اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
تابناک:با مطالبات معوق ۶۹۰۰ میلیارد تومانی بانک سرمایه چه کارهایی می‌توان انجام داد؟
سه شنبه, ۱۴ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری
تابناک:خسارت ناشی از زلزله اخیر در برخی نقاط استان کرمانشاه رقمی معادل ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که با احتساب مطالبات معوق بانک سرمایه که تنها در دست ۲۰ نفر است و وصول رقم این مطالبات که حدود ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است می شود حدود ۳ منطقه مشابه نظیر شهرهایی که در آن زلزله به وقوع پیوسته را از نو ساخت. با رقم مطالبات معوق بانک سرمایه می توان به ۶۸۱ هزار و ۹۸۱ زوج جوان وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی اعطاء کرد. اگر این مطالبات وصول شود دیگر جوانان برای گرفتن وام ازدواج و رفتن به خانه بخت در نوبت طولانی مدت دریافت وام ازدواج نخواهند ماند.

مسئله مطالبات معوق بانکی طی سال های اخیر به یکی از معضلات بزرگ نظام بانکی کشور تبدیل شده است؛ به گونه ای که در پس این مساله اتفاقات نامبارکی نظیر ورشکستگی صنایع و کارخانجات به دلیل عدم وجود سرمایه در گردش و یا بعضا مطرح شدن مسائلی نظیر ورشکستگی بانک ها نیز هستیم. طبق آخرین خبرها مطالبات نیمه جاری بانک ها اکنون به رقمی معادل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که وصول آن منجر به حل بسیاری از مشکلات کشور، صنایع، شغل جوانان، پرداخت وام ازدواج و وام های ضروری و مورد نیاز مردم، افتادن قطار اقتصاد بر روی ریل درست و … خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، بر مبنای گفته های مسئولان اقتصادی و بانکی کشور، نظام بانکی و در راس آنها بانک مرکزی برنامه‌ریزی ویژه ای را برای وصول معوقات انجام داده اند و البته چندی پیش هم رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای به مدیران عامل بانک ها،عنوان داشت که نسبت مطالبات غیر جاری قریب به ۱۱ درصد کاهش داشته است؛ اما باید توجه داشت که وصول این مبالغ باید با جدیت توسط دستگاه ها و نهادهای ذیربط انجام شود تا بتوان بخش اعظمی از مشکلات مردم و کشور را از این ناحیه مرتفع کرد.

 

طبق آمار رسمی اعلام شده، سهم دولتی ها از مجموع مطالبات معوق ۱۰۰ هزار میلیارد تومان و سهم خصوصی ها و افراد هم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده است. البته گفته می شود که دو عامل بیرونی و درونی در ایجاد این معوقات دخیل بوده اند که از عوامل بیرونی می توان به رکود تورمی، تحریم های بین المللی، جهش نرخ ارز و از عوامل داخلی می‌توان به عدم اعتبار سنجی دقیق در بانک ها و عدم وجود نظم و قاعده مشخصی در برخی بانک ها برای پیگیری قضایی مطالبات اشاره کرد.

گفته شده که در حوزه مطالبات دولت به نظام بانکی قرار است، از طریق توسعه بازار بدهی این مطالبات تصفیه و اوراق صادر شود. اما در طرف دیگر که بدهکاران بانکی قرار دارند، امروز بانک ها برای وصول مطالبات شان در مقابل برخی از «بدهکاران حرفه ای» قرار گرفته اند که حاضر نیستند به همین راحتی پولی که از بانک به صورت وام دریافت کرده اند و عدد و رقم درشتی هم هست را به همین راحتی بازگردانند.

جدای از اینکه وصول مطالبات از دولتی ها هم باید با جدیت و دقت ویژه ای پیگیری شود و حتی دستگاه قضایی هم برای وصول این حجم عظیم از مطالبات وارد شود، مساله وصول مطالبات از افراد و بدهکاران بزرگ بانکی باید با همت ویژه ای پیگیری گردد. البته همانطور که گفته شد، این افراد را امروز می توان «بدهکاران حرفه ای» دانست که با توجه به قصور بسیاری از بانک هایی که چنین اعداد و ارقامی را به صورت وام پرداخت کرده اند، چه بسا وثیقه درست و حسابی را هم در مقابل دریافت نکرده باشند؛ لذا اینگونه افراد از طریق نگه داشتن پول نزد خود، به دنبال بهینه کردن منافع اقتصادی شان هستند .

در حال حاضر ۳۲ بانک اعم از بانک های تجاری دولتی، تخصصی دولتی، غیر دولتی تاسیس شده و در حال تاسیس و قرض الحسنه در کشور داریم که هر کدام از آنها در مجموع مطالبات معوق ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی سهم دارند که بیشترین آنها گفته می شود مربوط به یک بانک دولتی است با ۱۵ درصد معوقات یعنی رقمی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان. اما اگر رقم ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی را در مجموع ۳۲ بانک تقسیم کنیم، سهم هر کدام از این بانک ها به طور متوسط ۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از مطالبات معوق است.

اخیرا «محمود صادقی» نماینده تهران لیستی را از مجموع مطالبات معوق بانک سرمایه که در ردیف بانک های غیر دولتی است را منتشر کرد. این رقم مبلغی معادل ۶ هزار و ۸۱۹ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود که گفته می شود ۸۸ درصد از مطالبات معوق بانک سرمایه متعلق به اموزش و پرورش و معلمان است.  لذا رقم اعلام شده طبق تقسیم بندی حدودی که از مجموع مطالبات بانکی معوق در بین ۳۲ بانک کشور صورت گرفت می تواند تقریبا یک سی و دوم قلمداد شود و هنوز تکلیف تقریبا ۱۹۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات معوق مشخص نیست.

درباره همین میزان اندک از مطالبات معوق بانکی باید اشاره شود که با رقم اعلام شده که بخش کوچکی از مطالبات معوق بانک های کشور است در صورت وصول کارهای بزرگ و قابل توجهی می توان انجام داد که در ادامه به بخشی از کارهایی که می توان با وصول این رقم انجام داد اشاره می شود.

  • خسارت ناشی از زلزله اخیر در برخی نقاط استان کرمانشاه رقمی معادل ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که با احتساب مطالبات معوق بانک سرمایه که تنها در دست ۲۰ نفر است و وصول رقم این مطالبات که حدود ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است می شود حدود ۳ منطقه مشابه نظیر شهرهایی که در آن زلزله به وقوع پیوسته را از نو ساخت.
  • با رقم مطالبات معوق بانک سرمایه می توان به ۶۸۱ هزار و ۹۸۱ زوج جوان وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی اعطاء کرد. اگر این مطالبات وصول شود دیگر جوانان برای گرفتن وام ازدواج و رفتن به خانه بخت در نوبت طولانی مدت دریافت وام ازدواج نخواهند ماند.
  • همچنین با وصول این رقم به جای اعطای آن به ۲۰ نفری که حاضر به پرداخت مطالبات بانک نیستند، می توان به ۶۰۰ هزار خانواده ایرانی وامی با مبلغ ۱۱ میلیون ۳۶۶ هزار و ۳۵۵ تومان اعطاء کرد و به جای ۱۲ سال انتظار جهت بازپرداخت وام در عرض چند سال کل مبلغ را گرفته و به گروه دیگری وام داد.
  • این مبلغ همچنین یارانه بیش از ۲ ماه کل ایرانیان است. اگر رقم مطالبات معوق بانک سرمایه را در عدد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان (رقم یارانه نقدی) تقسیم کنیم می توانیم به ۱۴۹ میلیون ۸۸۵ هزار و ۹۹۳ نفر از ایرانیان یارانه نقدی پرداخت کنیم.
  • همچنین با این رقم می توان برای ۳۴۰ هزار و ۹۹۰ نفر از هموطنان مان خودرویی با قیمت تقریبی ۲۰ میلیون تومان خریداری کرد و در اختیار آنان گذاشت.
  • بودجه عمومی کشور در سال ۱۳۹۶ رقمی معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است. رقم ذکر شده درباره مطالبات معوق بانک سرمایه در حقیقت یک پنجاهم بودجه عمومی کل کشور در سال جاری است که به جای دادن آن به ۲۰ نفر می توان بسیاری از امور کشور را بواسطه آن پیش برد.
  • قطر اعلام کرده که بودجه ای معادل ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار قرار است ظرف مدت تقریبی ۶ سال برای ساخت ورزشگاه ها، ایجاد فضاهای لازم و در مجموع برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ هزینه کند. اگر این مبلغ را با دلار ۴ هزار تومانی هم محاسبه کنیم. آنها بودجه ای بین ۳۲ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی را برای برگزاری جام جهانی در نظر گرفته اند. یعنی تنها مطالبات معوق بانک سرمایه تقریبا یک ششم بودجه برگزاری جام جهانی است. با مجموع مطالبات معوق بانکی ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی، جمهوری اسلامی ایران می تواند ۵ جام جهانی را میزبانی کند.
  • همچنین بودجه عمرانی کشور در سال ۹۶ را ۶۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرده اند. یک دهم بودجه عمرانی کشور در دست ۲۰ نفری است که حاضر به پس دادن آن نیستند.
  • هزینه ساخت ورزشگاه امام رضا(ع) که در مشهد ساخته شده و کنفدراسیون فوتبال آسیا به آن بالاتر از ورزشگاه آزادی تهران که نمره A گرفته نمره A+ داده است رقمی معادل ۲۰۰ میلیارد تومان عنوان شده است. تنها با رقم مطالبات معوق بانکی بانک سرمایه که مبلغی معادل ۶ هزار و ۸۱۹ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عنوان شده می توان ۳۵ ورزشگاه امام رضا با درجه کیفی A+ و در کلاس یک دنیا در ایران ساخت.
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com