اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
کارشناس آلمانی: ترامپ نمی‌داند چه می‌کند  
پنجشنبه, ۱۶ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:کارشناس آلمانی: ترامپ نمی‌داند چه می‌کند

رئیس جمهور ایالات متحده دستور انتقال سفارت کشورش در اسرائیل به اورشلیم (بیت‌المقدس) را صادر کرد. رئیس اسبق کمیته حقوق بین‌الملل سازمان ملل این اقدام را مغایر حقوق بین‌الملل می‌داند.

تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به اورشلیم/بیت‌المقدس موجی از اعتراضات جهانی را برانگیخته است.

از نخستین واکنش‌های فلسطینی‌ها و کشورهای مسلمان می‌توان دریافت که این اقدام رئیس جمهور آمریکا باعث بروز بحران‌های تازه‌ای در منطقه خواهد شد. سازمان حماس از فلسطینی‌ها را به شرکت در انتفاضه تازه‌ای فراخوند.

دولت ترکیه نیز کشورهای اسلامی را برای رایزنی در باره برخورد مناسب با تصمیم ترامپ دعوت کرده است. قرار است که این نشست روز چهارشنبه (۱۳ دسامبر / ۲۲ آذر) برگزار شود.

بیشتر بخوانید: اعلام “سه روز خشم”؛ نخستین واکنش فلسطینیان به تصمیم ترامپ

سازمان‌های حقوق بشری و کارشناسان حقوق بین‌الملل نیز این اقدام رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرده و آن را مایه‌ی تشدید بحران‌های خاورمیانه و مانعی برای رسیدن به صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌دانند.

“تصرف با اعمال زور”

عضو سابق کمیته حقوق بشر سازمان ملل و عضو سابق و رئیس کمیسیون حقوق بین‌الملل سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با دویچه وله تاکید می‌کند که ترامپ با این اقدام، بر خلاف حقوق بین‌الملل عمل کرده و «یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده؛ قطعنامه‌ای که ایالات متحده هم آن را امضا کرده است.»

در این قطعنامه آمده است که تصرف شرق اورشلیم توسط اسرائیل، اشغال بخشی از مناطق فلسطینی به‌شمار می‌رود.

توموشات می‌گوید: «این تصرف با اعمال زور انجام گرفته و حقوق بین‌الملل شدیدا بر این نکته تاکید دارد که کشورهای ثالث چنین اقدامی را به‌رسمیت نشناسند».

تاثیر اقدام ترامپ بر وضعیت ساکنان شرق اورشلیم

پروفسور حقوق آلمانی در پاسخ به این پرسش که آیا انتقال سفارت آمریکا تاثیری بر وضعیت ساکنان اورشلیم خواهد داشت می‌گوید: «از نظر حقوقی چیزی تغییر نخواهد کرد. اما این احتمال وجود دارد که اسرائیل از این موقعیت برای محدود کردن حق اقامت فلسطینی‌ها در شرق اورشلیم استفاده کند. در گذشته پیوسته تلاش‌هایی برای تاراندن فلسطینی‌ها ازشرق اورشلیم صورت گرفته است».

بیشتر بخوانید: انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم؛ اقدامی خطرناک یا “گامی بلند”؟

کارشناس حقوق بشر و حقوق بین‌الملل در این راستا به عدم اعطای مجوز ساخت ساختمان به فلسطینی‌ها در شرق اورشلیم اشاره می‌کند. علاوه بر این، مقامات مسئول اسرائیلی بارها حق سکونت فلسطینی‌هایی را که در شرق اورشلیم زندگی می‌کنند اما برای مدت کوتاهی خانه خود را ترک کرده‌اند، از آنها گرفته است.

کریستیان توموشات در پاسخ به پرسشی پیرامون پیامدهای اقدام ترامپ احتمال می‌دهد که خشونت در منطقه تشدید یابد، برای مدت نامعلومی هر گونه روزنه‌ای برای ازسرگیری مذاکرات صلح بسته شود و از جانب کشورهای مسلمان واکنش‌های گوناگونی صورت گیرد؛ «از جمله تحریم نفتی».

توموشات ضمن بیان اینکه این اقدام باعث ایجاد زخم تازه‌ای شده است می‌گوید: «ترامپ نمی‌داند چه می‌کند».

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com