اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
مرکل پیشنهاد داد: حل بحران هسته‌ای کره‌شمالی بر اساس الگوی توافق ایران
یکشنبه, ۱۹ام شهریور, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو فرانسه:آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، خواستار حل دیپلماتیک بحران هسته‌ای کره شمالی بر اساس الگوی توافق هسته‌ای ایران شد که در ژوئیه ۲۰۱۵ به امضای ایران و شش قدرت جهانی از جمله آلمان رسید.

مرکل در گفت‌وگو با هفته‌نامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ که روز یکشنبه دهم سپتامبر منتشر شد، گفت که اگر از آلمان خواسته شود تا در مذاکرات درباره بحران هسته‌ای کره شمالی شرکت کند، او فورا پاسخ مثبت خواهد داد.

صدر اعظم آلمان با اشاره به توافق هسته‌ای گروه پنج به علاوه یک با ایران، گفت که مذاکرات با تهران “طولانی اما دوره مهمی از دیپلماسی” بود که به یک “نتیجه رضایت‌بخش” منجر شد.

بر اساس توافق شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین با ایران، این کشور متعهد شده که فعالیت‌های هسته‌ای خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و در عوض از امتیاز تعلیق تحریم‌های بین‌المللی علیه خود بهره‌مند شود.

در حالی که پیشتر نیز برخی کارشناسان اروپایی خواستار الگوبرداری از مذاکرات هسته‌ای ایران برای حل بحران کره شمالی شده‌اند، صدراعظم آلمان گفت: “من می‌توانم مذاکرات مشابهی را برای حل بحران کره شمالی تصور کنم. اروپا و به ویژه آلمان آماده مشارکت فعال در این زمینه است.”

مرکل اضافه کرد که طی هفته گذشته، در تماس‌های تلفنی جداگانه با رهبران آمریکا، فرانسه، کره جنوبی و ژاپن درباره بحران کره شمالی گفت‌وگو کرده است.

این پیشنهاد صدر اعظم آلمان در حالی مطرح شده که قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه درباره قطعنامه تحریم‌های جدید علیه پیونگ یانگ که از سوی واشینگتن طرح شده، تصمیم‌گیری کند. این قطعنامه واکنشی به ششمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی است که در ابتدای ماه سپتامبر انجام شد.

تحریم‌های جدید به ویژه معاملات نفتی با پیونگ یانگ و ممنوعیت واردات محصولات نساجی از کره شمالی را شامل می‌شود. همچنین مسدود شدن دارایی‌های رهبر کره شمالی، بازگرداندن مهاجران کره شمالی به کشورشان و امکان بارزسی حتی به زور کشتی‌های مشکوک کره شمالی در آبهای آزاد از مواردی است که در تحریم‌های جدید علیه پیونگ یانگ گنجانیده شده است.

آنگلا مرکل با این حال تأکید کرده که آلمان از تحریم‌های جدید علیه کره شمالی حمایت خواهد کرد تا این کشور مجبور شود پشت میز مذاکرات قرار گیرد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی