اجتماعی / جهان / مهمترین
چشم ایرما به فلوریدا رسید
یکشنبه, ۱۹ام شهریور, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری
BBC

چشم ایرما اکنون به فلوریدا رسیده و این توفند در آستانه رسیدن به مناطق داخلی این ایالت قدرتمندتر شده، شدت آن به چهار و سرعت بادهای بی‌وقفه آن به حداکثر ۲۰۹ کیلومتر در ساعت رسیده است.

به گفته ریک اسکات، فرماندار فلوریدا، بادهای شدید جزایر جنوبی فلوریدا را در هم کوبیده و فقط چند ساعت با این ایالت فاصله دارد.


سام فرزانه، خبرنگار بی‌بی‌سی در میامی: شدت بادها در میامى آنقدر شده که تقریبا مى‌توانم خودم را روى باد رها کنم و به زمین نیافتم. و تازه چشم توفان قرار نیست به اینجا بیاید و اینها فقط بادهاى جانبى ایرما هستند.

توفان هنوز خودش را در فلوریدا جاگیر نکرده، خبر درگذشت یک نفر بر اثر این باد و باران منتشر شده است. مقام‌هاى محلى در رسانه‌هاى فلوریدا با تکرار از مردم مى‌خواهند که از خانه‌هایشان بیرون نیایند. فرماندار مى‌گوید که بیرون آمدن از خانه در نزدیکى چشم توفان با خودکشى فرقى ندارد.


چشم ایرما
Image captionچشم ایرما

ایرما که با ضریب قدرت ۵ به کوبا رسیده بود و گردبادهایی با حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت تولید کرده بود، پس از ترک کوبا قدرتش تخفیف یافت به توفند درجه سه؛ اما با برخورد به آب‌های گرم سواحل فلوریدا دوباره قوی و به توفندی با قدرت چهار تبدیل خواهد شد و علاوه بر بارندگی شدید، سطح آب دریا را آنقدر بالا خواهد آورد که شاید مرکز تجاری تمپا و مناطق مسکونی سواحل آن را زیر آب ببرد هر چند که تغییر جهت ایرما به غرب تمپا را کمی از مسیر توفند دور کرده است.

ایرماحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمردم در فرودگاه‌های فلوریدا برای فرار از توفند

پیش‌بینی شده توفند ایرما صبح یکشنبه (دهم سپتامبر) به وقت محلی به فلوریدا برسد اما این توفند هم‌اکنون با باران شدید مناطق جنوبی این ایالت و همچنین مرکز میامی را تحت تاثیر قرار داده است.

آبهای ساحل فلوریدا از هم اکنون بالاتر آمده و مرکز ملی توفند آمریکا، هشدار داده که توفانی که به رشته جزایر جنوب فلوریدا موسوم به فلوریدا کیز و هچنین خلیج تمپا و نواحلی ساحلی فلوریدا رسیده جان ساکنان را تهدید می‌کند.

در مناطق کم ارتفاع انتظار می‌رود آب با موج‌های بلندی به ارتفاع دو متر وارد شهر و مناطق مسکونی شود و علاوه بر سیل قوی، آب اقیانوس در حال بازگشت به دریا هم ویرانی مضاعفی بر جای بگذارد کما اینکه هم اکنون بخش بزرگی از میامی زیر آب است.

گزارش شده بیش از میلیون خانه و مغازه در ایالت فلوریدا فاقد برق هستند.

ایرماحق نشر عکسREUTERS
Image captionانتقال مردم ساکن جزیره سنت مارتین به بیرون این جزیره

فلوریدا کیز اکنون آسیب جزئی دیده اما پیش‌بینی این است که در ساعت‌های آیده این جزایر قدرت توفند ایرما را به تمامی تجربه کنند.

به سی درصد جمعیت فلوریدا -بیش از شش میلیون نفر- هشدار داده شده که محل زندگی خود را ترک و به مناطق امن بروند اما به گفته فرماندار فلوریدا اکنون دیگر برای این کار دیر شده چون توفان بزودی این ایالت را در می‌نوردد: “اگر در مناطقی هستید که باید خالی از سکنه شوند باید خود را به پناهگاه رسانید….چند ساعت بیشتر فرصت نیست.”

او از مردمی که خانه‌های خود را ترک نکرده‌اند خواست که در خانه‌های خود در اتاق‌های داخلی و دور از پنجره‌ها باقی بمانند.

یکی از مقامات ایالت پیشتر گفته بود ماندن در محل زندگی به مثابه “خودکشی” خواهد بود.

به گفته فرماندار فلوریدا بیش از پنجاه هزار نفر خود را به پناهگاه‌ها رسانده‌اند و این پناهگاه‌ها بسرعت از جمعیت پر شده و در مواردی امکان اسکان جمعیت بیشتر را نداشته و مردم مجبور شده اند خود را به پناهگاه دیگری برسانند.

این تصاویر از بالای توفند ایرما تهیه شده است

گزارش شده از حالا برق دویست هزار خانه قطع شده است و شهرهای تامپا و سنت پیترزبورگ در مسیر توفند قرار دارند و احتمال می‌رود بیش از سایر نقاط ویران شوند.

خلیج تامپا که سه میلیون نفر در حاشیه آن زندگی می کنند از ۱۹۲۱ تا به حال شاهد توفند بزرگی نبوده است و گفته می‌شود میامی، این ساحل لوکس و معمولا پر از جمعیت- اکنون به شهر ارواح تبدیل شده است و در آن مقررات منع رفت و آمد به اجرا درآمده است.

ایرماحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمردم در فرودگاه‌های فلوریدا برای فرار از توفند

ایرما در مسیر خود تا ساحل فلوریدا جزایر زیادی را ویران کرده و جان بیست و پنج نفر را گرفته است.

ایرما در سر راه خود کوبا، جزایر سنت مارتین و سنت بارتلمی، جزایر ترکس و کایکوس، باربودا، آنتیگوآ، پورتوریکو، جزایر ویرجین بریتانیا، جزایر ویرجین آمریکا، هائیتی و جمهوری دومنیکن را در هم کوبیده اما امدادرسانی به این مناطق با دشواری روبرو است چرا که توفند دیگری با شدت چهار به نام توفند خوزه با بادهایی با سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت در همان مسیر ایرما در حال حرکت است.

با نزدیک شده توفند خوزه ساکنان باربودا از این جزیره بیرون برده شدند اما خوزه از این جزیره گذر نکرد هر چند انتظار می‌رود سنت مارتین و سنت بارتلمی در مسیر خوزه باشند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی