اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
افزایش همکاری‌های دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا
سه شنبه, ۲۳ام آبان, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:افزایش همکاری‌های دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا

ضعف و کاستی‌های اتحادیه اروپا در زمینه مسائل دفاعی از نگاه کارشناسان پنهان نیست. سطح همکاری‌های دفاعی کشورهای عضو بسیار نازل است و از آن گذشته مشکلات مالی و فنی نیز بر عملکرد مشترک دفاعی این اتحادیه سایه افکنده است.

۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان‌ماه) پایه‌های همکاری دفاعی مشترک کشورهای عضو این اتحادیه را ایجاد کردند. در نشست مشترک وزیران امور خارجه و وزیران دفاع کشورهای عضو این اتحادیه گام‌های نخستین در راستای ایجاد یک اتحادیه دفاعی برداشته شد. کارشناسان معتقدند که اتحادیه اروپا در شرایط کنونی در موقعیتی نیست که چنین اتحادیه‌ای را ایجاد کند.

چهار عضو اتحادیه اروپا، تصمیم مربوط به افزایش سطح همکاری‌های دفاعی را تایید نکردند. یکی از این چهار کشور، بریتانیا بود که رویکرد منفی‌اش به طرح گسترش همکاری‌های دفاعی اتحادیه اروپا قابل پیش‌بینی بود. سه کشور دیگر عبارت بودند از دانمارک، ایرلند و پرتغال. تا روز ۱۱ دسامبر این کشورها نیز می‌توانند به جمع ۲۳ کشور دیگر بپیوندند.

پیشینه همکاری‌های دفاعی اروپا

سال ۱۹۵۴ شماری از کشورهای اروپایی تلاش کردند یک اتحادیه دفاعی اروپایی ایجاد کنند. از جمله قرار بر ایجاد یک ارتش مشترک بود؛ طرحی که ناکام ماند و اجرایی نشد.

در چند دهه پس از آن، کشورهای اروپایی بارها تلاش کردند تا گام‌هایی در این زمینه بردارند. سال ۱۹۷۳ طرح گسترش همکاری‌های دفاعی کشورهای اروپایی به علت مخالفت بریتانیا ناکام ماند. بریتانیا از آن واهمه داشت که شکل‌گیری یک پیمان دفاعی اروپایی از قدرت و اهمیت پیمان دفاعی ناتو بکاهد.

سال ۲۰۰۵ حتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق شدند یک ارتش مشترک اروپایی ایجاد کنند. ارتشی که ۳۰۰۰ سرباز را شامل می‌شد. اما این ارتش نیز هرگز به هیچ ماموریتی اعزام نشد و عملا از موضوعیت افتاد. علت در اختلافات بین کشورهای عضو بر سر تامین هزینه این ارتش بود.


وزیر دفاع آلمان، اورزولا فون در لاین در کنار وزیر امور خارجه فرانسه. وزیر دفاع آلمان توافق کنونی را گامی در راستای تشکیل اتحادیه دفاعی مشترک اروپا می‌داند

توافق دفاعی مهم

توافق ۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا در زمینه گسترش همکاری‌های دفاعی گام بسیار مهمی ارزیابی می‌شود. توافق اتحادیه اروپا شامل ۴۲ اصل می‌شود و ناظر بر زمینه‌های همکاری‌های دفاعی در ۴۶ مورد است. به عنوان نمونه، آلمان خواستار ایجاد یک واحد نظامی پزشکی مشترک شده است.

از آن گذشته، قرار است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بودجه دفاعی خود را افزایش دهند و در زمینه تسلیحاتی نیز بر توان خود بیافزایند. این در حالی است که هنوز اطلاعات دقیقی پیرامون اینکه هر کشور چه بودجه‌ای را باید برای تامین نیازهای دفاعی خود منظور کند، منتشر نشده است.

وزیر دفاع آلمان، خانم اورزولا فون در لاین توافق روز دوشنبه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را گام مهمی در ایجاد “اتحادیه دفاعی و امنیتی اروپا” ارزیابی و عنوان کرده که با این اقدام پایه‌های ایجاد یک ارتش اروپایی فراهم شده است.

برخی از کارشناسان با اظهارات وزیر دفاع آلمان موافق نیستند و بر این باورند که اتحادیه اروپا تا ایجاد یک ارتش اروپایی و همچنین ایجاد یک اتحادیه دفاعی فاصله‌ای طولانی دارد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com