اخبار / جهان / زنان / سیاسی / مهمترین
آمار تکان دهنده خشونت علیه زنان و دختران در سودان جنوبی
پنجشنبه, ۹ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:آمار تکان دهنده خشونت علیه زنان و دختران در سودان جنوبی

برمبنای تحقیقی تازه، خشونت بر زنان در کشور سودان جنوبی که جدیدترین کشور جهان است، دو برابر میانگین جهانی است. در این کشور تجاوز جنسی سلاحی شده برای ترساندن و مجازات کردن زنان.

اولین گزارش جامع “انستیتوی جهانی زنان در دانشگاه جورج واشینگتن” و همچنین “کمیته بین‌المللی نجات” روز چهار‌شنبه (۸ آذر / ۲۹ نوامبر) منتشر شد. این گزارش در باره “میزان، کثرت و بی‌رحمانه ‌بودن” خشونت‌های جنسی در مناطق پرکشمکش در سودان جنوبی است.

در سودان جنوبی که جدیدترین کشور جهان است، طی پنج سال گذشته جنگ داخلی شعله‌ور بوده است. تجاوز جنسی به عنوان وسیله‌ای برای تحقق خواست‌های سیاسی، هم از طرف نیروهای دولتی و هم از طرف شورشیان این کشور، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کشور آفریقایی سودان جنوبی با جمعیتی بیشتر مسیحی روز شنبه ۹ ژوئیه ۲۰۱۱ (۱۸ تیر ۱۳۹۰) از کشور سودان استقلال یافت. این کشور یکی از فقیرترین و از بدترین کشورها در زمینه وضعیت سلامتی در سراسر جهان است.

سودان جنوبی از دسامبر ۲۰۱۳ بار دیگر وارد یک جنگ خونین داخلی شده که تاکنون بیش از ۵۰ هزار کشته و بیش از دو میلیون نفر آواره برجای گذاشته است. بخش بزرگی از جمعیت این کشور با کمبود شدید مواد غذایی روبروست و در گرسنگی به سر می‌برد.

۶۵درصد زنان و دخترانی که در این تحقیق شرکت داشتند اعلام کرده‌اند که شخصا خشونت‌های جنسی و فیزیکی را تجربه کرده‌اند. بیش از نیمی از زنان و دختران شرکت کننده در این تحقیق نیز اعلام کرده‌اند که تجربه خشونت در خانواده‌شان را داشته‌اند.

در این تحقیق مشخص شده که زنان و دخترانی که در مناطق زیر حمایت سازمان ملل متحد در جوبا، پایتخت سودان جنوبی، زندگی می‌کنند، نسبت به خشونت جنسی آسیب‌پذیرتر هستند.

زن ۲۴ ساله‌ای به نام چول مادول در این باره گفته است که سربازان دولتی در ماه اکتبر به او و دیگر زنان تجاوز کردند. تجاوز زمانی انجام شد که آنها برای یافتن هیزم اردوگاه پناهجویان سازمان ملل متحد در جوبا را ترک کرده بودند.

این زن گفته است: «زنان گریه می‌کردند، اما ما در عمق جنگل بودیم و صدایمان را هیچ کس نمی‌شنید تا به کمک‌مان بیاید.»

در این گزارش جامع آمده است که حکومت قانون در سودان جنوبی وجود ندارد، زیرا در این کشور مجازاتی برای مجرمان در نظر گرفته نشده است.

جهانه هِنری، محقق بخش آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر، در این باره می‌گوید که خشونت جنسی همواره “از طرف همه نیروهای درگیر در جنگ به عنوان سلاحی جنگی برای ترساندن، مجازات و سوء‌استفاده از غیرنظامیان” استفاده می‌شود.

در چنین شرایطی سازمان‌های مدنی از دولت سودان جنوبی و سازمان ملل متحد خواسته‌اند “استراتژی مشخصی” برای مبارزه با خشونت در این کشور ارائه کنند.

دولت سودان جنوبی اما هیچ پاسخی به تقاضای انجام شده برای اظهار نظر نسبت به نتایج این تحقیق نداده است. البته در آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۷) چول لام، سخنگوی وقت دولت سودان جنوبی نسبت به گزارش‌هایی در باره خشونت نسبت به زنان در این کشور واکنش نشان داد و این خشونت‌ها را محکوم کرد.

سخنگوی وقت دولت سودان جنوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت به سربازان آموزش داده خواهد شد تا نسبت به زنان با خشونت برخورد نکنند. او گفت عاملان خشونت علیه زنان و دختران در جنوب سودان مجازات خواهند شد.

به رغم این سخنان ادموند یاکانی، رئیس اجرایی “سازمان توانمندسازی جامعه برای پیشرفت” که در سودان جنوبی فعالیت می‌کند، بر این نظر است که خشونت علیه زنان در این کشور همچنان رو به افزایش است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com