نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
کیوان جاوید
«ستاره ها» به جنگ کرونا آمدند
اشتراک گذاری

در خبرها آمده است: ستاره‌های بزرگ موسیقی جهان از جمله جنیفر لوپز برای کمک به تامین واکسن کرونا در کشورهای فقیر ۳۰۰ میلیون دلار جمع کردند. به گفته گلوبال سیتیزن (شهروندان جهان) با چنین بودجه‌ای آنها قادر به خرید ۲۶ میلیون دُز واکسن کرونا از شرکت‌های مختلف هستند.
در این دنیا که دولتها و سرمایه داران یک قانون نوشته و نانوشته دارند که می گوید بکُش تا سود ببری، این خبر خوشی است که ستارگان بزرگ موسیقی سینه صاف می کنند و آستین بالا می زنند و می خواهند با توان خود برای مقابله با مرگ و میر ناشی از وجود کرونا به داد فقیری در جهان برسند. این چهره ها از موقعیت خود بهره برده و ۳۰۰ میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کردند.
این کار باارزشی است اما یادمان باشد، ۲۶ میلیون دُز واکسن که در دو مرحله تزریق می شود فقط می تواند جان ۱۳ میلیون نفر را در جهان برای مدت معینی حفظ کند. این در حالی است که ویروس کرونا جهان را با قدرت خیره کننده ای فتح کرده است. در ایران دیگر آمار رسمی کشتار حتی برای سران جنایتکار جمهوری اسلامی نیز دروغ شاخدار بحساب می آید. در هند طوفانی به پا شده است و اجساد صدها نفر را از رودخانه ها جمع کرده اند. در برزیل نیز کشتار بیداد می کند. ۱۵۰ میلیون آلوده به کرونا و بالغ بر سه میلیون کشته، آمار رسمی گسترش کرونا در جهان است.
پرونده آمریکا و اروپای مرکزی نیز در مقابله با کرونا دل کسی را خوش نمی کند. کشتار در این دو قاره نیز حیرت انگیز است. با این همه چرا دولت ها تعلل می کنند و مولتی میلیاردرها دست به جیب نمی شوند و هزینه واکسیناسیون را در جهان نمی پردازند؟ چرا شرکت آمازون که طی همین دو سال بصورت شگفت انگیزی سود برده است حتی مالیات بر درآمد نمی پردازد و صدای هیچ عالیجنابی هم در نمی آید؟
چرا خامنه ای دستور میدهد ۳۰ میلیون دلار به حساب حماس واریز شود اما مردم ایران زیر یک درصد واکسینه شدند، موجب خشم جهانی هیچ ابر قدرتی نمی شود؟ چرا دنیا به این صورت اداره می شود؟ مرگ میلیون ها نفر فقط اعدادی است که قلب هیچ دولت و هیچ سرمایه داری را به تپش در نمی آورد. انگار قلب سیستم از سنگ و مغز آن از چدن ساخته شده است.
همبستگی جهانی همه مردم در مقابله با کرونا بسیار ارزنده و امیدبخش است. این همبستگی را باید به فریاد بدل کرد. این همبستگی را باید به اعتراض جهانی تبدیل کرد. باید به این توحش نوین اعتراض کرد. نه تنها واکسیناسیون سریع و همگانی و رایگان را باید به این سیستم سودپرست و ضد انسان تحمیل کرد، که تمام هزینه زندگی و معاش همه نیازمندان در کره ارض را باید از حلقوم دولت ها و میلیاردرهای زالو صفت که ماهانه صدها میلیارد دلار از استثمار اکثریت مردم سود میبرند، بیرون کشید. این کار شدنی است. جهان باید علیه این ویروس کاپیتالیستی متحد شود.

 
 
https://rowzane.com/content//article=220436