نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
محمد شکوهی
۷ میلیون کارگر هیچ بیمه ای ندارند از جمله صدها هزار کارگر ساختمانی.کارگران قربانیان کرونا
اشتراک گذاری

ابعاد یک فاجعه بزرگ اجتماعی:نزدیک به ٧ میلیون کارگر هیچ بیمه ای ندارند.صدها هزار کارگر ساختمانی در شرایط کرونایی محروم از بیمه.کرونا روزانه صدهها قربانی میگرد. حکومت بیماری کرونا را تبدیل به بحران بزرگ اجتماعی کرده است. مسئول کشتار و قتل عام کارگران و مردم؛ کل نظام ضد انسانی جمهوری اسلامی است.کارگران قربانیان کرونا.

*اکبر شوکت رئیس کانون کارگران ساختمانی اوایل این هفته گفته است،: برقراری بیمه، برای ۷ میلیون کارگر غیررسمی آرزو شده است و صدها هزارکارگران ساختمانی هم بخشی از آن‌ها را تشکیل می‌دهند.

*عباس شیری بازرس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور از ادامه دردسرهای حدود ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی کشور برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خبر داده و گفت: هیچ مسئولی پاسخگوی نیاز بیمه‌ای کارگران ساختمانی نیست.

*شریعتمداری وزیر کار دولت روحانی در  اسفند سال ۱۳۹۹ گفته بود بر اساس اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان مشخص شد، ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از هیچ بیمه‌ای استفاده نمی کنند، البته این اطلاعات قبل از تشکیل این پایگاه در اختیار ما قرار نداشت.

در اردیبهشت ماه سال جاری، غلامرضا عباسی (رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور) در باره  بیمه کارگران ساختمانی گفته بود: در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که بیش از ۶۰۰هزار نفر کارگر بیمه شده ساختمانی داشته باشیم. در حالیکه که حدود ۲میلیون نفر کارگر ساختمانی شناخته شده و دارای هویت در کشور وجود دارد.» چیزی حدود ۳۰ درصد کارگران ساختمانی کشور توانسته‌اند از خدمات محدود بیمه‌ای بهره‌مند شوند. اینها چند خبر در باره وضعیت برخورداری از بیمه های درمانی میلیونها کارگر در کشور است که از زبان مسئولان حکومتی علام شده است.

صدها هزار کارگر ساختمانی آن هم در شرایط فاجعه بار کرونا و بیکاری گسترده این بخش از کارگران، در کنار اجبار به پرداخت حق بیمه ماهانه، مشکلات کارگران را چند برابر کرده است. بر اساس مصوبه های دولت و سازمان تامین اجتماعی این کارگران باید حف بیمه ۷ درصدی را بپردازند تا شامل “خدمات بیمه ای” بشوند.صدها هزار کارر که بیکار شده و زندگی هایشان زیر خط فقر چندین برابری رفته است، الان حکومت اصرار به پرداخت حق بیمه شان را دارد. در غیر این صورت از بیمه اجتماعی حذف میشوند. وقاحت وبی شرمی حضرات حد و مرزی نمی شناسد.

این در حالی است که دولت قبلی در اردیبهشت سال ٩٩ اعلام کرده بود که “بیمه دوران کرونا” شامل حال همه کارگران خواهد شد. حتی وعده پرداخت کمک هزینه کرونایی به بیکاران را داده بود. دو سه ما ه اول مبلغی علی الحساب به کارگران پرداخت کردند و بقیه را مشروط به “توصیه ها و ارزیابی ستادملی کرونا” کردند که نتیجه آن شد که خودشان اعلام کردند نزدیک به ۶ میلیون نفر در شرایط کرونایی کارشان” متاثر از کرونا” بوده؛ به زبان دیگر بیکار شده اند.

در شرایطی که میلیونها کارگر و از جمله  کارگران ساختمانی کارشان را از دست داده اند، تقریبا هیچ پوشش بیمه ای و معیشتی ندارند، هزاران کارگر هم که ناچار به کار برای امرار معاش بوده و هستند، به کرونا مبتلا شده؛ از امکانات مداوا و استفاده از خدمات درمانی محروم هستند.

بیمارستانهای تامین اجتماعی که مدعی ارائه خدمات به کارگران هستند، با انجام تست های نادقیق کرونایی، کارگران مبتلا به کرونا را روانه قرنطینه خانگی می کند. بدین ترتیب هزاران کارگر حتی در شرایط بسیار بد ابتلا به کرونا شانس بستری شدن در بیمارستانها؛ به دلیل هزینه های بالاب مداوا را ندارند.

در کنار این وضعیت هزینه های معالجه کرونا و تامین امکانات بهداشتی از اکسیژن و فنتیلاتور گرفته تا تهیه سرم؛ هزینه های کمر شکنی را به کارگران تحمیل کرده است. خود حکومت با بی شرمی هفته گذشته اعلام کرد که ۶٠٠ هزار نفر به دلیل هزینه های کرونا در کشور زیر خط فقر سقوط کرده اند.

 وضعیت واکسیناسیون کلا در کشور بد است. در این میان حکومت قبول کرده که واکسیناسیون را برخی مراکز حیاتی کارگری برای رژیم به پیش ببرد. خودشان گفته اند بیش ١٠٠ تا ١۵٠ هزار نفر واکس دریافت خواهند کرد. میلیونها کارگر در کشور، از جمله کارگران ساختمانی؛ بخش خدمات؛ کشاورزی و… عملا از واکسیناسیون محروم شده اند.

جمهوری اسلامی بیماری کرونا را تبدیل به یک فاجعه بزرگ کرده است. سیاست جدی برای واکسیناسیون ندارد. ماهها در واردات واکسن استاندارد کوتاهی کرد و آن را ممنوع اعلام کرد. مدعی شد واکسن داخلی تولید می کند. بعد از ماهها خودشان اعتراف کردند که در تولید واکسن ناموفق بوده و باید واکسن وارد بکنند.  این سیاست ضدا نسانی حکومت باعث افزایش آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا شد. در این میان وضعیت کارگران که ناچار به کار بودند به مراتب بدتر و آمار تلفات مرگ های کرونایی افزایش یافت. حکومت آمار دقیق فوت های ناشی از کرونا در مراکز کارگری را عین همیشه مخفی نگه میدارد. آمار تلفات کرونا از کارگران سر به هزاران نفر می زند.

تنها راه مقابله با کرونا واکسیناسیون است.تهیه واکسن استاندارد و معتبر، واکسیانسیون رایگان همه کارگران و مردم است. برخورداری از بیمه ها و خدمات درمانی؛ پرداخت هزینه های درمان کارگران توسط بیمه های دولتی و تامین اجتماعی، پرداخت بیمه بیکاری دوران کرونایی به همه کارگران بیکار شده و.. از جمله خواستهای برحق میلیونها کارگر است.

تجربه در یک سال و اندی گذشته ثابت کرده که جمهوری اسلامی به این خواستها تن نمی دهد. نیروی اعتراض و مبارزه سراسری کارگران و مردم  آن نیروی قدرتمند اجتماعی است که قادر است این مطالبات را به حکومت دزدان و آدمکشان اسلامی تحمیل نماید. راه دیگری به غیر از این وجود ندارد.

ممد شکوهی

١۴ شهریور ١۴٠٠، ۵ سپتامبر ٢٠٢١

 
 
https://rowzane.com/content//article=230644