اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
مجلس کانادا سپاه پاسداران را در لیست تروریستی قرار داد
چهارشنبه, ۲۳ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آمریکا:مجلس عوام کانادا در یک رای گیری تازه خود علاوه بر اینکه از دولت این کشور خواست همه مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند، تصویب کرد که نام سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی کانادا قرار بگیرد.

رای گیری در مجلس عوام کانادا سه شنبه برگزار شد و از نکات مهم آن همراهی دولت لیبرال کانادا با این رای گیری بود.

طرح جدید توسط «گارنت جینیوس»، نماینده محافظه‌کار مجلس عوام کانادا پیشنهاد شده بود. در زمان رای گیری که به صورت قیام برگزار شد، ابتدا هم حزبی‌های آقای «جینیوس» برخاستند اما «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا از حزب مقابل‌ (لیبرال) نیز قیام کرد.

رای آقای ترودو از این جهت اهمیت دارد که دولت او خواستار از سرگیری روابط با ایران است.

در شهریور ۱۳۹۱ و کمی بعد از حمله به سفارت بریتانیا در تهران، دولت محافظه کار به نخست وزیری «استیون هارپر» روابط دیپلماتیک با ایران را کاهش داد. در آن زمان که هنوز توافق هسته ای به دست نیامده بود، «جان برد» وزیر خارجه وقت کانادا گفته بود جمهوری اسلامی بزرگترین خطر برای صلح و امنیت جهانی است.

اما کمی بعد با پیروزی لیبرال ها در انتخابات کانادا و بعد از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴، دولت جدید کانادا اعلام کرد که خواستار از سرگیری روابط با تهران است.

روزنامه «تورنتو سان» در گزارشی، حمایت جاستین ترودو از این طرح را غیر منتظره دانست و نوشت، ماه گذشته جناح لیبرال در سنا باعث ناکامی طرح مشابهی شد و محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند که لیبرال‌ها از این طرح حمایت کنند.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ فشار بر جمهوری اسلامی ایران را به خاطر فعالیت های بی ثبات کننده سپاه در خاورمیانه تحت فشار گذاشته است.

براساس فهرست گروه های تروریستی کانادا، غیر از گروه های مشهور تروریستی از جمله القاعده، از سال ۲۰۱۶ گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت تهران است، در فهرست تروریستی قرار گرفت.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com