اخبار / جهان / زنان / سیاسی / مهمترین
تجمع فعالان حقوق زنان در ترکیه در اعتراض به به ثبت ازدواج توسط ” مفتی ها”
چهارشنبه, ۱۲ام مهر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:تجمع فعالان حقوق زنان در ترکیه در اعتراض به “قانون مفتی”

فعالان زن در ترکیه در اعتراض به طرح قانونی برای رسمیت بخشیدن به ثبت ازدواج توسط مفتی‌ها، در برابر پارلمان این کشور تجمع کردند. به گفته آنان، این طرح در صورت تصویب شدن سوءاستفاده جنسی و ازدواج کودکان را امکان‌پذیر می‌کند.

شمار زیادی از فمینیست‌ها و فعالان حقوق زنان در ترکیه روز چهارشنبه (۱۲ مهر/ ۴ اکتبر) در اعتراض به طرح قانونی برای رسمیت دادن به ثبت ازدواج توسط مفتی‌ها (روحانیان ترکیه) در برابر پارلمان این کشور تجمع کردند.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، بخش اصلی شرکت‌کنندگان در این تجمع از حقوق‌دانان و گروه‌های مدافع حقوق زنان وابسته به دو حزب اپوزیسیون “جمهوری‌خواه خلق” و “دمکراتیک خلق‌ها” بودند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حزب جمهوری‌خواه خلق با گرایش‌های ملی‌گرایانه و سوسیال دمکراتیک، حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه است. رهبری این حزب لائیک را کمال قلیچداراوغلو برعهده دارد. حزب دمکراتیک خلق‌ها نیز که دفاع از اقلیت‌های قومی و مذهبی را از اهداف اصلی خود قرار داده، اپوزیسیون چپ ترکیه را تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ترکیه، پلیس تلاش کرده است تا از تجمع اعتراضی زنان جلوگیری کند. آیلین نازلیاکا، نماینده مستقل پارلمان ترکیه، در رابطه با پیش‌نویس این قانون گفته است: «ما هرگز این قانون را نخواهیم پذیرفت». به گفته این نماینده مجلس ترکیه، طرح این قانون سوءاستفاده جنسی و ازدواج کودکان را امکان‌پذیر خواهد کرد.

قانون موسوم به “قانون مفتی”، در صورت تصویب شدن، به صلاحیت مفتی‌ها در ثبت ازدواج در ترکیه رسمیت خواهد بخشید. تاکنون در ترکیه‌ی هنوز سکولار، تصویب چنین قانونی تصورناپذیر می‌نمود. طبق یک قانون تصویب‌شده در ترکیه در سال ۱۹۲۶ میلادی، کسانی که ازدواج خود را تنها به صورت “شرعی” ثبت کرده باشند، با مجازات زندان روبه‌رو خواهند شد.

زنان فمینیست ترکیه اکنون نگران آن هستند که تغییر برنامه‌ریزی‌شده‌ی این قانون، راه را برای چندهمسری رایج در برخی کشورهای اسلامی هموار کند. آنها “قانون مفتی” را گام دیگری در جهت تسریع روند رو به رشدِ اسلامی کردن جامعه ترکیه می‌دانند.

طرح این قانون برای نخستین بار روز ۲۵ ژوئیه سال جاری (۲۰۱۷) توسط حزب حاکم عدالت و توسعه ارائه شد. هنوز ناروشن است که این طرح بتواند به تصویب مجلس ترکیه برسد. برآوردها نشان می‌دهد که ۱۵ درصد از دختران در ترکیه زمانی ازدواج می‌کنند که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com