احمد مجد
وقتی «مارکسیستهای خط امام» تخم دو زرده می کنند!
سه شنبه, 1ام بهمن, 1398  
اشتراک گذاری

در اهمیت رویدادهای دوماه اخیر ایران که خیزش مردمی آبانماه طلایه دار آن است؛ تا هلاکت قاسم سلیمانی توسط پهبادهای آمریکا در عراق؛ تا تلفات سنگین تشییع فرمایشی-نمایشی همان پاسدار جنایتکار در کرمان؛ واز حمله موشکی پوشالی و بی ثمر سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق؛تا فروافکندن هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی پدافند موشکی سپاه پاسداران تا سکوت و ماستمالی تلفات بر سر تشییع جنازه سلیمانی در کرمان؛ تا دروغگویی بر سر جنایت جنگی و ضدبشری (سقوط هواپیما)؛ آن هم در یک فاصله کوتاه، همین بس که (برخی از آنها بی سابقه و برخی دیگر کم سابقه یا کم نظیر بودند)چنان که اغلب دولتها و سیاستهای خارجی و نیروهای سیاسی داخلی را به موضعگیری کشاند.
هیچ یک از این موضعگیری ها و برخوردهای سیاسی خلق الساعه و در واقع جز ادامه سیاستها و برخوردهای پیشین این جریانها نبود و هرگز از پیشینه یا سرشت سیاسی آنها جدایی پذیر نیستند.
در این میان پرداختن به یکی از این موضعگیری ها از سوی یک حزب به اصطلاح «چپ» غیر ایرانی، به خاطر ویژگی نمادین اشدر این زمینه پرداختنی است. شناخت و نقد کوتاه این بیانیه ، ما را از بررسی بسیاری مواضع به اصطلاح برخی «چپ های ایرانی» یا «مارکسیستهای خط امامی» بی نیاز می کند.
با آن که سرشت سیاسی و اندیشگی نیروهایی که می توان آنها رادر شمار «مارکسیست خط امامی» دسته بندی کرد، قدمتی به درازای عمر حکومت خود «امام» یا حاکمیت جمهوری اسلامی ایران دارد. اما به راستی کاربرد کلمه مارکسیست برای چنین جریانها و سیاست هاییتنها احساس غبن و گناه برمی انگیزد.
ولیاز آن جا که کم نیستند کسانی که از عبارت «مارکسیسم یک شریعت جامد نیست» برای تحریف مبانی و هدفهای مارکسیسم سوءاستفاده می کنند. در این نوشته مشخص چیزی به نام «حزب چپ آلمان» مورد نظر است که مواضعش از سوی برخی جریانهای به اصطلاح «چپ» ایرانی یا سنگواره یی به نام «حزب کمونیست عراق» هم با بیانی کم و بیش مشابه تکرار شده است.
اما اگر نویسندگان این بیانیه و حزب متبوعشان که خود را «چپ» و لاجرم «مارکسیست» می نامند، از این جمله طلایی مارکس بویی برده باشند که «شرم یک احساس انسانی(انقلابی) است»؛ باید آن را با پوزش از هر انقلابی واقعی در جهان به کار گرفت.
یکم:به فرموده این «چپ» در بیانیه اش: «افزایش تنش در عرصه بین المللی، جنبش اعتراضی در ایران را تضعیف می کند». این حرف بی گمان مورد تأیید خامنه ای و سران همه جناحهای رژیم و بسیاری امام جمعه ها و نمایندگان مجلس و مفسران و سرمقاله نویسان دست راستی ترین محافل این رژیم هم هست.
دوم:«قاسم سلیمانی … مسئول حملات خشونت بار متعدد و جنایتهای جنگی بود». ولی «قتل قاسم سلیمانی نقض حقوق بین الملل و غیرمسؤولانه بود». اهل بخیه به خوبی در میابند که طبق این بیانیه به لسان معکوس و بر حسب برهان خلف، کارهای قاسم سلیمانی می تواند «موافق حقوق بین الملل و مسئولانه» تلقی شود.
سوم:کشف و شهود دیگر «چپ ها» آن است که «ایالات متحده سالهاست در منطقه خاورمیانه نقش یک نیروی متجاوز را ایفا می کند». معنی دیگر این جمله به این دلیل ساده که محتوایش بر سر نقش سیاست منطقه یی رژیم در ادامه بیانیه گفته ساکت مانده، این است که رژیم ولایت فقیه و سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه یک سیاست و «نیروی متجاوز» نیستند و آن چه در عراق و لبنان و سوریه و یمن و عراق انجام می دهند، چون به ادعای خودشان به دعوت حکومتهای دیکتاتوری آن کشورها صورت می گیرد، تجاوز شمرده نمی شود.
چهارم:حزب موسوم به «چپ آلمان» هم چنین نوشته: «سیاست خارجی و گفتمان تجاوزگرانه دونالد ترامپ بارها بر آتش تنشها افزوده است». اما گفته نمی شود سیاست خارجی و گفتمان بحران ساز و بحران زای رژیم، چه نقشی در افزایش تنها داشته است.
تا این جا بازی سخیفی که این نوع «چپ» داور میانه میدان آن است، نتیجه را چهار بر صفر به سود رژیم پیش برده است.
بیانیه هم چنین از «عواقب وخیم، شدت گیری تنش ها بین ایالات متحده و ایران»سخن گفته است. این عواقب وخیم هم چیزی نیست جز این که رژیم جمهوری اسلامی از نظر سیاسی بیشتر زیان می بیند. در مقابل تجاوزگری هایی که سیاست غرب به طور عام و سیاست آمریکا به طور خاص به جای استمالت از آخوندها به آنها پاسخ می دهد، به سراشیب بی سابقه یی درمی غلتد.
پنجم:گل پنجم که داور بین المللی به سود رژیم آن ثبت کرده آن است که: «آلمان باید به صدور اسلحه به منطقه خاورمیانه و به ایالات متحده پایان دهد». این که صدور اسلحه آلمان به آمریکا چه معادله سیاسی یا نظامی را می تواند تغییر دهد، جز تیر در تاریکی نیست. اما دلخوری از این که آلمان به کشورهای دیگر خاورمیانه سلاح می فروشد، حرفی است که محمد جواد ظریف و معاونش پیاپی تکرار می کنند(روشن است که فروش سلاح به کشورهای دیگر از سوی کشورهای سرمایه داری، تنها در خدمت منافع خودشان و از هر کشوری به هر کشور دیگر، مایه جنگ افروزی است.
ششم:هم چنین این که این قبیل «چپ»ها بر آنند که «باید از همه امکانات دیپلماتیک برای نجات توافق اتمی با ایران استفاده کرد».(گل ششم داور به سود رژیم ایران) این که چنین «چپ ها»یی در ایران با همه جناحها از راست ترین باندهای ارتجاعی تا به اصطلاح «چپ های خط امامی»؛ و در اروپا با همه سیاستها و سرمایه داران چپاولگر تشنه سود و صدور سرمایه اعم از چپ و راست هم داستان شده اند، شگفتی کسی را بر نمی انگیزد.
البته دو نکته دیگر هم در این بیانیه هست که چون به دعواها و جنگ قدرت و ثروت احزاب سیاسی این کشور با هم مربوط می شود، از همان چیزهای بی قافیه یی است که از بی دود و بخار بودنش نه سیخ می سوزد، نه کباب:
یکی فراخوان به بازگشت ارتش آلمان از عراق و دیگری «لغو استفاده آمریکا از پایگاههای نظامی در آلمان».
اما نکات پایانی و نتیجه گیریی بیانیه از همه پندآموزتر است:
توصیه به دولت آلمان و تشویق آن به انتقاد «از کاربرد قهر علیه مردم ایران و عراق» و شاهکار حماسی بیانیه «چپ های» کذاییدر «پشتیبانیاز اعتراضات اجتماعی و دمکراتیک مردم ایران علیه رژیم»!
و سرانجام این حرف که باید آن را با نوع خاصی از«طلا» نوشت:«بازگشت به صلح تنها زمانی ممکن است که در درون کشورها نیز اعمال قهر خاتمه یابد»!
اول صلح جهانی یا دست کم صلح منطقه یی برقرار شود تا روزی نوبت «درون کشورها نیز» برسد!
پس ای خلق ها و طبقه کارگر ایران و دیگر کشورها متحد شوید و منتظر باشید تا روزی که همه حاکمان کشورهای امپریالیستی، نوبل صلح بگیرند.
ابتدا با خواندن بیانیه «چپ ها» از روی دوگانگی ها و به نعل و به میخ زدنهای ظاهری و چیدمان بیانیه، انگار این «مارکسیستهای خط امامی آلمانی»، تخم دوزرده یی کرده اند و قرار است «دنیای اسلام» را با «استکبار جهانی» آشتی بدهد.
اما با خواندین بیانیه در می یابیم که این تخم دوزرده اکیدا و به شدت تقلبی و «فیک» است و بیش از هر چیز با خط امام در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران «یگانه» است.
پیوندشان مبارک!
احمد مجد
۲۰ژانویه۲۰۲۰

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی