اخبار / ایران / کارگری / مهمترین
نیمی از معادن زغال سنگ مازندران امن نیستند
چهارشنبه, ۲۰ام تیر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

ایلنا،رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران:نیمی از معادن زغال سنگ مازندران از مسئول ایمنی برخوردار نیستند.وی  با اشاره به اینکه وجود یک مسول فنی برای کنترل و نظارت ایمنی تجهیزات و فضای معادن ضروری است، گفت: کارگران حدود نیمی از معادن استان بدون حضور مسول فنی در این فضاها کار می کنند .از ۱۱۷ معدن فعال در مازندران ۶۰ معدن دارای مسول فنی هستند.

 با توجه به ریسک بالای کار در معادن و خطرات متعددی که این فضای کاری دارند اما وجود مسول فنی در معادن می‌تواند تاثیر زیادی در کنترل وقوع حوادث داشته باشد.

وی که حقوق هر مسول فنی معدن را میانگین یک و نیم تا ۲ میلیون تومان اعلام کرد، گفت: درگیر بودن بهره‌برداران معادن با مسائل مالی و عدم کسب درآمد لازم باعث شده تا آنها از بکارگیری مسول فنی سرباز بزنند.

هرچند حضور مسول فنی نمی تواند مانع بروز حوادث در معادن و خسارت‌های جانی و مالی آن شود اما این افراد با اعلام نقاط و مسائل خطرآفرین می‌توانند در کنترل آن تاثیرگذار باشند.

احتمال تکرار حادثه معدن ‘زمستان یورت’ در معادن زغال سنگ مازندران

وی وضعیت ایمنی و تجهیزات معادن زغال سنگ یکی از شرکت‌های بهره‌بردار استان را زیر شرایط مطلوب توصیف کرد.

این شرکت بهره‌بردار پنج معدن زغال سنگ مازندران علاوه بر قدیمی بودن تجهیزات استخراج، امکانات ایمنی و خود ایمنی کارگران را در معادنش ندارد.

تا جایی که کپسول آتش نشانی معادن این شرکت شارژ نشده و از مدتهاست از موعد شارژ آنها گذشته است.

حمیدیان با تاکید بر اینکه در برخی از این معادن بالغ بر ۲۰۰ کارگر کار می‌کنند، هشدار داد: در صورت عدم توجه جدی و به موقع نسبت به این مساله تکرار حادثه ناگوار معدن ‘یورت’ دور از انتظار نیست.با توجه به حساسیت موضوع ایمنی معادن این شرکت، گزارش‌های لازم به دستگاه‌های اجرایی مرتبط ارائه شد تا در این خصوص تدبیری کنند.

حمیدیان تعداد معادن زغال سنگ مازندران را ۵۰ معدن اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۵ معدن فعال است و این استان از نظر معادن زغال سنگ در کشور جز رتبه‌های اول به شمار می‌رود.مازندران ۲۴۰ معدن دارد که ۱۱۷ معدن با استخراج ۱۶ نوع ماده معدنی فعال هستند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com