اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
اعتراضات در شهر کازرون
پنجشنبه, ۲۷ام اردیبهشت, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

بی بی سی:گزارش های متعدد در شبکه های اجتماعی حاکی از تجمع چهارشنبه شب معترضان در شهر کازرون در جنوب ایران است که بنابه بعضی گزارش های تایید نشده با تیراندازی ماموران همراه بوده است.

بر اساس گزارش‌هایی که به بی‌بی‌سی رسیده چهارشنبه‌ شب درگیری‌هایی بین گروهی از مردم معترض و نیرو‌های امنیتی رخ داده است.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

یکی از شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفت: “در پی اعتراضات امروز عصر چندین نفر دستگیر شده بودند و گروهی از مردم در اعتراض به این دستگیری ها در مقابل کلانتری شهر تجمع کردند. شلیک تیر ماموران انتظامی جو را متشنج کرد که در نهایت معترضان وارد کلانتری شدند و کلانتری را به آتش کشیدند.”

گزارش‌ها و تصاویری از زخمی شدن برخی شهروندان نیز منتشر شده.

بی‌بی‌سی مستقلا نمی‌تواند صحت تمامی این گزارش‌ها را تایید کند.

http://www.bbc.com/persian/iran-44149116

بیشتر بخوانید: معترضان در نماز جمعه کازرون: دشمن ما همین جا است

“کمپین حقوق بشر در ایران” هم گزارش می دهد که تجمع ۲۶ اردیبهشت در اعتراض به تقسیم شهرستان با بازداشت و خشونت پلیس همراه شده است.

در بعضی ویدئوهای منتشر شده در توییتر تجمع مردم ظاهرا در برابر ساختمان پلیس دیده می شود که شعار “برادر عزیزم، حقتو پس می گیرم” در آن شنیده می شود.

در سایر ویدئوها مردم شعار می دهند “کازرونی می میرد، ذلت نمی پذیرد.”

کمپین حقوق بشر در ایران در توییتی نوشت که “به گزارش رسانه‌های محلی دست کم سه شهروند غیرنظامی در پی شلیک مستقیم پلیس کشته شده‌اند.”

رضا پهلوی در توییتی از “جنایتی دیگر این بار در کازرون” سخن گفت و برای ایرانیان آرزوی “آزادی و دموکراسی” زودهنگام کرد.

عکس ظاهرا از خشونت های کازرون در توییترحق نشر عکسTWITTER

اعتراضات به تغییر تقسیمات کشوری و تصمیم برای تقسیم کازرون – در استان فارس – و تشکیل شهرستانی جدید برای چندین هفته در این شهر ادامه داشته است.

در این مدت معترضان تجمع‌های بزرگی را ترتیب داده‌اند و از جمله بازار شهر را به تعطیلی کشیده‌اند.

در پایان فرودین ماه معترضان در این شهر با حضور در نماز جمعه امام جمعه را “بی عرضه” خواندند و خواهان استعفای او شدند. آنها همچنین خواهان حضور استاندار و وزیر کشور در کازرون و ارائه توضیح از طرف آنان شدند.

آنها شعار می دادند: “دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست”.

آنها به پیشنهادی که برای تقسیم کازرون و شهرستان جدید در وزارت کشور وجود دارد معترض هستند.

مقام‌های وزارت کشور ایران می‌گویند ایجاد شهرستان‌های جدید روندی معمول در تقسیمات کشوری ایران است و در این مورد نیز بررسی‌های “کارشناسی” انجام شده است.

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس ایران، اخیرا گفت: “عامل اصلی این ناآرامی‌ها همان اعتراضاتی است که به طور کلی در بخش‌های دیگر جامعه هم می‌بینیم و شاهدیم که مردم نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی و همچنین اوضاع اشتغال اعتراض دارند و به نظر می‌رسد مردم سعی می‌کنند با اتکا به این بهانه‌ها صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.”

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران روز اول اردیبهشت گفته بود: “موضوع کازرون باید حل شود، نمی‌شود مردم هر روز به خیابان بیایند و عده‌ای هم بر این موج سوار شده و شعارهای خود را سر دهند. دولت درباره کازرون هیچ تصمیمی نگرفته است.”

معترضان کازرون چه می‌خواهند؟
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com