اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
نماینده مجلس : گمرک قاچاقچی است، سپاه فقط در عرصه دفاعی قاچاق می‌کند
چهارشنبه, ۲۳ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

سایت مجلس،مصطفی کواکبیان  نماینده مجلس ::‌ برخی به من گفتند منظور شما در مخالفت با این لایحه در واقع سپاه و نیروهای نظامی است،‌ خیر، هرگز اینگونه نیست، سپاه که نمی‌رود کالا وارد کرده و تجارت کند، اگر سپاه باشد مسئله دفاعی خود را دنبال می‌کند.

در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۳ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این موضوع در سال ۹۵ مطرح شده و مربوط به یک سال و نیم گذشته است در حالی که باید متناسب با وضعیت امروز مباحث را مطرح کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی در شرایط کنونی بسیار متفاوت شده و باید با توجه به وضعیت امروز مسئله قاچاق کالا و ارز بررسی شود، افزود: وضع قاچاق کالا و ارز به اندازه ای وخیم است که به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم بگویم از این دولت با این وضعیت اقتصادی حمایت کردم. شب می خوابیم و روز دلار چند هزار تومان افزایش یافته بنابراین مردم تشویق به قاچاق کالا و ارز می شوند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال قیمت خودروها نسبت به یک ماه گذشته ۲۰ میلیون تومان تفاوت کرده است و مردم می‌گویند شما برای چه می‌روید مجلس و در آنجا چه کار می‌کنید؟

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه با این لایحه نمی توان وضعیت اقتصادی را سر و سامان داد، گفت: به عقیده من اسکله‌های غیرقانونی در این لایحه دیده می‌شود.

کواکبیان ادامه داد:‌ برخی به من گفتند منظور شما در مخالفت با این لایحه در واقع سپاه و نیروهای نظامی است،‌ خیر، هرگز اینگونه نیست، سپاه که نمی‌رود کالا وارد کرده و تجارت کند، اگر سپاه باشد مسئله دفاعی خود را دنبال می‌کند.

 عناصری در این کشور هستند که واقعا قاچاق کالا را دارند، آنگاه ما به کولبران بدبخت گیر می‌دهیم و می‌گوییم تو که کولبر هستی بیخود کردی که کالا جابجا می‌‌کنی.

وی با تأکید بر لزوم مبارزه جدی با قاچاق کالا گفت: ما سرمنشأهای اصلی قاچاق را فراموش می‌کنیم و به افراد جزئی ایراد می‌گیریم.

وی با یادآوری آمار اعلام شده از سوی دولت در حوزه قاچاق کالا و ارز افزود: امیدواریم این آمار درست باشد که می‌گویند قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار رسیده است، اما وضعیت جامعه غیر از این را نشان می‌دهد.

کواکبیان ادامه داد: این لایحه از ۱۹ ماه قبل تهیه شده است، با توجه به شرایط فعلی پاسخگو نیست، بسیاری از گزارش‌های ما حاکی از این است که گمرک خود ایکس ری‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که قاچاق کالا به صورت قانونی انجام شود.

 انتظار می رود این طرح به کمیسیون اقتصادی بازگردد و در شرایط فعلی لایحه‌ای که تمام منافذ قاچاق کالا و به ویژه قاچاق ارز را ببندد، ارائه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قدیم می‌گفتند در قاچاق کالا یک جمشید بسم‌الله در چهارراه استانبول بوده است که باعث می‌شده ارز بالا برود، اکنون که این جمشید بسم‌الله‌ها نیستند، پس چرا وضعیت اقتصادی اسفبار است؟ بخشی از علت اصلی گرانی این است که صرافی‌های ما به وظایف خود عمل نمی‌کنند و منافذ قانونی هم باید در این رابطه مشخص شود، بنابراین اگر در کمیسیون اقتصادی این لایحه بازگردد، شاید با شرایط فعلی مواد قانونی دقیق‌تری ارائه شود که ما شرمنده مردم نباشیم.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com