حسن جلیلی
سرمایه داری قرن ۲۱ و سود کثیف، قسمت دوم: صنعت مواد مخدر
جمعه, 24ام آذر, 1396  
اشتراک گذاری

طبق  آمارها ی سازمانهای جهانی و کشوریدرحدود ۳۰ میلیون انسان معتاد به مواد مخدردر جهان وجود دارد .البته میدانیم که به دست دادن آمار دقیق از تعداد معتادین به این سادگی نیست . این آمار تنها شامل کسانی میشود که شناسایی شده و ثبت شده اند و به نوعی تحت پوششهای حمایتی و یا درمانی بودند. ولی خیلی ها هم هستند که پنهانی معتادند و جایی ثبت نشده اند . بنابراین تعداد واقعی معتادین در جهان خیلی بیشتر از اینها است .

نگاهی کوتاه به آمار همین سازمانها از افزایش تولید و فروش مواد مخدر در جهان خبر میدهد .

تولیدمواد افیونی  در جهان درچند سال اخیرسیر صعودی پیدا کرده است . تولید تریاک و هیروئین از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۶ به مقدار ۳۰ درصد افزایش داشته است . حدود ۸۰ درصد تولید تریاک  و هیروئین جهان از کشت خشخاش در افقانستان تامین میشود که ۸۵  درصد آن در مناطق تحت نفوذ طالبان کشت میشود .

عمده ترین کشور تولیدکننده کوکایین در جهان کلمبیا است که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به میزان ۳۰ درصد افزایش تولید داشته است که دلیل آن افزایش تقاضا از طرف مشتریان اصلی اش درامریکای شمالی و اروپا است .

در چند سال اخیر تولید برخی از مواد تلفیقی ازتریاک و هیروئین با مواد شیمیایی و یا تولیدات مواد مخدر شیمیایی به اشکال بسیار متنوعی افزایش یافته است . تنها در سال ۲۰۱۴  حدود ۱۰۰ نوع مواد جدید که مستقیما سیستم عصبی  را تحت تاثیر قرار میدهند، شناسایی شده اند .  تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۲۰ نوع مواد توهم زا و روانگردان وارد بازار شده است که توسط سازمانهای متخصص در این عرصه مورد شناسایی قرار گرفته اند . تنوع این مواد مدام رو به افزایش است .  بسیاری از این مواد در ترکیبات خود همان موادی را دارند که تولیدات دارویی برای مصارف پزشکی که اجازه تولید  کسب کرده اند و در بسته بندیهای دارویی عرضه میشوند که کشف و ضبط آن را مشکل میکند. معلوم است که مرز بین مواد مخدر و داروهای پزشکی چقدر باریک  مهندسی میشود .

کانابیس پرمصرفترین ماده مخدر در جهان است که عمدتا  بصورت  ماری جوانا و حشیش عرضه میشود . به زبان عامیانه به آن علف و یا گراس میگویند .

کانابیس را نفت دوم نامیده اند . همانطور که کشف نفت خام خیلی از کشورهای فقیر را به ثروتهای نجومی رساند، و موجب رشد صنعت اتومبیلسازی و صدها صنایع مربوط دیگرشد . میتوان گفت که بخش عظیمی از ثروت موجود در جهان که صدها میلیون کارگر را درمعرض استثمارقرار داد، به نوعی به نفت مربوط بوده و هنوز هم هست .

سرمایه داری قرن ۲۱ میخواهد این نقش را به کانابیس بدهد . به خاطر بازار مصرف  عظیم جهانی کهمیتواند آن را تا دهها برابر رشد دهد و درآمد عظیمی که نصیب صاحبان آن کند . هم اکنون مصرف کانابیس در امریکا آزاد است، از سال ۲۰۱۷ کانابیس را میتوان در آلمان از داروخانه تهیه کرد . در کشور سویس میتوان سیگارهای کانابیس را در کنار سیگارهای دیگر خرید .

در اتحادیه اروپا سیاست برخورد به این ماده مخدر بسیار متنوع و ضد و نقیض است . غیرمنتظره نیست که در آینده شوکلاتها و آدامسهای کانابیس دار در بازار پیدا بشوند و کانابیس در مواد خوراکی نیز عرضه شود .

تولیدکنندگان اصلی مواد مخدر در جهان عبارتند از افقانستان چین هند مکزیک کلمبیا کانادا امریکا اسپانیا و ترکیه . از جمله تولید کنندگان مواد مخدر شیمیایی میتوان از کشورهای هلند بلژیک بلغارستان لهستان و چک نیز نام برد .  آمار دقیقی از درآمد و فروش مواد مخدر در جهان موجود نیست،  ولی درآمد سالانه از فروش آن در اروپا را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد یورو تخمین میزنند .

در سال ۲۰۱۵ در اروپا  در حدود ۱۳۰ تن کانابیس کشف و ضبط شده است که این مقدار در سال قبلش حدود ۲۱۸ تن بوده است . در همین سال حدود یک میلیون نفر در رابطه با مواد مخدرکه برای مصرف شخصی بوده دستگیر شده اند که در مقایسه با ده سال پیش ۲۷ درصد افزایش داشته است . ۷۵ درصد از این مواد مربوط به کانابیس بوده است .  در پنج سال گذشته خرید مواد مخدر از طریق اینترنت بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. افزایش مصرف کانابیس در بین جوانان نیز دیده میشود.  تبلیغات زیادی در رسانه ها در مورد خواص دارویی کانابیس در کاهش بعضی از دردها صورت میگیرد که طبعا افزایش مصرف آن را به دنبال دارد .

بد نیست بدانید که در آلمان  سالانه ۱۲۰ هزار نفر در اثر مصرف سیگار می میرند . این تعداد در اثر مصرف الکل ۴۰ هزار نفر و مواد مخدر ۱۳۰۰ نفر است . ماده اصلی سیگار که توتون و نیکوتین موجود در آن است، که علاوه بر آن در تولید سیگار ۴۸۰۰ (چهارهزار و هشتصد)  نوع موادشیمیایی دیگر نیز بکار میرود که از این مقدار ۹۰ نوع آن سرطان زا هستند .

افقانستان که بزرگترین کشور در کشت خشخاش است، تصور خوشبینانه ای بود که گویا بعد از شکست دولت طالبان در این کشور ، کشت خشخاش جای خود را به تولید محصولات دیگر بدهد  اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه ناتو حفاظت از مزارع خشخاش را نیز جزو وظایف نیروهای نظامی خود در افغانستان قرار داد و بدین ترتیب تولید تریاک و هروئین و نیز ماری جوانا ادامه پیدا کرد .
کشوری بشدت میلیتاریزه شده و بشدت جنگزده و خراب که هنوز هم هیچ چشم اندازی برای پایان جنگ در آنجا دیده نمیشود . در نتیجه پای هیچ خبرنگاری و گزارش گری به آنجا نمی رسد و تولید مواد مخدر با اطمینان خاطر پیش میرود .

دولتها این منبع درآمد هنگفت و رو به رشد را نه میتوانند کاملا به دست بگیرند و نه می توانند واگذار کنند . خیلی از دولتها خودشان مستقیما در قاچاق مواد دست دارند . و بیشترشان نیز با شل گرفتن مراکز کنترل و حتی نوعی همکاری ، بخش بزرگی از درآمد این کالای مخصوص را به صندوق دولت میریزند .
چرا مصرف مواد مخدر رو به افزایش است ؟
اول اینکه فکر میکنم ربط مستقیمی به پسگرد ارزشهای انسانی و رشد هویتهای مذهبی و قومی و ملی در ابعاد جهانی دارد . نتیجه ی  نوعی ناامیدی و شکست و سردرگمی در زندگی و ندیدن راه برون رفت است .
مواد مخدر برادر تنی دین و مذهب است . دور شدن از حقیقت انسانی و پناه بردن به نیروهای وهم و خرافاتی ، روی دیگرش مواد مخدر است . یک پیشوای مذهبی بنا به اقتضای زمان میتواند با یک فتوا مصرف فلان ماده را حلال و یا حرام اعلام کند .
دوم اینکه مصرف این مواد نوعی فرار از سختی کار خسته کننده و طاقت فرسا ی زندگی ، فرار از نگرانی ها و استرس های زندگی و فرار از عوارض روانی جنگها و کشتارهای بی پایان و آوارگی میلیونها نفر در گوشه و کنار دنیا و فرار از فشارهای فلاکتبار اجتماعی است و مردم را به مصرف مواد مخدر می کشاند تا بدین وسیله خود را کمی بی حس و بی احساس کنند . فضای عمومی و شرایط مساعد برای  مصرف مواد مخدر کاملا آگاهانه ایجاد میشود .
همانطور که نوشیدن الکل در اروپا عادی شده است ، میخواهند مصرف مواد مخدر را نیز عادی کنند و کانابیس در صدر جدول قرار دارد .

صنعت پردآمد جنگ را میتوان تحت نامهای حقوق بشری و دفاع از این اقلیت و یا استقلال فلان ملت و یا برای دفاع از تمامیت ارضی فلان کشور و از این قبیل سیاستها چه واقعی و چه ساختگی با افتخار پیش برد، اما صنعت مواد مخدر بسیار پیچیده است . دولتها به راحتی نمیتوانند مستقیما در تولید و توضیع آن دخالت کنند و یا آن را علنا به دست بگیرند . ولی با اتخاذ سیاستهایی میتوانند در این پروسه پردرآمد سهیم شوند، بدون اینکه از خود ردپایی بگذارند . امروز به روشنی میتوان دید که بیشتر سازمانهای مصلح و مخصوصا گروههای تروریستی و حتی خود دولتها و حتی با همکاری یکدیگر مستقیما در قاچاق مواد مخدر سهیم هستند . تمام

حسن –  ۱۲.۱۲.۲۰۱۷

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی