نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
مراد مکوندی
از پشت بام تا به ثریا، از آن تو!
اشتراک گذاری

در ایران تحت حاکمیت جمهوری کرونایی اسلامی هر روز که می گذرد ارکان زندگی یکی پس از دیگری رو به زوال می رود. در یکی دو ساله ی اخیر، گرانی فلج کننده ی مسکن عده زیادی از اجاره نشینان را آواره کرده و به حاشیه شهرها رانده است. اگر تا دیروز کارتن خوابی و گورخوابی و کانال خوابی و ماشین خوابی و خیابان خوابی به امری عادی در زندگی اقشار کم درآمد و بیکاران و معتادان تبدیل شده بود و گزارش های خبرگزاری ها و کاربران شبکه های اجتماعی نتوانست مسوولان خود بخواب زده را بیدار کند، امروز با تنگ‌تر شدن حلقه هجوم سرمایه داری هار حاکم بر ایران به زندگی مردم، بحران مسکن به مرحله ی حادی رسیده است.
مدتی است که خبرهای دردناکی از پشت بام نشینی بگوش می رسد. اما وزیر راه و مسکن و شهرسازی و شهردار تهران و شورای اسلامی شهر تهران و حتی اسماعیلی سخنگوی دروغگوی قوه قضاییه پدیده پشت بام نشینی را انکار می کنند و آن را سیاه نمایی! دشمنان و معاندان و شبکه های مجازی ( اجتماعی ) اعلام می کنند. این درحالیست که در چند ماه گذشته بارها و بارها عکس ها و فیلم هایی منتشر شده است که نشان می دهد آلونک هایی در پشت بام ها ساخته شده و اجاره داده شده است.
این بار حلبی آبادها از حاشیه شهرها به مرکز تهران و در فضای پشت بام ها ساخته می شوند. علاوه بر ساختن چهاردیواری های محقر و بدون امکانات اولیه زیستی که فاقد کمترین و کوچکترین امکانات بهداشتی هستند، چادرها و خیمه های مسافرتی نیز در پشت بام ها سبز شده اند که در هر کدام از این چادرها و کمپ ها خانواده ای زندگی می کنند. گرانی اجاره بهای مسکن در یک سال اخیر باعث این پدیده ی اسفناک جدید شده است.
انکار رذیلانه ی مسوولان مبنی بر پشت بام نشینی و پشت بام خوابی بی خانمان ها با اجاره ی شبی ۲۰ تا ۵۰ هزارتومان و اجاره ی آلونک ها و کمپ های پشت بامی، آدم را به یاد اظهارات تاریخی و مسخره تیمسارازهاری نخست وزیر شاه سابق می اندازد که اعتراضات خیابانی مردم سرنگونی خواه تهران را شایعه می دانست و می گفت: رفتم پشت بوم و دوربین انداختم، کسی تو خیابون نبود، خوب که گوش دادم، دیدم صدای نواره که پخش می شه !
حالا هم مسوولان دزد و دروغگو این همه آلونک و کمپ و خیمه و کوچه خوابی مردم را نمی بینند!
همین پارسال بود که یکی از خبرنگاران که ردپای مافیای مسکن را در مجلس اسلامی نشان داده بود و در باره ی کسانی که ۹۰۰ و ۱۰۰۰ و حتی ۲۷۰۰ واحد آپارتمانی در تهران دارند، افشاگری کرده بود. همزمان – عقبایی – رییس اتحادیه مشاوران املاک ( انجمن بنگاهداران مسکن) هم خبر داده بود که ده ها هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد.
می خواهم بگویم که کارشناسان اقتصاد سرمایه داری راست نمی گویند که قیمت را عرضه و تقاضا تعیین می کند! چرا که اگر این حرف درست باشد، با وجود این همه مسکن خالی در تهران از یک طرف و این همه بی خانمان و مستاجران به حاشیه رانده شده از سوی دیگر، اجاره بها و قیمت مسکن نباید این قدر گران باشد. نتیجه اینکه باعث و بانی گرانی مسکن و اجاره بها، حضور مافیاست.
نکته ی دیگری که در این نوشته ی کوتاه باید به آن اشاره کنم، کمک هزینه ی مسکن برای کارگران و مزدبگیران است. شورای دستمزد وزارت کار حکومت هیولاهای اسلامی در فیش حقوق کارگران مبلغ ۳۰۰ هزار تومان را بعنوان حق مسکن در نظر گرفته اند که همین مبلغ به اندازه ی یک پنجم میزان افزایش اجاره ها هم نیست. اما به هر نماینده ی بی خاصیت مجلس اسلامی مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است. نمایندگانی که نه تنها هیچ نقشی در تولید ندارند بلکه با وضع کردن قوانین ارتجاعی و ضدکارگری در نقطه ی مقابل تولید ایستاده اند.
جمهوری کرونایی اسلامی نمی خواهد قدمی برای حل مشکلات مردم و از جمله مشکل بی مسکنی و بحران اجاره نشینی بردارد، چرا که خودش مسبب اصلی این مصیبت است و به خوبی می داند که از این به بعد، با اعتراضات خانه بدوشان، بی سرپناهان و بی خانمان ها روبرو خواهد شد. برای همین است که بگیر و بندها و تعقیب ها و محاکمه و حبس ها و تهدید ها را تشدید کرده تا بلکه به خیال خام خود از آغاز دوباره ی اعتراضات سراسری مردم جان به لب آمده جلوگیری کند. چون همه ی علامت ها خبر می دهند که توفان دیگری در راه است؛ توفانی سهمگین و سرنگون کننده!
۱۸ تیرماه ۱۳۹۹ برابر با ۸ جولای ۲۰۲۰

کارگر کمونیست ۶٣١

 
 
https://rowzane.com/content//article=194701