اخبار / ایران / زنان / سیاسی / مهمترین
۲۰ بازداشتی روز زن در ایران به زندان منتقل شدند
جمعه, ۱۸ام اسفند, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیوفردا:۲۰ تن از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در ایران به زندان منتقل شدند

 گزارش‌ها حاکی است ۲۰ تن از افرادی که در روز جهانی زن مقابل وزارت کار در تهران بازداشت شده بودند، از بازداشت موقت به زندان منتقل شده‌اند.گفته شده قرار بوده این افراد به قید وثیقه آزاد شوند ولی به دلیل تعطیلی روز جمعه، «نمی‌توانسته این امر صورت بگیرد.»

بر اساس گزارش فعالان رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، دو تن از خبرنگاران روزنامه شرق به نام‌های سودابه رخش و علی سالم در میان بازداشت شدگانی هستند که به زندان منتقل شده‌اند. مولود حاجی زاده هم روزنامه نگار دیگری است که روز پنجشنبه بازداشت شد و اکنون با قرار بازداشت به زندان منتقل شده است.

در کنار این سه روزنامه نگار ۱۷ فعال مدنی دیگر نیز به زندان اوین منتقل شدند. پیشتر گفته شده بود شماری از بازداشت شدگان مراسم روز جهانی زن به طور موقت بازداشت و سپس آزاد شده‌اند.

مقامات رسمی در ایران به اتهام احتمالی این افراد و شمار دقیق افراد بازداشت شده اشاره‌ای نکرده‌اند. تنها روزبه کردونی، رئیس روابط عمومی وزارت کار، عصر پنجشنبه به خبرگزاری ایسنا گفته بود به دستور وزیر کار «بازداشت دو تن از خبرنگاران» در حال پیگیری است.

بنابر گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، شمار بازداشت‌شدگان روز پنج‌شنبه بیش از ۸۰ نفر بوده است و بستگان برخی از آنها شامگاه پنجشنبه در برابر بازداشتگاه خیابان وزرای تهران تجمع کرده بودند.

تجمع مزبور در مقابل وزارت کار برای «اعتراض به نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان به ویژه در بازار کار» و اعلام نارضایتی و اعتراض «به وضعیت ناگوار زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و اجتماعی‌شان» اعلام شده بود. فراخوان این تجمع در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

 

——————-

بی بی سی:گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که حدود ۲۰ نفر از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در تهران از بازداشتگاه به زندان منتقل شده‌اند.

چند چهره سرشناس جنبش زنان در ایران به همراه دست کم سه روزنامه‌نگار در میان آنها هستند.

گفته می‌شود این افراد، شامل ۱۲ یا ۱۳ زن و بین ۶ تا ۸ مرد، پس از تفهیم اتهام احتمالا به زندان‌های قرچک و فشافویه منتقل شده‌اند. برای بعضی از آنان نیز قرار وثیقه صادر شده است.

روز پنجشنبه با فراخوان فعالان جنبش زنان در ایران بنا بود که تجمعی مقابل وزارت کار برگزار شود، اما ماموران امنیتی و لباس شخصی با خشونت مانع از برگزاری تجمع شده و بیش از ۸۰ نفر را بازداشت کردند.

ده‌ها نفر از بستگان و دوستان بازداشتی‌ها پنجشنبه شب مقابل کلانتری وزرا تجمع کردند و خواهان آزادی آنها شدند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com