اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
داعش از فرودگاه نظامی دیرالزور عقب‌نشینی کرد
یکشنبه, ۱۹ام شهریور, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:داعش از فرودگاه نظامی دیرالزور عقب‌نشینی کرد

سوریه از پایان دادن به محاصره فرودگاه نظامی دیرالزور خبر داده است. در این شهر نه تنها واحدهای نظامی سوریه بلکه شورشیان مخالف بشار اسد نیز علیه داعش وارد جنگ شده‌اند.

ارتش سوریه به محاصره چندساله فرودگاه نظامی شهر دیرالزور توسط داعش پایان داد. گزارش‌ها حاکی از فرار نیروهای گروه “دولت اسلامی” (داعش) از اطراف این پایگاه است.

خبرگزاری رسمی دولتی سانا روز شنبه ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) گزارش داد: «واحدهای ارتش سوریه همراه با متحدان خود به محاصره فرودگاه نظامی پایان دادند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دولت سوریه یک روز پیش‌‌تر اعلام کرده بود که همراه با متحدانش میدان نفتی التمیم در جنوب غربی دیرالزور را آزاد کرده است.

بیشتر بخوانید: پیشروی شورشیان تحت حمایت آمریکا در دیرالزور علیه داعش

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می‌گوید، با پایان دادن به محاصره این فرودگاه راه برای آزادسازی منطقه غربی شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور به دست نیروهای مسلح سوریه نیز هموار شده است.

داعش از سال ۲۰۱۴ مناطق وسیعی از استان نفت‌خیز دیرالزور در شرق سوریه را در اختیار دارد. واحدهای دولتی سه‌شنبه ۷ سپتامبر با حمایت هوایی روسیه حلقه محاصره بخشی از کلان‌شهر دیرالزور را شکستند.

بیشتر بخوانید: ارتش سوریه بخشی از محاصره دیرالزور را شکست

در این شهر از سال ۲۰۱۴ به بعد حدود ۱۰۰هزار نفر بدون دسترسی منظم به غذا و دارو زندگی می‌کنند. روز پنج‌شنبه برای اولین بار کالاهای کمکی وارد شهر شد.

همزمان نیروهای دمکراتیک سوریه که از حمایت آمریکا برخوردارند جبهه‌ای را در دیرالزور برای جنگ با داعش گشودند. روز شنبه این گروه که عمدتا شامل عرب‌ها و کردها می‌شود عملیات جدیدی را در این منطقه آغاز کرد.

دیرالزور آخرین استان در سوریه است که کنترل ‌آن در دست داعش قرار دارد. این گروه اسلام‌گرای افراطی در عراق نیز مانند سوریه مناطق زیادی را که در تابستان ۲۰۱۴ به دست آورده بود از دست داده است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی