محمد شکوهی
قیمت انواع نان در استان تهران ٣٠ درصد افزایش یافت
یکشنبه, 27ام تیر, 1400  
اشتراک گذاری

قاسم نوده‌ فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران روز یکشنبه ٢٧ تیر ماه گفته است که قیمت نان بر اساس نوع آرد یارانه‌ای به دو دسته آرد یارانه‌ای نوع اول (گندم ۶۶۵ تومانی) و آرد یارانه‌ای نوع دوم (گندم ۹۰۰ تومانی) تعیین شده است. بر اساس اعلام رسانه های حکومتی با اعلام این نرخ های جدید نان از طرف اتاق اصناف تهران، قیمت انواع نان نسبت به سال گذشته تا ٣٠ درصد گران شده است.

لازم به توضیح است که از اوایل اردیبهشت امسال اتحادیه نانوایان تهران و برخی مقامات حکومت درخواست افزایش ۵٠ درصدی قیمت نان را کرده بودند. دولت آن موقع  در باره این درخواست سکوت کرد و موضوع را به “ستاد تنظیم بازار” واگذار نمود. در ادامه نانوایان تهران بطور غیر رسمی قیمت انواع نان را به مرور بالا بردند.

سیاست افزایش قیمت نان توسط نانوایان با همراهی عوامل دست اندرکار حکومت، سیاست همیشگی حکومت در طول چند سال گذشته بوده است. دولت دست نانوایان را برای افزایش قیمت نان باز می گذارد و بعد از مدتی قیمت نان در بازار را ارزیابی کرده و نتیجه را به عنوان قیمت رسمی اعلام می کند. کاری که امروز اتاق اصناف تهران کرد و قیمت انواع نان را تا ٣٠ درصد گران کرد.

توجیهات نانوایان برای افزایش قیمت نان، گرانی آرد و گندم، افزایش هزینه های تولید در دوره کرونا، افزایش قیمت برق و مواد سوختی برای تهیه نان است. در این میان برخی مقامات حکومتی بطور ضمنی گفته اند که قیمت نان را بازار و قانون عرضه و تقاضا تعیین می کند. این یعنی رسمیت دادن به افزایش قیمت نان توسط اتاق اصناف و اعلام رسمی افزایش قیمت نان.

افزایش ٣٠ درصدی قیمت نان در استان تهران چراغ سبز برای افزایش قیمت نان در سراسر کشور است. عصر امروز گزارشاتی در رسانه های حکومتی منتشر شد که حاکی از اقدامات سراسری نانوایان و اتاق های اصناف و دولت برای رسمیت دادن به افزایش ٣٠ درصدی قیمت انواع نان است.

نان در طول سالهای گذشته به غذای اصلی بخش بزرگی از مردم تبدیل شده است و با هر گران شدنی، بخش بیشتری از جامعه حتی از تهیه نان نیز ناتوان میشود. این جنایتی آشکار علیه اکثریت مردم است. باید در مقابل آن در سراسر کشور دست به اعتراض زد.

محمد شکوهی

٢٧تیر ١۴٠٠، ١٨جولای ٢٠٢١

 لیست قیمت های جدید انواع نان در استان تهران.

قیمت انواع آرد یارانه‌ای نوع یک با گندم ۶۶۵ تومانی به شرح ذیل است:

بربری با وزن چانه ۶۰۰ گرم: ۱۸۰۰ تومان

تافتون سنتی با وزن چانه ۲۵۰ گرم: ۹۰۰ تومان

تافتون گردان (ماشینی جدید)‌با وزن چانه ۲۲۰ گرم: ۷۰۰ تومان

لواش و تافتون گردان (ماشینی) با وزن چانه ۱۶۰ گرم: ۵۰۰ تومان

تافتون خراسانی با وزن چانه ۳۰۰ گرم: ۱۰۰۰ تومان

لواش اتوماتیک هر کیلوگرم: ۵ هزار تومان

همچنین قیمت انواع نان یارانه‌ای نوع ۲ (گندم ۹۰۰ تومانی) به شرح ذیل تعیین شده است:

بربری با وزن چانه ۶۰۰ گرم: ۲۵۰۰ تومان

تافتون سنتی با وزن چانه ۲۵۰ گرم: ۱۲۰۰ تومان

تافتون گردان (ماشینی جدید)‌با وزن چانه ۲۲۰ گرم: ۱۰۰۰ تومان

لواش و تافتون گردان (ماشینی) با وزن چانه ۱۶۰ گرم: ۶۵۰ تومان

سنگک با وزن چانه ۶۵۰ گرم: ۳۰۰۰ تومان

تافتون خراسانی با وزن چانه ۲۰۰ گرم: ۱۵۰۰ تومان

لواش اتوماتیک هر کیلوگرم: ۶ هزار تومان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی