اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
پلیس آلمان از دست‌یافتن نیروهای داعش به هزاران گذرنامه دست‌نخورده سوری خبر داد
یکشنبه, ۱۹ام شهریور, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو فرانسه:مقامات آلمانی اعلام کردند که گروه دولت اسلامی (داعش) به بیش از ۱۱ هزار و ۱۰۰ گذرنامه دست‌نخورده سوری دست یافته که می‌تواند آنها را به نام افراد خود صادر و از این گذرنامه‌ها برای مقاصد خود استفاده کند.

روزنامه آلمانی “بیلد اَم سونتاگ” با اعلام این خبر نوشت که کارآگاهان پلیس این کشور فهرستی از شماره این گذرنامه‌ها و مقام‌های صادرکننده آنها تهیه کرده‌اند.براساس این گزارش این گذرنامه‌های دزدیده شده، اسناد دست‌اولی است که هنوز نامی در آنها به ثبت نرسیده و به همین دلیل می‌تواند به طور غیرقانونی توسط نیروهای داعش مورد استفاده قرار بگیرد.

 سرویس‌های امنیتی آلمان برآورد کرده‌اند که به طور کلی حدود ۱۸ هزار و ۲ عدد گذرنامه سوری دست‌نخورده از ادارات دولتی این کشور ربوده شده که تعداد زیادی از آنها هم ممکن است در اختیار گروه‌های دیگر به جز داعش باشد.

یک سخنگوی پلیس فدرال جنایی آلمان به هفته‌نامه “بیلد آم سونتاگ” گفته که ” بررسی‌ها در وضعیت پناهجویان نشان داده که سازمان‌های تروریستی در جست‌وجوی فرصت برای رد کردن طرفداران یا مهاجمان مخصوص خود به اروپا و آلمان از طرقی هستند که امکان شناسایی آنها وجود نداشته باشد.”

پس از عملیات انتحاری‌ای که در نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس صورت گرفت و به کشته‌شدن ۱۳۰ نفر انجامید، پلیس در وسایل مهاجمان، پاسپورت‌های سوری‌ای را یافت که نشان می‌داد اعضای داعش با گذرنامه این کشور وارد اروپا شده‌اند.

اما درعین حال این سخنگوی پلیس فدرال آلمان گفته که “گذرنامه‌های تقلبی یا دستکاری شده در بسیاری از برای ورود غیرقانونی به اروپا استفاده می‌شود، بدون آنکه قصدی برای عملیات انتحاری درکار باشد.”

گزارشی که هفته‌نامه آلمانی “بیلد اَم سونتاگ” براساس اسناد محرمانه پلیس این کشور منتشر کرده نشان می‌دهد که  حدود ۸ هزار و ۶۲۵ گذرنامه توسط مقامات امور مهاجرت آلمان در سال ۲۰۱۶ بررسی شده و تقلبی بودن آنها اثبات شده است.

آلمان از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از یک میلیون پناهجو را پذیرفته که تعداد بسیار زیادی از آنها سوری بودند.

در ماه‌های گذشته نیز برخی رسانه‌ها از دست‌یافتن اعضای گروه دولت اسلامی به دستگاه چاپ گذرنامه دولت سوریه خبر داده بودند.

همچنین دی ماه سال گذشته یک نشریه آلمانی خبر داد که داش به هزاران گذرنامه خالی در سوریه، عراق و لیبی دست یافته که می‌تواند از آنها برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی