یاشار سهندی
بی طرفها
شنبه, ۲۳ام دی, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

“بی طرف” بودن جز یکی از سخت ترین مشاغل دنیا است. شاید لازم باشد قانون بازنشستگی پیش ازموعد و سختی کار به بندگان خوب خدا تعلق گیرد که مجبور هستند حتما خبرشان توسط حداقل دو منبع مستقل تایید شود یا خود بنگاه خبرسازی آنرا تایید کند. یعنی بین این همه خبر بخصوص “وقتی شما خواب هستید و دنیا خواب نیست” خبرها را جمع و جور کنی و به خورد خلق الله بدهی خیلی کار شاق و خسته کننده ای است. روح وروان آدم را بهم میریزد.

یک چیز مسلم است که ویروس ها ، کم کاری غدد و یا پر کاری شان، عفونت و تب و لرز…، کلا بیماری هم  موجودی کاملا بی طرف است. پولدار و گدا، جلاد و مقتول  نمی شناسد به سراغ همه میرود. تنها یک تفاوت است اولی ها با پولش و تمام امکاناتی که در اختیار دارد به سراغ خداوند مهربان و بخشنده نمی رود بلکه به پروفسوری مراجعه میکند که ایشان هم در کمال بی طرفی تا جا داشته باشد جلادان را شفا میدهد و کار ملک الموت را به عقب می اندازد و دومی ها اما  راضی به رضای خدا است. منتظر است که ملک الموت به سراغش بیایید یعنی چاره ای ندارد، تا آسوده شود و اطرافیان هم به عنوان دلداری به هم بگویند: “راحت شد بنده خدا!”

شاهرودی که از دسته اول بود یواشکی رفته به بلاد کفر تا شفا یابد. بعد کمونیستهای ساکن کوی کمونیستهای آلمان پیدایش کردند و خواستار محاکمه بعد از بهبودی از بیماری شدند. ایشان هم به کمک پلیس بی طرف آلمان به سرعت به ام القرای اسلام برگشت. شانس بیاورد ملک الموت به سراغش بیایید و گر نه باید جواب یک “فقره جزمی قتل” باشد. چیزی نیست ۲۰۰۰ تای اعدامی در برای رضای خدا در پرونده ایشان است.انشاالله حل میشود، راضیم به رضای خدا!

بی بی سی که کارکنان فارسی زبانش بخصوص به شدت از بی طرفی فرسوده شده اند تا وقتی آیت الله پایش را روی زمین ایران نگذاشت چیزی نداشت که بگوید. وقتی هم منابع مستقلش بازگشت ظفرنمون را تایید کردند  با وجود اینکه “اتاق خبر جهان” را در اختیار دارد نه منابع مستقلش نه “تحقیقات به تنهایی” خود بی بی سی نتوانستند به نتیجه برسند که ایشان خودش خواست برگردد یا از واهمه پی گیری قضای برگشته است. بهرحال بهتر از رسانه های دیگر بی طرف مانند رادیو فردا بودند. منابع  رادیو فردا اصلا قابل اعتماد نیستند بنا به خبر رادیو فردا مجاهدین خلق باعث شدند که ایشان فرار را به قرار ترجیح دهند.

بیچاره جمهوری اسلامی اسمش بد دررفته. دو تا خبرنگار حرفه ای ( مسیح علینژاد و داودرفیع زاده)  در گفتگوی در صدای امریکا از مصائب شغل شان در زیر سایه همین نوع آیت الله گفتند که چه مصیبتی کشیدند. مجبور بودند برای اینکه همکاران شان از نان خوردن نیفتند خود سانسوری کنند و مجبور شدند به دیار فرنگ بروند تا صادقانه و بدون هیچ احساس گناهی خبر را به دست مخاطب برسانند. واصلا هم وجدانشان ناراحت نیست که بنگاههای که برایشان کار میکنند خیلی راحت خبر اعتراضات علیه قاضی مرگ را سانسور کردند.

میدانید تقصیر ایشان نیست که بی طرف هستند تقصیر کسی مانند مینا احدی است که بی طرف نیست برای همین نمیشود اخبار ایشان را پوشش داد. این مینا احدی اگر از کمونیست بودن خودش دست بکشد و به همان فعال سیاسی یا فعال حقوق بشری اکتفا کند و ظمنا به آیت الله ها گیر ندهد فوقش خواهش بکند که قوانین خودشان را رعایت بکنند شاید منابع مستقل اخبار ایشان را پوشش دهند. راستی راستی بی طرف بودن جز یکی از سخت ترین کار عالم است.

یاشار سهندی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com