اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
اوبر بانک اتریش به همکاری خود با ایران پایان می‌دهد
پنجشنبه, ۲۴ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیوفردا:اوبر بانک اتریش روز چهارشنبه ۲۳ خرداد اعلام کرد از آنجا که تحریم‌های آمریکا علیه ایران ریسک کار را برای شرکت‌های اروپایی افزایش داده است، همکاری اقتصادی خود با ایران را پایان می‌دهد.

اوبر بانک اول مهر پارسال قراردادی را با تهران به امضاء رساند که به آن اجازه تامین مالی پروژه‌های جدید در ایران را می‌داد. این بانک یکی از نخستین بانک‌های اروپایی بود که پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی چنین قراردادی را با تهران منعقد کرد.

اما اکنون با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت قریب الوقوع تحریم‌ها علیه ایران، شرایط متفاوت شده است.

اگرچه کشورهای اروپایی امضاءکننده توافق هسته‌ای تاکید داشته‌اند که می‌خواهند برجام را حفظ کنند، اما بسیاری از شرکت‌ها نسبت به افزایش ریسک تجارت با ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

اوبر بانک اتریش نیز در وبسایت خود نوشت: «اوبر بانک طی دو سال گذشته از مراجعه‌کنندگان بسیاری که با ایران در تجارت هستند، حمایت کرده است. تهدید تحریم‌های ثانویه ایالات متحده که متوجه شرکت‌های اروپایی است ما را وادار به عقب نشینی می‌کند».

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که اوبر بانک در حال حاضر برای احتیاط، تامین مالی پروژه‌های ایران را متوقف کرده است.

این بانک می‌گوید که کار نقل و انتقالات مالی و تامین اعتبار مالی برای پروژه‌های ایران تنها در رابطه با قراردادهایی که قبل از هشتم ماه مه (۱۸ اردیبهشت) امضاء شده‌اند، ادامه می‌یابد.

اوبر بانک در نهایت به مشتری‌های خود توصیه کرده که نقل و انتقالات مالی در رابطه با پروژه‌های ایران را بلافاصله تمام کنند چرا که هرگونه پرداختی از روز چهارم نوامبر به بعد احتمالا غیرممکن خواهد شد. چهارم نوامبر (۱۳ آبان) مهلتی است که دولت آمریکا به شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با ایران داده تا به همکاری خود با تهران پایان بدهند.

یک روز قبل از اعلام خروج اوبر بانک از پروژه‌های ایران، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در مکالمه تلفنی با همتای فرانسوی‌اش تهدید کرده بود که اگر جمهوری اسلامی نتواند از امتیاز توافق هسته‌ای استفاده کند، عملا ماندن در آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

با این حال اتحادیه اروپا اعلام کرده که به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی به منظور تضمین سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران و مصونیت آنها در برابر تحریم‌های آتی آمریکا است.

در هفته‌های اخیر شرکت‌های بزرگی نظیر توتال، مرسک، پژو، جنرال الکتریک، هانی ول، بوئینگ، لوک اویل، ریلاینس، داور کورپوریشن و زیمنس، مزدا و هیوندای از بیم تحریم‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که همکاری با ایران را متوقف می‌کنند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com