نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
آرش مولانائی
سپاه و قاچاق مواد مخدر در جهان
اشتراک گذاری

تهیه و جمع آوری آرش مولانائی:

پیشینه فعالیت سپاه در تجارت و قاچاق مواد مخدر به زمان جنگ ایران و عراق بر می گردد. حکومت ایران در دوران هشت ساله جنگ با توجه به نیاز شدید به تامین منابع مالی جهت خرید اسلحه و مهمات و گرم نگه داشتن بازار جنگ، با استفاده از مصونیت های دیپلماسی و امکانات وسیع لجستیکی زمینی، دریایی و هوایی که در اختیار داشت، اقدام به تجارت افیون به سراسر جهان نمود. همچنین پس پایان جنگ و سرکشیدن جام ذهر از سوی خمینی در جنگ هشت ساله عراق و اتخاذ سیاست پرهزینه تسلیحات هسته ای نیاز به خرید و فروش این مواد ضد انسانی بیشتر احساس شد. البته با توجه به اینکه سرانه اقتصاد مواد مخدر ۲۰۰۰ میلیارد دلار و ۶۰۰ میلیارد دلار سود سالانه آن است به عنوان منبع پر درآمد مورد توجه مقامات جمهوری اسلامی واقع شد.
آمارها نشان می دهد که افغانستان ۷۴ درصد خشخاش جهان را تولید می کند و با توجه به اینکه ایران به عنوان گذرگاه مهم عبور مواد مخدر و تغذیه کننده جهان محسوب می شود، نقش ارگانهای حکومتی از جمله سپاه پاسداران در این تجارت غیر قابل انکار می شود. با این وجود حکومت اسلامی جهت تحریف افکار عمومی جهان تا کنون اقدام به اعدام هزاران نفر از قاچاقچیان نموده است و به اعتقاد کارشناسان این اقدام حکومت تنها یک روی سکه را نمایان می کند. تحقیقات امنیتی و اطلاعاتی انجام شده در برخی کشورها از نقش مستقیم و گسترده شاخه برون مرزی لشکر قدس سپاه پاسداران در این تجارت پرمنفعت پرده برداشت. لذا جهت روشن شدن بیشتر ارتباط “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران” در قاچاق مواد مخدر در جهان، به ذکر موارد زیر پرداخته می شود.

ماجرای سپاه و قاچاق هروئین به نیجریه
در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۸۹ مقامات دولتی نیجریه اعلام کردند که ۱۳۰ کیلو گرم هروئین در محموله ای که از طرف ایران وارد کشور نیجریه شده بود را کشف کردند که مقصد نهایی آن اروپا بود. علاوه بر آن در اوایل آبان ماه ۱۳۸۹ نیروهای امنیتی نیجریه از توقف ۱۳ کانتینر حاوی سلاح غیر قانونی که از کشور ایران آمده بودند خبر داد. انتشار این خبر جمهوری اسلامی را به تکاپو وا داشت و منوچهر متکی با سفر به نیجریه قصد آرام کردن اوضاع را کرد و در عکس العمل به انتشار دو خبر آنها را “سوء تفاهم” خواند. البته نیروهای امنیتی نیجریه چندین نفر ایرانی را در ارتباط با این محموله ها دستگیر کردند و رسما لشکر قدس سپاه پاسداران را مسئول قاچاق مواد مخدر و اسلحه به نیجریه دانستند. در همین رابطه ابوالحسن بنی صدر با ذکر نام دو نفر از متصدیان قاچاق در نیجریه به نامهای “عظیم آقاجانی و سید احمد تهماسبی” که از عناصر عالی رتبه لشکر قدس سپاه ایران هستند، پرده برداشت.

افشاگری شبکه تلویزیونی ان تی وی از فعالیت قاچاقی سپاه در آذربایجان
سایت “ایران بریفینگ”در تاریخ ۶ مه ۲۰۱۱ گزارشی را که در شبکه ان تی وی ترکیه منتشر شده بود را به زبان فارسی ترجمه نمود. در این گزارش، به خبر دستگیری ۲۵ عضو یک باند قاچاق مواد مخدر در آذربایجان پرداخته شده است که ۸ نفر از آنها از کارمندان محلی سفارت جمهوری اسلامی در باکو بودند. و در اعترافات آنها به عضویتشان در فعالیتهای مجرمانه سپاه پرده برداشتند. در همین راستا دولت جمهوری اسلامی خواستار بازگشت آنها به کشور شد تا آنها را به اشد مجازات محکوم کند؛ تا جایی که به حکم اعدام آنها وعده داده بود. در نتیجه دولت باکو متهمان را به جمهوری اسلامی تحویل داد. لیکن پس از گذشت مدتی این افراد دوباره به اتهام قاچاق مواد مخدر در آذربایجان دستگیر شدند. در این ماجرا هماهنگی سپاه قدس و سفارتخانه های جمهوری اسلامی در قاچاق مواد مخدر به کشورهای جهان خصوصا اروپا بر همگان آشکار گشت.

نقش جمهوری اسلامی در توسعه کشتزارهای افیون در افغانستان
“آژانس خبری ثبوت” وابسته به کشور افغانستان در گزارش تحلیلی خود در تاریخ ۲۴ مه ۲۰۱۱با عنوان “معضل حل نشدنی مواد مخدر در افغانستان” این چنین بیان می کند: از زمان سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ تا اکنون نه تنها کشت و قاچاق این مواد (مخدر) در افغانستان کاهش نیافته بلکه دهها مرتبه افزایش داشته است.این نشان دهنده این است که مشتری بزرگی جهت خرید و فروش مواد مخدر وارد عرصه شده است.
در واقع سطح کشت از ۸۰۰۰ هکتار در سال ۲۰۰۱ به ۱۲۳۰۰۰ هکتار تا سال ۲۰۱۰ افزایش یافت. این گزارش می افزاید که جمهوری اسلامی سیاستی را در پیش گرفته که کشت مواد مخدر را در افغانستان تشویق می کند و از تولید آن حمایت می کند. بعد از آن نیروهای اطلاعاتی سپاه به شیوه خاص خود مواد مخدر را وارد ایران می کنند و سپس این مواد را راهی بازارهای جهانی می کنند.
علاوه بر آن سپاه پاسداران جهت کنترل مرز با افغانستان دیوار بلندی از “تاسوکی” تا بندر “شغالی” ساخته و در پهلوی این دیوار خندقی حفر نموده که عبور از منطقه را ناممکن ساخته است و جهت عبور نیروهای جمهوری اسلامی جاهای معینی گذاشته است و از این طریق کنترل و قاچاق مواد مخدر به داخل ایران را در دست دارد.
در ادامه این گزارش آمده است که کل مواد مخدر به ۳ صورت وارد ایران می شود: یکی از طریق زمینی که ۴۰ تا ۵۰ نفر با پای پیاده هر کدام چند کیلو مواد را حمل می کنند و از رباط تا شیراز ۴۰ روز پیاده روی می کنند. راه دومی از طریق کاروانهای ۵۰ تا ۱۰۰ موتوری می باشد. راه سوم از طریق هوایی است در این صورت دولت جمهوری اسلامی نمی تواند ادعا کند که از ورود آن بی اطلاع است. در نتیجه ۶۰ درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان پس از ورود به ایران به هروئین و مرفین تبدیل می شود. سپس از طریق شبکه های مافیای مواد مخدر سپاه قدس به کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکا و کانادا ترانزیت می شود. و از این طریق سپاه پاسداران میلیاردها دلار درآمد حاصل از قاچاق مواد مخدر را جهت پیشبرد سیاستهای تسلیحاتی خود و حمایت از گروه های تروریستی جهانی، دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه و تهاجم فرهنگی به آنها و ناامن ساختن جامعه جهانی به کار می گیرد.

درآمد میلیاردی تجارت مواد مخدر برای سپاه
روزنامه تایمز در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۱ در گزارش خود نوشت با توجه به اینکه سپاه پاسداران انحصار قاچاق مواد مخدر در ایران را در اختیار خود دارد و با شبکه های تبهکار توزیع آن در جهان در ارتباط است، سالانه میلیاردها دلار درآمد را نصیب خود می کند. در ادامه می افزاید که سازمان اطلاعات آمریکا توانست دو تن از اعضای عالیرتبه سپاه پاسداران را در دست داشتن مستقیم به قاچاق مواد مخدر شناسایی کند. یکی از این افراد سردار عبدالله عراقی است؛ وی فرمانده سپاه پاسداران در تهران بزرگ می باشد که با گروهک های تبهکار در اروپای شرقی در ارتباط است. نفر دوم یکی از فرماندهان سابق سپاه در سالهای ۱۳۶۰ به نام محسن رفیقدوست است که دارای پیوندهایی با سازمانهای جنایتکار می باشد.

افزایش اتباع ایرانی محکوم به اعدام در مالزی
در حال حاضر ۲۲۱ نفر ایرانی در زندانهای مالزی به سر می برند. سفارت جمهوری اسلامی در مالزی اعلام کرده است که بیشتر زندانیان در ارتباط با قاچاق افیون متهم شده اند که از این تعداد ۸۶ نفر به اتهام حمل مواد مخدر به این کشور در انتظار حکم اعدام هستند. وزارت امور خارجه ایران جهت کمک به این مجرمان وارد عمل شده و برای آنها وکیل گرفته است و در حال گفتگو با مقامات مالزی در زمینه رسیدن به توافقنامه ای دو طرفه جهت انتقال محکومان بین ایران و مالزی است. سوال اینجاست که این متهمان چگونه توانستند پس از عبور از بازرسی ها در فرودگاههای ایران که اطلاعات سپاه کنترل آنها را در دست دارند، محموله های مواد مخدر را وارد کشور مالزی کنند؟

افزایش قاچاق شیشه در جنوب شرق آسیا
گزارش سایت زنان پرس در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ به موضوع قاچاق شیشه توسط اتباع ایرانی پرداخته است.این گزارش می نویسد: “در اواخر سال ۲۰۱۰ روسای سازمان‌های مبارزه با مواد مخدر کشورهای جنوب شرق آسیا در سی و پنجمین نشست خود رسماً اعلام کردند که، ایران بدل به یکی از مبادی ورودی ماده مخدر شیشه شده است. مقامات تایلندی از قاچاق شیشه توسط اتباع ایرانی خبر می‌دادند و مقامات ژاپنی می‌گفتند یک پنجم خارجی‌های غیر مقیمی که در رابطه با شیشه دستگیر می‌شوند، تبعه ایران اند.
پلیس مالزی با دستگیری ۵ ایرانی قریب به ۷۵ کیلوگرم و پلیس سری‌لانکا با دستگیری دو تن دیگر حدود ۱۶ کیلوگرم شیشه کشف کرده بود.” همچنین یک باند ایرانی ۱۰ نفر از قاچاقچیان شیشه در اواخر سال ۱۳۸۸ توسط پلیس اندونزی دستگیر شدند که در این میان ۸ نفر از آنها دختران چادری بودند. این تیم محموله قاچاق به ارزش ۱۲ و نیم میلیون دلار را که شامل شیشه و مایعات وابسته به آن بود به همراه خود حمل می کردند.
در بررسی های انجام شده مشخص شد که این محموله ها از مرزهای هوایی ایران و از طریق سوریه و مالزی به کشور اندونزی وارد می شوند. علاوه بر آن سپاه پاسداران با اعزام زائران به اماکن مقدس در سوریه، لبنان، ترکیه و عراق به عنوان پوششی برای قاچاق مواد مخدر استفاده می کند. لازم به ذکر است که کنترل کامل فرودگاه امام در تهران توسط سپاه پاسداران دلایل تسهیل و تکثیر قاچاق هوایی مواد مخدر را روشن ساخته است.

تصویب قانون جدید جهت جلوگیری از فعالیتهای غیر قانونی سپاه در آمریکا
در سال ۲۰۱۲ لایحه ای با عنوان “قانون مقابله با ایران در نیمکره غربی مصوب ۲۰۱۲” توسط مجلس سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده در جلسه کنگره به تصویب رسید.
در این قانون به موارد زیر اشاره شده است: “نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به منظور توسعه و ترویج روابط، عاملان و مأمورانی را در سفارتخانه های خارجی، موسسات خیریه و نهادهای دینی و فرهنگی مستقر می کند. و در سالهای اخیر حضور آنها در آمریکای لاتین پررنگ تر شده است.”
جمهوری اسلامی از طریق نمایندگان خود در کشور های آمریکای لاتین به منظور بالا بردن درآمد ناشی از فعالیتهای غیر قانونی اقدام به قاچاق مواد مخدر، جعل و تقلب و پولشویی می کند. در پی گزارش پلیس دایره مواد مخدر، نگرانی آمریکایی ها از همکاری سپاه و حزب الله با کارتل و سندیکاهای مواد مخدر مکزیک به منظور استفاده از تکنیک ها و راه های قاچاق برای حمل و نقل افراد و مواد مخدر به ایالات متحده افزایش یافته است.همچنین “از پاییز سال ۲۰۰۸ حداقل ۱۱۱ مظنون از یک شبکه بین المللی مواد مخدر و پولشویان وابسته به حزب الله در عملیات مدیریت اجرای مواد مخدر دستگیر شده اند.” البته جای هیچ شکی وجود ندارد که حزب الله به عنوان یکی از شاخه های مافیایی برون مرزی سپاه پاسداران در اجرای فعالیتهای غیر قانونی با سپاه قدس جمهوری اسلامی هماهنگ کاملی دارد و بدون کمکهای اطلاعاتی و لجستیکی سپاه قادر به اجرای نقش مجرمانه خود در آمریکا نیست.
ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ دو ایرانی، یکی با نام منصور ارباب سیار و دیگری از اعضای نیروی قدس سپاه را به اتهام توطئه برای قتل سفیر سعودی دستگیر کرد. ارباب سیار در اعترافات خود بیان کرد که جهت ترور سفیر سعودی در آمریکا اقدام به سفر به مکزیک برای استخدام فردی در تجارت مواد مخدر نمود. این اعتراف پیوند نزدیک کارتل های مواد مخدر مکزیک با سپاه قدس را برملا ساخت.

تعقیب قضایی عضو عالیرتبه سپاه در آمریکا
خبرگزاری رویترز در تاریخ ۷ مارس ۲۰۱۲ اعلام کرد که وزارت خزانه داری آمریکا غلامرضا باغبانی از اعضای برجسته سپاه قدس، را به دلیل تجارت و قاچاق مواد مخدر در لیست افراد مورد تحریم و تحت تعقیب قضایی قرار داد و تمام اموال وی را بلوکه کرده است. باغبانی مواد مخدر را از افغانستان به ایران وارد می کرد و با استفاده از راه های زمینی و هوایی به سراسر جهان منتقل می کرد و در قبال آن به نیروهای طالبان اسلحه و مهمات می رساند.

اسناد ویکیلیکس در رابطه با نقش سپاه در تجارت مرگ
اسناد ویکی لیکس منتشر شده از دست داشتن جمهوری اسلامی در قاچاق مواد مخدر به جمهوری آذربایجان حکایت می کند. بی بی سی فارسی در گزارش خود در تاریخ ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲ به نقل از ویکیلیکس می نویسد: “سند محرمانه ای که تاریخ آن به ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ باز می‌گردد، از دست داشتن مسئولانی در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در قاچاق مواد مخدر به جمهوری آذربایجان سخن گفته است.این سند که از سفارت آمریکا در باکو صادر شده، خاطرنشان می‌کند میزان هروئینی که از ایران به آذربایجان قاچاق شده، از ۲۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۶ میلادی، به ۵۹ هزار کیلوگرم در سال ۲۰۰۹ رسیده است.این سند تاکید کرده است که ایران از جمهوری آذربایجان به عنوان گذرگاه اصلی برای قاچاق هروئین به اروپا استفاده می‌کند.
بر این پایه همانگونه که دیپلمات‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند، جمهوری اسلامی بزرگ‌ترین خریدار افیون افغانی و بزرگ‌ترین تولید کننده هروئین در جهان است.سندی دیگر با تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۰۹ ، تاکید کرده که ۵۹ درصد از هروئین در جمهوری آذربایجان از ایران وارد این کشور می‌شود و‌‌ همان مقدار از آذربایجان به بازارهای اروپایی می‌رسد. سندی نیز با تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۰۹ از “خلف خلف اف” وزیر وقت امور خارجه جمهوری آذربایجان نقل کرده که گفته است: «قاچاق هروئین توسط دستگاه‌های امنیتی ایران صورت می‌گیرد”.

نتیجه گیری
نیازهای روز افزون جمهوری اسلامی به پول جهت تکمیل پروژه تسلیحاتی در سایه تحریم ها و اجرای سیاست های تبهکارانه برون مرزی و توجیه ضربه به جوامع غربی و کشورهای مخالف خود، مقامات این کشور را بر آن داشت تا بی محابا تمامی امکانات سیاسی، دیپلماسی و لجستیکی خود را در خدمت خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر به کار گیرند. در نتیجه عدم مقابله جدی کشورهای متضرر از این اقدام جمهوری اسلامی ، زمینه را برای سپاه پاسداران مهیا نمود تا بر اجرای این سیاست اصرار ورزد و بستر اعمال تبهکارانه خود را به کشورهای جنوب شرق آسیا، چین، ژاپن، کشورهای آمریکای لاتین، آفریقا، اروپا، آمریکا و کانادا گسترش دهد و از طریق کنترل تجارت مواد مخدر در جهان سالانه میلیاردها دلار نصیب خود کند.

ایسکرا ۱۰۷۸

 
 
https://rowzane.com/content//article=211170