خلیل کیوان
رمز گشایی جعبه سیاه بوینگ ۷۳۷: جمهوری اسلامی از چه هراس دارد؟
سه شنبه, 1ام بهمن, 1398  
اشتراک گذاری

امتناع جمهوری اسلامی در تحویل جعبه سیاه بوینگ ۷۳۷ به فرانسه و آمریکا که تنها کشورهای دارای تکنولوژی رمزگشایی جعبه سیاه بوینگ ۷۳۷ هستنند،جای شکی باقی نمیگذارد که حکومت اسلامی چیزی را پنهان میکند و بر سر راه کشف حقیقت، سنگ اندازی میکند. حال با تقاضای دریافت تکنولوژی رمزگشایی از آمریکا و به احتمال زیاد پاسخ منفی آمریکا، قصد دارد توپ را در میدان دارندگان این تکنولوژی رها کند، وقت بخرد و مساله را کش دهد و به حاشیه براند.
پس از اینکه فرضیه ها و داستان سرایی ها و مهمل بافی ها و دروغ هاو مانورهای مقامات حکومت در مورد علت سقوط هواپیما بسرعت دود شد و به کنار زده شد،حال از تحویل جبعه سیاه هواپیمای بوینگ خوداری میکنند.
کارشناسان میگویند جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی در مورد مکالمه خلبان با برج مراقبت فرودگاه و مکالمات پرسنل هواپیما با یکدیگر در لحظات پیش از سقوط و همچنین ضبط مشخصات فنی دیگری استکه میتواند به کشف حقیقت و توضیح چرایی شلیک به هواپیما کمک کند.
مردم ایران و جهان و خانواده های قربانیان این تراژدی میخواهند بدانند چرا جمهوری اسلامی به هواپیمایی که ده برابر یک موشک کروز است و بگفته کارشناسان نظامی و فنی به هیچوجه نمیتوان با یک موشک کروز اشتباه گرفته شود و حتی با چشم غیر مسلح هم قابل تشخیص است، دو بار و در فاصله ۳۰ ثانیه شلیک کرده است.
اکنون از نگرانی هایی جدی در مورد تلاش جمهوری اسلامی برای خرابکاری در جعبه سیاه و وارد کردن لطماتی به اطلاعات آن در بین کارشناسان فنی صحبت میشود. جمهوری اسلامی ادعا میکند که پس از سقوط هواپیما و اثابت با زمین صدماتی بر جعبه سیاه وارد شده است و به این نحو برای خرابکاری احتمالی زمینه چینی هم میکند.
تلاش های جمهوری اسلامی برای فریب و نشر دروغ در مورد علت سقوط هواپیما و اقداماتی چون جمع آوری قطعات هواپیما از محل سقوط و صاف کردن محل با بولدوزر که از نظر موازین غیر مجاز است و حتی دستگیری دو فردی که ویدئو سقوط هواپیما را منتشر کردند و … نشان میدهد که جمهوری اسلامی قابل اعتماد نیست.
واقعیت این است که رمزگشایی جعبه سیاه و برملا شدن حقایق بیشتری در مورد شلیک به هواپیما میتواند به یک بحران سیاسی مرگ و زندگی با وجوه بین المللی برای جمهوری اسلامی بدل شود. در آن صورت و با توجه به ویژه گی و پتانسیل جهانی شدن این بحران، سیاست قدرت های جهانی چه می تواند باشد؟
حامیان جهانی و منطقه ای جمهوری اسلامی مثل روسیه و چین نقش قابل توجهی در این مساله نخواهند داشت اما هر آنچه از دست شان ساخته است بکار خواهند گرفت که مانع بدردسر افتادن بیشترشان شوند. اروپائیان هم علیرغم اختلافاتی با جمهوری اسلامی داشته اند همواره زیر بغل آنها را گرفته اند و در این مورد هم بسیار بعید است این موضوع را تا جایی دنبال کنند که کار دست جمهوری اسلامی بدهند. سیاست اعلام شده دولت آمریکا نیز در کشمکش با جمهوری اسلامی،کشاندن آنها به پای میز مذاکره و تعدیل سیاست های آنها و سازش و توافق تازه است. در این مورد نیز ممکن است این موضوع هم وجه المصالحه همین سیاست قرار گیرد. در این صورت این نگرانی وجود دارد که مساله رمزگشایی و روشن شدن دلایل و انگیزه های شلیک به بوینگ ۷۳۷ بدست زمان سپرده شود، کم رنگ شده و بمرور فراموش شود.
نباید اجازه داد معادلات و معاملات سیاسی احتمالی آشکار و پنهان، پرده روی این تراژدی بیندازد. در این میان نقش خانواده های قربانیان در پیگیری و روشن کردن حقیقت کلیدی است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی