اخبار / جهان / زنان / سیاسی / مهمترین
عربستان اجازه ورود زنان به ورزشگاه ها را خواهد داد
دوشنبه, ۸ام آبان, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

بی بی سی:مقام های سعودی می گویند زنان در این کشور برای اولین بار از سال آینده اجازه خواهند یافت در جریان برگزاری رویدادهای ورزشی در ورزشگاه ها حاضر شوند.

خانواده ها اجازه خواهند داشت در سه شهر بزرگ ریاض، جده و دمام وارد استادیوم ها شوند.

این گام دیگری در جهت اعطای آزادی های بیشتر اجتماعی به زنان در کشوری است که به طور سنتی با مقررات سخت جدایی جنسیتی روبرو هستند.

عربستان پیشتر برنامه آزادی زنان برای رانندگی را اعلام کرده بود.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، پیشگام یک برنامه گسترده برای مدرن سازی جامعه عربستان و نوسازی اقتصاد این کشور است.

سازمان ورزش عربستان سعودی گفت که مقدمه چینی برای اجرای این برنامه در سه ورزشگاه شروع خواهد شد تا “از اوایل ۲۰۱۸ میزبان خانواده ها باشند.”

محمد بن سلمان که ۳۲ سال دارد برنامه گسترده تغییرات اجتماعی و اقتصادی به عنوان “چشم انداز ۲۰۳۰” را اخیرا اعلام کرد تا از جمله از اتکای شدید اقتصاد به نفت بکاهد.

ماه پیش فرمانی حکومتی صادر شد که براساس آن زنان از ماه ژوئن خواهند توانست برای اولین بار پشت فرمان بنشینند. به علاوه برگزاری کنسرت های موسیقی و اکران فیلم های سینمایی دوباره شروع خواهد شد.

آقای سلمان روز چهارشنبه گفت که بازگشت “اسلام معتدل” در طرح هایش برای مدرنیزه کردن کشور نقش اساسی دارد.

او گفت که ۷۰ درصد جمعیت عربستان سعودی به سن ۳۰ سالگی نرسیده اند و خواهان “زندگی ای هستند که مذهب در آن به معنی مداراست.”

اما تحلیلگران می گویند که این طرح خالی از خطر نیست.

ماه گذشته پس از آنکه دولت برای اولین بار اجازه حضور زنان در جشن های روز ملی در استادیوم ملک فهد ریاض را داد، محافظه کاران در شبکه های اجتماعی به آن واکنشی منفی نشان دادند.

علیرغم این تغییرات زنان عربستان به دلیل روایتی سختگیرانه از اسلام (وهابیت) همچنان با محدودیت های شدیدی روبرو هستند.

زنان همچنان مجبور به رعایت حجاب کامل هستند و نمی توانند با مردان غیرخویشاوند (به اصطلاح “نامحرم”) همراه شوند.

آنها برای سفر، کار و دسترسی به مراقبت های بهداشتی نیازمند همراهی سرپرست مرد یا داشتن مجوز کتبی از او هستند.

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com