نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
کیوان جاوید
«جنایت مقدس»
اشتراک گذاری

هواپیماهای اسرائیلی در نخستین ساعات روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت، چندین نقطه نوار غزه را هدف حملات سنگین قرار دادند. تعداد کشته‌شدگان فلسطینی در غزه به ۱۹۷ نفر و در اسرائیل به ۱۰ تن رسیده است.
این درگیری چرا آغاز گردید؟
درگیری‌های اخیر اسرائیل و فلسطینیان بخاطر اختلاف مالکیت بر سر چند خانه در محله «شیخ جراح» در شرق اورشلیم آغاز شد. همین؟ چند خانه؟ مگر ممکن است بخاطر چند خانه در عرض ۱۰ روز بیش از ۲۰۰ انسان جانشان را از دست بدهند؟ که چه بشود؟ که چند خانه به اسم دولت اسرائیل ثبت شود؟ ظاهر قضیه البته این است. اما دولت اسرائیل می خواهد یک پاکسازی قومی در محله «شیخ جراح» سازمان بدهد. تاریخ تشکیل کشور اسرائیل از آغاز تاکنون بر اساس همین فاشیسم سازمان یافته شکل گرفته است.
پشت این دور جدید کشتار انسانهای بیگناه نیز، فاشیسم، مذهب، خاک، تمامیت ارضی، پرچم و برتری طلبی قومی به کمین نشسته است. دو طرف این جنایت یعنی دولت اسرائیل و تروریست های اسلامی با همین دلایل زندگی مردم را به جهنم تبدیل کرده اند. . در این منطقه خونبار، فاشیسم و تروریسم به هم نیرو می دهند و از هم تغذیه می کنند. اگر زندگی در این جهان بر اساس انسانیت در جریان باشد خون از دماغ کسی جاری نمی شود.
دنیای ما می توانست و می تواند زیبا تر، مهربانتر و انسانی تر باشد. لازم نبود و نیست وقتی که از پشت پنجره خانه مان به خانه همسایه نگاه می کنیم بجای یک دوست و همنوع دشمن را تصور کنیم که به کمین نشسته است. چنین دنیای ساده انسانی ممکن است، اگر که نظام ضد انسانی سرمایه داری بر آن حاکم نباشد. انسان ها می توانند برابر و آزاد و مرفه زندگی کنند. برای ساختن این دنیای عاری از خشونت و جنگ و نابرابری باید تلاش کرد. تنها راه ممکنِ پایان دادن به این دوره تاریک زندگی بشری همین است.

 
 
https://rowzane.com/content//article=220744