نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
محمد شکوهی
سیاست ضد انسانی اخراج مهاجرین افغانستانی از ایران محکوم بوده و باید فورا متوقف شود!
اشتراک گذاری

محمدتقی هاشمی مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی گفته است:” روزانه دست‌کم ۲ هزار افغانستانی که به طرُق غیرقانونی وارد خاک ایران شده‌اند، از مرز دوغارون شهرستان تایباد در شرق این استان طرد و به کشورشان بازگردانده می‌شوند”.وی در ادامه می گوید:از افزون بر ۲ هزار نفری که روزانه از دوغارون به افغانستان بازگردانده می شوند، ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر “متجاوزان مرزی” هستند که پس از ورود غیرمجاز به خراسان رضوی، توسط مرزبانان جمهوری اسلامی بازداشت شده و با طی مراحل قانونی به افغانستان بازگردانده می‌شوند. افراد دستگیر شده اتباعی هستند که به صورت “غیرمجاز” در کشور حضور داشته و به دلایل مختلف قوه قضاییه حکم به طرد آنها داده است.

این تازه ترین خبر از ابعاد برخوردهای ضد انسانی و بخشا راسیستی رژیم به دهها هزار شهروند افغانستانی  که از جهنم رژیم تروریستی طالبان فرار کرده اند؛ است که خبر از وقوغ یک فاجعه بزرگ انسانی دارد.

از اواسط ماه اوت که تروریستهای طالبان قدرت را در این کشور در دست گرفت، دهها هزار نفر به خاطر ترس و وحشت از انتقام گیری و کشتار طالبان، راهی مرزهای ایران شدند. جمهوری اسلامی در واکنش به روی آوری مهاجرین افغانستانی به طرف مرزهای کشور، با گروه تروریستی طالبان در گذرگاهها مرزی دو کشور نشست های متعددی پیرامون آنچه که دو طرف “جلوگیری از بحران در مناطق مرزی” نامیدند، برگزار کرده و تصمیمات مشترک و ضد انسانی برای جلوگیری از ورود مهاجرین به ایران، اخراج  و تحویل آنها به طالبان گرفتند.

در راستای اجرای این توافقات ضد انسانی، گذرگاههای مهم مرزی که در کنترل طالبان بوده و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی هزاران نفر را در این گذرگاهها دستگیر کرده و در اردوگاههایی که در محاصره نظامی قرار دارند، زندانی کرده و با همکاری تروریستهای طالبان به افغانستان باز گرداند میشوند.

گذرگاههای مرزی«جالک و کله‌گان» و«میلک» در سیستان و بلوچستان،«ماهیرود» در استان خراسان جنوبی؛ «دوغارون» در استان خراسان رضوی،«اسلام‌قلعه» در استان هرات از جمله گذرگاههای هستند که سیاست ضد انسانی بازگرداندن روزانه هزاران نفر از مردم فراری از چنگ رژیم تروریستی طالبان؛ به افعانستان در حال اجرا می باشد.

ابعاد اخراج مهاجرین افغانستانی توسط جمهوری اسلامی؛ دستگیری و سرکوب و زندانی کردن مهاجرین، در کنار سیاستهای تهدید و ارعاب و سرکوب رژیم طالبان در مناطق مرزی نامبرده، حاکی از همکاری مشترک دو رژیم تروریستی، طراحی و سازماندهی و اخراج دهها هزار نفر به افغانستان و به اجرا گذاشتن سیاست ضد انسانی” پاکسازی مناطق مرزی دو طرف”  از ورود هزاران مهاجر فراری از افغانستان، سیاست راسیستی و ضد انسانی می باشد که جان و زندگی دهها هزار فراری از جهنم طالبان با مخاطرات جدی روبرو کرده است.

 آنچه در مرزهای ایران و افغانستان می گذرد یک فاجعه بزرگ انسانی می باشد که دو رژیم تروریستی ایران و طالبان مسئول مستقیم آن هستند. دهها هزار زن  و کودک و پیرو جوان به امید رهایی از بربریت رژیم تروریستی طالبان در زندانهای مرزی دو طرف روزگار می گذرانند. در کنار آن هزاران نفر دیگر که از ترس طالبان  و دستگیری و زندانی شدن توسط نیروی انتظامی رژیم ایران در مناطق مرزی سرگردان بوده و در بدترین شرایط روزگار می گذرانند.

سیاست ضد انسانی و راسیستی جمهوری اسلامی مبنی بر دستگیری و بازگرداندن هزاران  شهروند افغانستانی بشدت محکوم  است. این سیاست جمهوری اسلامی باید مورد اعتراض مردم نوعدوست ایران و در دفاع از این انسانها محکوم شود. همبستگی انسانی مردم مناطق مرزی کشور با مردم رجر کشیده و فراری از جهنم رژیم تروریستی طالبان در افغانستان؛ یک وظیفه مهم مردم است. فراریان از افعانستان نباید تنها گذاشت. باید رژیم را زیر ضرب اعتراض و مبارزه گرفت و حق اقامت و ماندن در ایران را به حکومت تحمیل کرد.همچنین مرزهای کشور باید فورا به روی فراریان از چنگ رژیم تروریستی طالبان باز شود!بازگرداندن شهروندان افغانستانی از ایران باید فورا متوقف شود. برخورداری از امنیت و حداقل های اقامت و بهداشت و درمان و امکانات زندگی حق مسلم همه این انسانهاست.

محمد شکوهی

۴ مهر ١۴٠٠، ٢۶ سپتامبر ٢٠٢١

 
 
https://rowzane.com/content/shokohi/article=232847