اخبار / جهان / زنان / سیاسی / مهمترین
رادیو آلمان:آغاز ورود رسمی زنان به ورزشگاه در عربستان سعودی
چهارشنبه, ۲۰ام دی, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:آغاز ورود رسمی زنان به ورزشگاه در عربستان سعودی

عربستان سعودی در چارچوب اصلاحات ماه‌های گذشته، در سه ورزشگاه را به صورت رسمی به روی زنان باز می‌کند. این درحالی است که ممنوعیت حضور تماشاگران زن در ورزشگا‌ه‌های ایران علی‌رغم تقاضاهای جامعه مدنی به قوت خود باقی است.

ریاض اعلام کرد که برای اولین بار در روز جمعه (۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی) در ورزشگاه‌ها به صورت عمومی برای زنان باز می‌شوند تا به تماشای فوتبال بنشینند.

به گزارش سایت آلمانی “اشپیگل آنلاین” ، اولین مسابقه با حضور زنان در پایتخت عربستان سعودی – ریاض – برگزار خواهد شد، مسابقه دوم در جده و سومین بازی در شهر دمام.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به نقل از بیانیه‌ای که وزارت اطلاع‌رسانی عربستان ۸ ژانویه منتشر کرده، اولین مسابقه‌ای که به زنان عربستانی اجازه داده می‌شود به همراه خانواده در ورزشگاه ببینند، مسابقه روز جمعه الاهلی مقابل البتین است. روز شنبه زنان می‌توانند برای تماشای یک بازی دیگر در ورزشگاه جده حاضر شوند و مسابقه بعدی که می‌توانند از نزدیک تماشا کنند ۱۸ ژانویه خواهد بود.

 عربستان”چشم‌انداز ۲۰۳۰”

این تصمیم بخشی از برنامه‌های اصلاحی است که به نام “چشم‌انداز ۲۰۳۰” معروف شده است و به ابتکار محمد ‌بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان در حال اجرا است. این برنامه‌ها یک رشته تغییرات اقتصادی و اجتماعی را شامل می‌شود که به گفته مسئولان سعودی، هدف آنها مدرنیزه کردن جامعه جوان عربستان است.

محمد‌ بن سلمان اخیراً در یک سخنرانی گفته بود که نیمی از جمعیت ۳۲ میلیونی کشورش زیر ۲۵ سال است و با توجه به کاهش درآمدهای نفتی در آینده این اصلاحات ضروری به نظر می‌رسند.

بیشتر بخوانید: اجازه ورود زنان عربستان سعودی به ورزشگاه‌ها

در قالب طرحی آزمایشی در سپتامبر ۲۰۱۷ به صدها زن عربستانی اجازه داده شد که در ورزشگاه ریاض جشنی را به مناسبت روز ملی عربستان تماشا کنند. بخش مخصوصی در این ورزشگاه برای زنان و خانواده‌ها در نظر گرفته شده بود که ورود مردان تنها به این بخش ممنوع بود.

در اواخر ماه سپتامبر  ۲۰۱۷ نیز ممنوعیت رانندگی برای زنان در عربستان به فرمان ملک سلمان، پادشاه این کشور لغو شد. قرار است که زنان سعودی از ماه ژوئن ۲۰۱۸ با اخذ گواهینامه اجازه رانندگی در خیابان‌های این کشور را داشته باشند. اغلب تشکل‌های بین‌المللی زنان از تصمیمات جدید مسئولان عربستان ابراز خشنودی کرده‌اند.

در عربستان سعودی محدودیت‌های متفاوتی برای زنان در عرصه اجتماعی وجود دارد که از این میان می‌توان به محدودیت در زمینه تحصیل و مسافرت اشاره کرد.

هم‌زمان با شروع اصلاحات در امور زنان در عربستان، در سپتامبر ۲۰۱۷  تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در مسابقه ای در تهران، در حالی به مصاف هم رفتند که بحث حضور تماشاچیان زن، محور اصلی بحث‌ها پیرامون آن مسابقه بود.

ر مسابقه یادشده به زنان ایرانی‌ای که از طریق اینترنت بلیت خریده بودند، اجازه حضوردر ورزشگاه آزادی تهران داده نشد و آنها پشت درهای ورزشگاه تجمع اعتراضی کردند. در آن مسابقه ولی به زنان سوری اجازه داده شده بود تا تیم خود را در داخل ورزشگاه تشویق کنند.

“نبود زیرساخت‌های مناسب و ایمن برای زنان در ورزشگاه‌ها” یکی از دلایل ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌هاست که مسئولان ورزش ایران سال‌هاست در توجیه این تبعیض جنسیتی به آن استناد می‌کنند. این در حالی است که از زمان اعلام رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها در عربستان تا ورود رسمی آنان به ورزشگاه‌ها حدود ۳ ماه طول کشید.

علاوه بر این، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷ به نقل از مدیر توسعه و تجهیز اماکن ورزشی، مصطفی مدبر، نوشت که زیرساخت‌های لازم برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی وجود دارد و این مجموعه آمادگی کامل برای پذیرفتن زنان را دارد.

موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران هم‌چنان یکی از مطالبات جامعه مدنی در ایران است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com