر دارید،نمایندگان واقعی کارگران را در شورای عالی کار بگمارید،تشکل های مستقل کارگری را به رسمیت بشناسید،نظارت بر صندوق سازمان تامین اجتماعی که متعلق به کارگران است،به خود کارگران بسپاریدتاازدستبرد،غارتگری چون سعید مرتضوی محفوظ بماند.ثروت و دارایی چپاول شده کارگران را به سفره شان برگردانید،کودکان کار رابه جایگاه واقعی شان که پشت میز مدرسه است برگردانید،مسببین این سرایت اسفناکی را به پای میز محاکمه بکشانید.جمعی از کارگران جنوب کرج. ١۵ بهمن ٩۵

 

شاپور احسانی راد در گفتگو با سایت اتحاد: همه ما کارگران باید هم صدا با یکدیگر، خواهان افزایش حداقل مزد بر اساس تامین سبد هزینه یک خانوار کارگری مطابق با استانداردهای زندگی امروزی بشویم

 

سایت اتحاد: علی خدایی یکی از اعضای شورای عالی کار در گفتگویی با ایلنا اظهار داشته است:  در شرایطی که هنوز کارگروه کارگری در حال بررسی برآورد سبد هزینه‌های خانوار است، هرگونه اظهار نظر شتاب زده و غیر کارشناسی شده در خصوص میزان افزایش دستمزد سال ٩۶ تنها فضای مذاکرات را به زیان کارگران ملتهب خواهد کرد.

وی  افزوده است: قطع به یقین چنین اظهاراتی به جای کمک مانعی جدی بر سر افزایش دستمزد است. از این رو از فعالان صنفی کارگری  و حتی افرادی که در احزاب و تشکل‌های سیاسی نزدیک به کارگران فعالیت دارند می‌خواهیم که با پرداختن به این اظهارات نا به جا فضا را علیه گروه کارگری ملتهب نکنند.

مسکوت گذاشتن روند تعیین حداقل مزد سال آینده و دعوت به عدم اظهار نظر در این رابطه، چیزی است که عکس العمل جدی را در میان کارگران و فعالین کارگری دامن زده است. در این رابطه شاپور احسانی راد عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه پروفیل ساوه به سایت اتحاد اظهار داشت:

بی هیچ تحلیل موشکافانه ای  کاملا روشن است که  پیام آقای خدایی در راستای اجرای سیاست فعلی وزارت کار در مورد مسکوت گذاشتن حداقل مزد سال آینده است. ایشان آشکارا میگوید که فعالین کارگری، تشکلها و نیروهای حامی کارگران اظهارنظر نکنند.اعتراض نکنند و در باره این مسئله مهم زندگی شان یعنی مزد وفروش نیروی کارشان که کل جامعه را نیز تحت الشاع قرار میدهد ساکت بمانند و بقول خودشان جو را ملتهب نکنند.

گویا مداخله مستقیم کارگران یا فعالین و رهبران آنها در مهمترین پدیده جامعه یعنی مزد و بیان مستقل و غیرحکومتی نظر و خواست ما کارگران، به ضرر خودمان تمام میشود. ایشان در حقیقت توصیه میکنند که کارگران و فعالین و تشکلهای مستقل کارگری دندان روی جگر بگذارند تا ما “کارشناسان” مانند هرسال و درحقیقت بدتر از سالهای قبل در سکوت خبری، زیرمبلغ خفت بار پیشنهادی مشترک دولت و کارفرمایان در مورد حداقل مزد را به نیابت از آنان امضاء کنیم و در آخرین روزهای سال آنرا به خیر وخوشی اعلام نمائیم.

شاپور احسانی راد در ادامه این مصاحبه در رابطه با این مسئله  که آقای خدایی اظهارات و بیان  خواسته های شما وتشکلهای کارگری را شتابزده وغیرکارشناسی و آنرا به زیان کارگران میدانند، گفت:

اینها بهانه های واهی ست و همانطور که اشاره کردم دعوت ازکارگران و فعالین و تشکلهای مستقل به سکوت در راستای سیاست وزارت کار است. مگر فعالین کارگری به غیر از این شرایط مصیبت بار و غیرقابل تحمل ، بیکاری ، اخراج، دستمزدهای معوقه ، دستمزدهای ۵ برابر زبر خط فقر، کشته شدن و نقص عضوهای مکرر ناشی از شرایط غیر ایمن کار،شلاق و زندان چه چیز دیگری میگویند که خلاف واقع یا شایعه یا سیاه نمایی و ملتهب کردن فضاست؟!!

معلوم است که برای کارگر میزان حداقل دستمزد جنبه حیاتی دارد و ناچار از دخالت است بویژه آنکه نمایندگان غیر منتخب و غیر واقعی آنان در کنار نمایندگان کارفرما ها اعم از خصوصی و دولتی از بالا برایش تصمیم میگیرند. درنتیجه مداخله و اظهار نظر و درخواست نشراطلاعات از پشت درهای بسته حق بدیهی کارگران و فعالین و تشکلهای مستقل کارگری است. غیر از این نمیتواند باشد. باید درفصل تعیین حداقل دستمزد فضایی مملو از بحث و تبادل نظر و کنفرانس و سمینار و متینگ و تجمع های کارگری بی وقفه در جریان باشد. اتفاقا” اظهارات این آقا که بنام کارگر میخواهد سخن بگوید آشکارا با خواست ما کارگران در تضاد است و این اولین بار نیست که کسانی همانند وی با نام کارگر سیاست ضد کارگری را پیش میبرند.

وی افزود:

باید پرسید که اظهارات و بحث و گفتگوهای پیرامون میزان افزایش مزد و مداخله طبیعی کارگران در مورد معیشت و زندگیشان خواب چه کسانی را آشفته میکند و به خطر میاندازد؟ باید از ایشان پرسید اگر شما و سایر همکارانتان که که بنام “سه جانبه گرایی” ریگی به کفش ندارید چرا میخواهید در یک فضای غیر شفاف، غیر علنی، پشت درهای بسته و بدور از چشم کارگران سرنوشت میلیونها کارگر این جامعه را برای یکسال آینده رقم بزنید. در طول این سالها شورای عالی کار همواره با هزار ترفند و جلسه کارگران را منتظر نگهداشته و دست آخر همین به اصطلاح نمایندگان کارگر در آخرین روزهای سال زیر هر مبلغ افزایش توهین آمیزی را امضاء کرده و جلوی کارگر پرت کرده اند. ما کارگران دیگر این راقبول نمیکنیم.

شاپور احسانی راد پیرامون بحث دیگر آقای خدایی که گویا، این آقایان با توجه به تبصره ٢ ماده ۴١ قانون کار درحال استخراج سبد هزینه خانوار کارگری هستند اظهار داشت:بله، ما براجرای این بند از قانون کار مصر هستیم .اما امسال که به پایان سال نزدیک میشویم طبق گفته خودشان کارگروه تخصصی تشکیل شده و وزارت کار هنوز برآورد هزینه های سبد معیشت را اعلام نکرده است. فقط ظاهرا” تشکیل شده بدون هیچ خروجی معینی!  دوما” این کارگروه به اصطلاح تخصصی که در سالهای قبل تشکیل شده چه گلی برسر کارگران زده اند و از این کارگروه های تخصصی چه آبی برای طبقه کارگر ایران گرم شده؟ تبصره ٢ ماده ۴١ قانون کار هیچگاه اجرا نشده است. اولین گام اینست که بایستی جلسات این کارگروه به اصطلاح تخصصی بطور شفاف و رو به جامعه منتشر شود. مگرسالهای گذشته این کارگروه سبدهزینه خانوار را ارزیابی نکرده است. درطول این سالها چه زمانی برآورد واقعی سبد هزینه خانوار مبنای تعیین حداقل دستمزد یا حتی نزدیک به آن بوده است؟ در این سالها شورای عالی کار همیشه به زیان منافع کارگران تصمیم گرفته و این اختلاف سطح دستمزدها با تورم “واقعا” موجود که اکنون به ۵ برابر زیر خط فقر رسیده نتیجه عملکرد و تصمیمات همین آقایان در شورای عالی کار بوده که امروز میبینیم.

وی افزود:با توجه به نظر کارشناسان اقتصادی سبد هزینه خانوار در سال جاری نزدیک به چهار میلیون تومان محاسبه شده است. اینان همانطور که اشاره کردم سالهای گذشته هم سبد هزینه استخراج کردند. ما مخالف نفس اینکار نیستیم اما این آقایان در سالهای گذشته، علیرغم استخراج سبد هزینه رفتند پای حداقل مزد چهار برابر زیر سبد هزینه را امضا کردند و تازه امسال با دعوت از کارگران برای سکوت در اینمورد، دارند سبد هزینه استخراج میکنند و نا گفته پیداست که از این دعوت و از این استخراج سبد هزینه، چه چیزی را دنبال میکنند که به نظر نهایتش تحمیل مزدی خفت بارتر از سالهای گذشته خواهد بود.

 

شاپور احسانی راد در پایان این مصاحبه در رابطه با اینکه کارگران با توسل به چه ابزارهایی میتوانند مزدی بر اساس سبد هزینه را رقم بزنند گفت:

در یک کشمکش و تضاد منافع کارگر و کارفرما بر سر دستمزد و سایر حقوق و مطالبات کارگران همه چیز بسته به  میزان توانایی و قدرت بالفعل و به اصطلاح توازن قوای دو سر این تضاد منافع بستگی دارد. در این شرایط باید اولا” اختلاف و مابه التفاوت واقعی بیش از سه دهه تورم اقتصادی در این مملکت با میزان دستمزدی که الان اعمال میشود  به عنوان مطالبه معوقه کارگران محاسبه و پرداخت گردد. و دوما” راهکاری تثبیت شود که امر دخالت و اعمال اراده مستقیم نمایندگان واقعی و منتخب کارگران را در مذاکرات سه جانبه تضمین کند و پس ازآن کارگروه های تخصصی مورد وثوق و تایید کارگران همین بند ٢ ماده ۴١ بررسی و اجرا نمایند. این دو پیشنهاد هم منطقی و هم قانونی ست.

از نظر ما کارگران، نحوه محاسبه و تعیین افزایش مزد در شورای عالی کار که تماما” توسط دولت و کارفرمایان و نمایندگان فرمایشی به نیابت ازکارگران به تصویب میرسانند و توصیه هم میکنند که در مورد جلساتش سکوت هم بکنیم، نمایشی توهین آمیز به طبقه کارگر ایران است که هدفی جز تحمیل شرایط  مشقت بارتر به کارگران و سود آوری و غارت هرچه بیشتر دسترنج آنان، ندارد. به همین دلیل و با توجه به این مسائل طبیعی است که همه کارگران در سراسر کشور باید متحدانه و بطور مقتضی از قبیل  طومار نویسی و تجمع و اعتصاب به عنوان ابزارهایی قانونی در مقابل این روند ایستادگی بکنند و هم صدا خواهان افزایش حداقل مزد بر اساس تامین سبد هزینه یک خانوار کارگری مطابق با استانداردهای زندگی امروزی بشوند.   پایان

 

پایان اعتراض چهار روزه کارگران نیشکر هفت تپه

اتحادیه آزاد کارگران ایران : پس ازچهارروزاعتصاب کارگران نیشکرهفت تپه وحضورنیروهای انتظامی شوش وعقب نشینی کارفرما ازموضع خود ،کارگران بصورت مشروط برسرکارخودحاضرشدند.

طبق توافق صورت گرفته کارفرما متعهد شده است تا طبق جدول زمان بندی شده کلیه مطالبات کارگران را تا پایان سال پرداخت نماید

طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران دراین مدت کارگران دست به تجمع و اعتراض زده اند

طبق گفته کارگران این مجموعه ، بدلیل واگذاری شرکت توسط سازمان خصوصی به بخش خصوصی که بدون رقیب ودریک مناقصه تشریفاتی به بخش خصوصی واگذارگردیده است بعلت انباشت مطالبات کارگران هرروزشاهداعتراض وتجمع آنان  بوده ایم

پیگیری کارگران درمراجعه به مسئولین شهرستان .استان وحضورسازمان خصوصی سازی ،هیچ گونه اقدامی دررفع مشکلات پرسنل این شرکت نداشته است

در ضمن کارفرما میبایست درتاریخ ١۵بهمن ماه سال جاری حدود٢٠میلیاردتومان بعنوان سنوات بازنشسته های یک  سال اخیر و نی بران فصلی پرداخت نماید وحقوق آذر.دی ماه وپاداش بهره برداری سال گذشته پرنسل هنوز پرداخت نشده است.گفته میشودخریداران واقعی شرکت کسانی دیگری هستند بعنوان هیات مدیره در سایه عمل میکنندودولت شرکت رابه عوامل خود واگذارکرده است.

 

١٢ بهمن ٩۵

 

در خواست امضای پیتیش زیر از طرف فعالین کارگری و مدنی

موجیم که آسودگی ما عدم ماست

جعفرعظیم زاده، ازفعالین و مدافعین حقوق کارگری در تاریخ ۵ بهمن از سوی مراجع قضایی و امنیتی به منظور بازگشت به زندان، تحت تعقیب قرار گرفت.

ماموران امنیتی با مراجعه به منزل نامبرده با اعمال فشار روحی و روانی بر خانواده و تهدید و ارعاب فرزند ارشدش،فشار برایشان و فعالین کارگری را تشدید کردند.

عظیم زاده که همواره دغدغه خویش را تضیع حقوق کارگر و طبقه مزد بگیرمانند معلمان اعلام نموده است ،در اردیبهشت سال ٩۵ همراه با اسماعیل عبدی ،اعتصاب غذای خود را با هدف برداشته شدن اتهامات امنیتی از پروندهای فعالین کارگری /معلمی آغاز نمود.

پس از در دستور کارقرارگرفتن لایحه اصلاح قانون کار توسط مجلس ،عظیم زاده به همراه سایر فعالین و تشکل‌های کارگری اعتراضات خود را در قالب تجمع های مختلف اعلام نمودند که منجر به مسکوت ماندن لایحه مذکور بطور موقت گردید ودرنتیجه با تلاش های بی وقفه ایشان و سایر فعالین ، کارگری به توفیقی مهم دست یافت وتعرض سرمایه داران را به عقب راند.

اصلاحات مد نظر درلایحه اصلاح قانون کارکه از سوی سرمایه سالارهای متکی به قدرت حمایت میشود ،عملا کارگر را به بی حقوق ترین و ارزانترین کالا در خدمت نظام سرمایه داری تبدیل میکند و شرایط فلاکت بار تری را به سطح معیشت کل جامعه تحمیل مینماید.

این تلاشها امنیت و منفعت سرمایه داران را به مخاطره انداخته و درنتیجه فشار بر فعالان صنفی و اجتماعی ازجمله جعفرعظیم زاده واسماعیل عبدی را بعنوان یک راهبرد اساسی جهت جلوگیری از بیداری و آگاهی کارگران و مزد بگیران ، مد نظر دستگاههای امنیتی و قضایی قرارداده است.

لذا

ماجمعی از فعالین صنفی معلم و کارگری و مدنی ضمن اعلام حمایت از جعفرعظیم زاده و تلاشهای مستمر ایشان در جهت رفع اتهامات امنیتی ازپرونده های فعالین کارگری ، ومعلمی خواستار رفع این اتهامات واهی و بی ربط از پرونده های فعالین کارگری ومعلمان شده و خواهان آزادی بی قید وشرط آنان هستیم…

جمعی از فعالان کارگری، فرهنگی

دوستانی که تمایل به امضای این متن دارند اسامی خود را به ادمین کانال تحویل دهند

لینک ادمین. @ette٩

 

صبح امروز ١۵٠٠ نفر دیگر از کارگران نی بر شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتراض در مقابل کارخانه زدند + صورتجلسه توافق

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در پی اعتصاب و اعتراض دیروز بخشی از کارگران نی بر شرکت نیشکر هفت تپه و پایان آن، صبح امروز ١۵٠٠  نفر دیگر  از این کارگران که بصورت کنتراتی کار میکنند دست به تجمع اعتراضی قاطعانه ای در مقابل درب ورودی شرکت زدند و با بستن دربها مانع ورود و خروج شدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، در پی این تجمع بزرگ که کارگران بازنشسته سالجاری شرکت نیز در آن شرکت داشتند مامورین انتظامی با حضور در محل، ۴ نفر از این کارگران را جهت مذاکره به فرمانداری شوش بردند و در آنجا بر اساس مذاکرات فی مابین و تماسی که فرماندار با اسد بیگی مدیر عامل گرفت صورتجلسه فراگیری برای انجام تعهدات کارفرما در مقابل خواست کارگران همه بخشهای شرکت نیشکر هفت تپه تنظیم و به امضای اسد بیگی و دیگر مسئولین شرکت نیشکر هفت تپه و مسئولین انتظامی شهر رسید.

بنا بر این گزارش، در پی تنظیم این صورتجلسه و  بازگشت چهار کارگر به جمع همکارانشان و گزارش مذاکرات و ارائه صورتجلسه، کارگران معترض نی بر کنتراتی و بازنشسته های سالجاری، ساعت ١٢ ظهر به اعتراض خود پایان دادند. هممچنین بر اساس این توافق مقرر شد مدیر عامل شرکت دیگر در محل کارخانه حضور پیدا نکند و فرد دیگری پاسخگوی کارگران باشد.

لازم به یادآوری است شرکت نیشکر هفت تپه به دلیل بزرگی و وسعت و دامنه ی کار، طیفهای مختلفی از کارگران را از قبیل کارگران نی بر کنتراتی، نی بر روز مزدی، فصلی، کارگران بخش تولید و رسمی و… را بکار گرفته که هر کدام از آنها مطالبات و مسائل خاص خود را دارند. به همین دلیل و در پی اعتراضات و اعتصابات مداوم کارگران بخشهای مختلف شرکت، امروز صورتجلسه ای تنظیم شد که تعهد کارفرما برای رسیدگی به مسائل کارگران همه بخشهای معترض و  دارای مطالبه را در بر داشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٧ بهمن ماه ١٣٩۵

 

سند توافق و صورتجلسه کارگران نیشکر هفت تپه با مدیریت شرکت

بدنبال مقاومت کارگران و در هم شکستن تلاش گارد ویژه شهرستان شوش برای ورود به شرکت نیشکر، کارفرما متعهد شد فردا صبح مطالبات کارگران را پرداخت کند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در پی اعتصاب صبح امروز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و حبس مدیر عامل و مسئول مالی شرکت توسط کارگران در محل دفترشان، بعد از ظهر امروز گارد ویژه شهرستان شوش برای سرکوب کارگران اعتصابی وارد عمل شد اما با مقاومت و ایستادگی متحدانه کارگران اعتصابی این نیروها قادر به باز کردن درب و ورود به محل شرکت نشدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، در پی این مقاومت و سر دادن فریاد “یا مرگ یا مطالبات” از سوی کارگران اعتصابی و ناکامی گارد ویژه شهرستان شوش در ورود به کارخانه و سرکوب کارگران، کارفرمای شرکت ناچار شد با تن دادن دادن به خواستهای کارگران و صدور بخشنامه ای متعهد شود تا فردا حقوق کارگران را واریز و پاداش بهره وری را در هفته اول اسفند پرداخت کند. همچنین کارفرما متعهد شد مبلغ ١٠ میلیارد تومان بیمه حد فاصل سالهای ۶٨ الی ٩٢ کارگران نی بر را که مصوبه مجلس است در بهمن ماه به حساب صندوق سازمان تامین اجتماعی داریز نماید.

بنا بر این گزارش، بدنبال این تعهدات و صدور بخشنامه از سوی کارفرما در مورد این توافقات، کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه دربهای ورودی کارخانه را باز و کار ورود نیشکر به آن آغاز و تولید راه اندازی شد.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران بازنشسته رسمی شرکت نیشکر هفت تپه که امروز دوشادوش کارگران شاغل این کارخانه در اعتراض شرکت داشتند اعلام کرده اند فردا با خواست پرداخت سنوات هایشان، دست به تجمع خواهند زد. این موضوع امروز بعد از ظهر از سوی این کارگران به اطلاع نماینده شوش و دیگر مسئولین شهر رسانده شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١۶ بهمن ماه ١٣٩۵

 

حقوق نجومی مدیرعامل شرکت پتروشیمی کرمانشاه

شعار اعتراضات اخیر کارگران هپکو و معلمان بازنشسته: یک اختلاس کم بشه، مشکل ما کم نمیشه

کارگران، معلمان و مردم معترض به حقوقهای نجومی و دستمزد های زیر خط فقر اعتراض دارند.

آمد نیوز مینویسد: محمد رضا اشتری که در تاریخ ٣٠ شهریور ماه ١٣٩٢ به مدیریت عاملی «شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه» منصوب شده، یکی از مدیران «نجومی بگیر» کشور است.

«اشتری» در سال مالی منتهی به ٢٩ اسفند ١٣٩۴، ماهیانه مبلغ ۴٢ میلیون و ٧۶۴ هزار تومان حقوق و پاداش دریافت کرده است.

جمع کل دریافتی «احمدرضا اشتری» در مدیریت عاملی شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در سال مالی منتهی به اسفند ١٣٩۴، ۵/١٣١/٧٩۵/۶١٢ ریال بوده است.

«عادل آذر» رئیس دیوان محاسبات کشور روز ١٢ بهمن‌ماه ١٣٩۵، از عودت تمامی «حقوق‌های نامتعارف» به خزانه کشور خبر داد و گفت: ٣٩٧ نفر که ٢٣ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان حقوق غیر متعارف به آنها پرداخته شده بود، تمام مبلغ ٢٣ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان را به خزانه عودت دادند.

مشخص نیست که آیا حقوق و دستمزد نامتعارف «احمدرضا اشتری» مدیرعامل صنایع پتروشیمی کرمانشاه نیز به خزانه‌ی کل کشور عودت داده شده است یا خیر

(   کارگران در فیس بوک)

 

بین المللی

ترکیه – اعتصاب موفقیت آمیز کارگران فلزکار

اعتصاب بیش از ٢٠٠٠ کارگر فلزکار در ترکیه با موفقیت به پایان رسید و کارگران توانستند امتیازات خوبی از کارفرما بگیرند.

٢٢٠٠ کارگر فلز کار ترکیه شاغل در ١۶ واحد تولیدی، پس از آنکه مذاکرات با کارفرمایان به نتیجه نرسید، بیستم ژانویه دست به اعتصاب زدند.

اگرچه در ماههای اخیر دولت ترکیه با هرنوع حرکت اعتراضی و تجمع، مخالفت آشکار داشته است اما این بار پس از  گفتگوهای بیحاصل طولانی، کارگران فلزکار دست به یک اعتراض وسیع جمعی زدند تا از حقوق خود دفاع کنند.

پس از این اعتصاب، بیست وسوم ژانویه مذاکرات با کارفرمایان بار دیگر در آنکار برگزار شد؛ بعد از اتحاد کارگران، کارفرمایان پذیرفتند که دستمزد و مزایای کارگران را افزایش دهند و سطح تسهیلات را بالا ببرند.

در شرایط فعلی این یک پیروزی برای کارگران فلزکار به حساب می آید و اتحادیه‌های جهانی کارگران صنعتی این پیروزی را به همکاران ترک خود تبریک گفته اند.

 

آمریکا – اعتراضات علیه سیاست های مهاجرتی ترامپ

صدها تن از شهروندان آمریکا در چندین فرودگاه در ایالت های مختلف آمریکا علیه سیاست های مهاجرتی جدید ترامپ دست به تظاهرات زده بودند.

معترضان با تجمع در مقابل فرودگاه نیویورک خواستار آزادی مهاجرانی شدند که بر اساس فرمان اجرایی جدید مهاجرتی ترامپ بازداشت شده اند.

“دونالد ترامپ”، رئیس جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی اش پیشنهاد ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را داده بود، دستور داده که برای سه ماه، شهروندان ایران، سوریه، سومالی، لیبی، عراق، یمن و سودان، از ورود به خاک ایالات متحده منع شوند.

همچنین پناهندگان سیاسی و مربوط به اقلیت های دینی که در حال مهیاشدن برای سفر به آمریکا بودند، اکنون در تعلیق قرار دارند. این تصمیم با اعتراض سازمان ملل و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا روبه رو شده است.

یک قاضی فدرال آمریکا دستور داده است که فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده، “موقتا متوقف شود.” براساس دستور این قاضی روند بازداشت، اخراج و استرداد کسانی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده اند یا پناهنده هستند، “موقتا متوقف شده است.”

 

رومانی – تظاهرات صد‌ها هزار نفره ضدّ دولتی برای سومین شب متوالی‌

برای سومین شب پیاپی حداقل ٢٠٠ هزار نفر در بخارست، پایتخت رومانی، و چند شهر دیگر علیه یک حکم جنجالی دولت دست به اعتراض زده‌اند.

با این وجود، دولت رومانی می گوید قصد ندارد از دستورش مبنی بر کاهش مجازات در جرائم فساد مالی و سواستفاده از قدرت عقب نشینی کند.

حکم دولت که سه شنبه گذشته صادر شد چند مورد تخلف را از حالت کیفری خارج می کند و فقط در صورتی برای سواستفاده از قدرت مجازات زندان در نظر می گیرد که مجموع اموال جابجا شده در پرونده فساد از ۴۴ هزار یورو (۴٨ هزار دلار) بیشتر باشد.

این حکم می تواند به نفع لیویو دراگنیا، رهبر حزب حاکم سوسیال دموکرات (پی اس دی) باشد که با اتهام کلاهبرداری ٢۴ هزار یورویی از دولت مواجه است.

آقای دراگنیا پنجشنبه شب پس از دیدار با سورین گریندینو، نخست وزیر، اعلام کرد که دولت مصمم به اجرای حکم یاد شده است. او افزود که به معترضان اطلاعات غلط داده شده است.

دولت رومانی می گوید این حکم برای تخفیف مشکل ازدحام جمعیت زندان‌ها لازم است.

حداقل ١۵٠ هزار نفر مقابل سازمان‌های دولتی در بخارست تجمع کرده اند. در سایر شهرها هم تظاهرات شده است.

تظاهرکنندگان در بخارست شعار “دزدها، دزدها” و “استعفا، استعفا” سر داده اند.

 

افغانستان – کشته شدن چهار زن طی سه روز اخیر

پلیس ولایت تخار در شمال افغانستان اعلام کرد که مردی، همسر سابقش را به ضرب گلوله کشته و خودش فرار کرده است.

این چهارمین مورد خشونت علیه زنان در سه روز اخیر در شمال افغانستان است که چهار مورد آن منجر به قتل شده است. دوشنبه شب ١١ بهمن نیز در ولسوالی “کشنده” در ولایت بلخ در شمال افغانستان یک مرد گوش های همسرش را برید.

این پنجمین مورد از خشونت علیه زنان در شمال افغانستان طی روزهای اخیر است که در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت.

مقام های کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال افغانستان نسبت به افزایش موارد خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام جدی دولت برای مهار چنین خشونت هایی شده اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی