محمد شکوهی
اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای لبنان ادامه دارد
سه شنبه, 9ام آذر, 1400  
اشتراک گذاری

در ادامه اعتراضات ضد حکومتی در لبنان، روز دوشنبه ٢٩ نوامبر مردم در شهرهای بیروت، طرابلس، صیدا  و شهر کسروان واقع در شرق لبنان برای چندمین بار در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، گرانی و علیه حکومت قومی و مذهبی دست به تظاهرات زدند. مردم با ایجاد راهبندان در بیروت تلاش کردند به محل استقرار ارگانهای دولتی برسند که مورد حمل وحشیانه نیروهای سرکوبگر قرار گرفتند. همچنین در میدان النور در شهر طرابلس در تجمع بزرگ مردم، سخنرانان خواستار سرنگونی نظام شدند.

مردم لبنان به وضعیت بد اقتصادی، گرانی کالاهای اساسی و سیاستهای دولت قومی و مذهبی معترض بود و احزاب حاکم و در قدرت را مسئول وضعیت فاجعه بار زندگی شان دانسته و خواستار استعفای دولت هستند.

 پاسخ حکومت فاسد و دولت قومی و مذهبی به اعتراضات مردم، تلاش برای سرکوب و دادن و عده و عیده های توخالی بوده است.در کنار اعتراضات به وضعیت بد اقتصادی، در دو سال گذشته مردم  به دخالت و دست داشتن گروه تروریستی حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، معترض بوده و خواهان اخراج رژیم از لبنان و بیرون انداختن حزب الله از قدرت هستند. از نظر مردم حزب الله لبنان  گروه تروریستی و خود از عاملان و بانیان وضعیت اسفناک سیاسی و اقتصادی حاکم بر این کشور است.

لازم به توضیح است در سال ٢٠١٩ لبنان شاهد تظاهرات بزرگ ضد حکومتی علیه دولت قومی و مذهبی بود و برای مدت چندین هفته صدها هزار نفر علیه احزاب حاکم دست به اعتراض زده و خواهان سرنگونی دولت قومی و مذهبی شدند. با شیوع کرونا برای مدت یکسالی اعتراضات کمتر شد.

در طول دو سال گذشته سیستم قومی و مذهبی حاکم بر این کشور تلاش و تقلاهای زیادی کرده که ضمن دادن وعده و وعید به مردم برای خاموش کردن اعتراضات، “دولتی با ثبات” را سرکار بیاورد، که موفق نشده است. از اوایل امسال دوباره اعتراضات ضد حکومتی اوج گرفته است. مردم خواهان سرنگونی سیستم فاسد، دولت قومی و مذهبی حاکم  و بهبود اوضاع اقتصادی شان هستند.

محمد شکوهی

۳۰ نوامبر ۲۰۲۱

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی