اخبار / ایران / زنان / مهمترین
جمعیت زنان سرپرست‌خانوار سالانه ۱۵درصد افزایش می‌یابد
دوشنبه, ۱۸ام تیر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

سایت مجلس فاطمه ذوالقدر عضو هیات رئیسه فراکسیون زنان مجلس، با یادآوری اینکه جمعیت زنان سرپرست‌خانوار به دلیل حوادث مختلف سالانه ۱۵درصد افزایش می‌یابد از تدوین طرحی جامع در مجلس برای ایجاد متولی واحد درجهت حمایت از این قشر خبر داد.

وی در واکنش به انتشار خبری از سوی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مبنی بر اینکه بیش از سه میلیون زن سرپرست‌خانوار در کشور وجود دارد گفت: ما در برنامه ششم توسعه دولت را موظف کرده بودیم که در جهت ساماندهی زنان سرپرست‌خانوار اقدام کند، ضمن اینکه آمار این زنان بیشتر از این میزان بوده و با افرادی که تحت سرپرستی آنها قرار می‌گیرد قطعا جمعیت بزرگتری را تشکیل می‌دهند که باید ساماندهی شوند.

 البته زنان بدسرپرست که دارای همسر معتاد هستند و همسرانشان بجای درآمدزایی برای آنها هزینه به همراه دارند نیز در زمره افرادی قرار می‌گیرند که نیاز به حمایت دولت دارند.

دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده است که به مدت ۵ سالی که این برنامه اجرا می‌شود زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست را تحت پوشش خود درآورد، کما اینکه برای بیمه این زنان مبلغ ۲۳۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است تا در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار بگیرد، ضمن اینکه لازم است بر روند تخصیص آن هم نظارت شود.

بی‌تردید بیمه زنان سرپرست‌خانوار در اولویت قرار دارد، چرا که آنها با معضلات اجتماعی متعددی مواجه می‌شوند، بنابراین باید ساماندهی آنها با توجه به مشکلاتی که دارند در اولویت قرار بگیرد، از سوی دیگر قرار بود سامانه‌ای برای تامین معیشت این زنان راه‌اندازی شود تا دولت از این طریق این قشر را تحت پوشش قرار دهد.

 هم‌اکنون ما نیز در مجلس به دنبال تدوین طرح جامعی هستیم که در پی آن بتوانیم برای ساماندهی زنان سرپرست‌خانوار قانونی را تصویب کنیم تا متولی واحدی برای نظارت بر این حوزه ایجاد شود و تمام اقداماتی که در جهت حمایت از این زنان صورت می‌گیرد در چارچوب این قانونباشد، چرا که در شرایط کنونی برغم تخصیص بودجه به این مهم نمی‌توان تمام زنان سرپرست‌خانوار را شناسایی کرده و از آنها حمایت کرد.

ا سالانه به دلیل مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای و سایر حوادث اعم از سیل، زلزله و …حدود ۱۵ درصد به جمعیت این زنان اضافه می‌شود، بنابراین مجلس باید به طور جدی برای ساماندهی آنها هم از بُعد نظارتی و هم قانونگذاری ورود پیدا کند.

 آنچه مسلم است عدم حمایت از زنان سرپرست‌خانوار به دلیل مشکلاتی که در جهت تامین هزینه‌های زندگی دارند می‌تواند آنها را در معرض آسیب‌های اجتماعی متعددی قرار دهد، از سوی دیگر این مشکلات از نظر روحی نیز هم به این زنان و هم افرادی که تحت پوشش آنها قرار دارند، لطمه وارد می‌سازد. /

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com