اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
درگیری سربازان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در کرانه باختری و غزه
پنجشنبه, ۱۶ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو فردا:درگیری بین فلسطینی‌ها و ارتش اسرائیل در بخش اشغال‌شده کرانه باختری و نوار غزه تاکنون دست‌کم ۳۱ مجروح بر جای گذاشته است، رخدادی که یک روز پس از تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی به رسمیت شناختن شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل به وقوع پیوسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران فلسطینی روز پنج‌شنبه ۱۶ آذر در شهرهای البیره و الخلیل کرانه باختری به خیابان آمدند و شعار سر دادند که «بیت المقدس کشور فلسطین است».

این گزارش به نقل از شاهدان می‌گوید که شماری از فلسطینیان در جریان این اعتراضات به پرتاب ستگ علیه نیروهای اسرائیلی سنگ اقدام کردند. یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی در برابر صدها نفری که به آنها سنگ پرتاب می‌کردند مجهز به وسایل ضدشورش بودند.

با این حال منابع پزشکی و درمانی می‌گویند که ۱۱ نفر در کرانه باختری و نوار غزه با گلوله واقعی مجروح شده‌اند که شرایط یکی از آنها وخیم است.

رویترز می‌نویسد که هفت نفر از این مجروحان فلسطینیانی هستند که در نوار غزه و مجاورت مرز با اسرائیل دست به اعتراض زده بودند و به سربازان اسرائیلی در آن سوی مرز سنگ پرتاب می‌کردند.

چهار نفر دیگری نیز که با گلوله واقعی مجروح شده‌اند در مناطق کرانه باختری بودند. همچنین ۲۰ نفر هم در این مناطق با گلوله‌های پلاستیکی مجروج شده‌اند. این گزارش می‌گوید که سخنگوی ارتش اسرائیل دراین باره پاسخی نداده است.

اسرائیل شهر اورشلیم را پایتخت ابدی خود می‌داند. از سویی فلسطینیان نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس یا همان اورشلیم را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند.

از این رو دبیرکل سازمان ملل و شماری از کشورهای غربی از جمله فرانسه و بریتانیا باانتقاد از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، تاکید کرده‌اند که وضعیت این شهر باید در مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیل تعیین شود.

با این حال محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم آقای ترامپ را در تعارض با تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در منطقه نامیده است.

اسماعیل هنیه رهبر گروه فلسطینی حماس نیز آن را به منزله «اعلان جنگ» با فلسطینی‌ها نامیده و خواستار به راه انداختن «انتفاضه‌ای» جدید علیه اسرائیل شده است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com