اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
آمریکا حضور نظامی خود در سوریه را حفظ خواهد کرد
پنجشنبه, ۱۶ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو فرانسه:یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز سه‌شنبه ۵ دسامبر/ ۱۴ آذر اعلام کرد که این کشور حضور نظامی خود در سوریه را “تا هر زمان که لازم باشد” حفظ خواهد کرد. به گفته مقامات آمریکایی این کار با هدف پیشگیری از هرگونه بازگشت گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به سوریه خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نوشته که اعلام این خبر از سوی ایالات متحده امریکا احتمالا خشم ایران و روسیه را به عنوان متحدان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برخواهد انگیخت.

اریک پاهون، یک سخنگوی پنتاگون در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است: “ما حضور نظامی خود در خاک سوریه را بیش از زمان مورد نیاز حفظ خواهیم کرد. این کار برای حمایت از متحدان ما و همچنین جلوگیری از بازگشت گروه‌های تروریستی است.”

در حال حاضر حدود ۲ هزار سرباز آمریکایی در سوریه حضور دارند که اغلب آنها نیروهای ویژه هستند و برای حمایت از نیروهای دموکراتیک سوری، ائتلافی شامل کردها و عرب‌ها در این کشور حضور دارند.

این سخنگوی پنتاگون همچنین گفته است: “ما تا زمان مناسب در سوریه خواهیم ماند.” به گفته وی، خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه به “وضعیت” این کشور بستگی خواهد داشت.

نیروهای دولت اسلامی شام و عراق از سال ۲۰۱۵ شهر رقه در سوریه را پایتخت “خلافت” خود در این کشور اعلام کرده بودند و برای راندن این نیروها، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا از همکاری نیروهای دموکراتیک سوری تحت حمایت یگان مدافع خلق شامل کردهای این کشور بهره برده است.

از سوی دیگر نیروهای دموکراتیک سوری شامل ائتلاف کردها و عرب‌ها روز یکشنبه سوم دسامبر اعلام کردند که عملیات ضد داعش در شرق سوریه پایان یافته و تاکید کردند که آنها را از این منطقه به طور کامل بیرون رانده‌اند.

در بیانیه منتشرشده از سوی این نیروها همچنین علاوه بر ابراز تشکر از نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از روسیه نیز در این زمینه قدردانی شده بود.

از سوی دیگر اریک پاهون، سخنگوی پنتاگون با اشاره به این بیانیه به خبرگزاری فرانسه گفته است: “نباید تصور کرد که بعد از کشته شدن آخرین جنگجوی داعش، ما نیروهای مدافع خلق را تنها می‌گذاریم.” به گفته وی ایالات متحده آمریکا “تلاش‌های لازم تحت عنوان نبرد علیه تروریست‌ها” و نیز اقدامات برای “تثبیت” اوضاع در سوریه را “پیگیری” خواهد کرد.

به گفته وی با انجام امور تثبیت‌کننده، واشنگتن “بازسازی خدمات عمومی، عملیات پاکسازی و مین‌یابی و نیز توزیع کمک‌های انسانی” را در سوریه گسترش خواهد داد.

این سخنگوی پنتاگون همچنین تاکید کرده که آمریکا با کمک به نیروهای مدافع خلق، قصد دارد آنها را به “نیروهای همیشگی امنیت منطقه” تبدیل کند.

از سوی دیگر به گفته وی به نظر می‌رسد روسیه “هیچگونه برنامه‌ای” برای پایان دادن به جنگ داخل در سوریه و نیز “حل” مشکلات اساسی به وجود آمده از سوی داعش در این کشور ندارد.

این مقام پنتاگون تاکید کرده است که روسیه “به طور جدی” به دنبال خروج نیروهای نزدیک به ایران از سوریه نیست. اشاره وی به نیروهای حزب‌الله لبنان است که از سوی واشنگتن به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است و از سوی ایران حمایت و رهبری می‌شوند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com