اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ترامپ اعضای ناتو را به اقدام یک‌جانبه تهدید کرد.عدم استقبال اعضای ناتو
پنجشنبه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:ترامپ اعضای ناتو را به اقدام یک‌جانبه تهدید کرد

ترامپ از اعضای ناتو خواست بی‌درنگ بودجه دفاعی خود را تا دو درصد درآمد ملی افزایش دهند در غیراین صورت پیامدهایی خواهد داشت. ناتو برای بررسی این موضوع نشست ویژه برگزار کرد. این خواست بدل به چالش بزرگی برای ناتو شده است.

محافل دیپلماتیک در دومین روز نشست ناتو در روز پنجشنه ۱۲ ژوئیه در بروکسل گفتند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است که در صورت عدم افزایش بودجه دفاعی اعضای ناتو آمریکا در مسئله دفاعی این پیمان یکجانبه عمل خواهد کرد. او تاکید کرد: «ما کار خودمان را خواهیم کرد و راه خودمان را خواهیم رفت.»

 

اظهارات ترامپ باعث نگرانی شدید اعضای پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو شده است. اما هنوز روشن نیست در صورت مخالفت اعضای ناتو آمریکا چه سیاستی در پیش خواهد گرفت.

تنش موجود می‌تواند به کاهش تلاش‌های آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی منجر شود و در بدترین حالت شکاف را در میان اعضای این پیمان عمیق‌تر خواهد کرد.

بعد از اظهارات ترامپ، ناتو نشست فوق‌العاده برگزار کرد.

افزایش بودجه نظامی تا “دو درصد” تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۴ میلادی تعیین شده بود اما بسیاری از اعضای این پیمان به آن عمل نکرده‌اند.

آلمان پیش‌از این با افزایش بودجه نظامی مخالفت کرده بود. دولت آلمان باید برای رسیدن به اهداف تصویب شده در اجلاس پیمان ناتو که این کشور نیز تصویب کرده، بودجه نظامی‌اش را تا سال ۲۰۲۴ به ۸۰ میلیارد یورو افزایش دهد.

آلمان قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ بودجه دفاعی خود را حدود یک و نیم درصد افزایش دهد و این موضوعی است که از نظر دونالد ترامپ قابل قبول نیست. او ضمن ناعادلانه دانستن تقسیم بودجه در این پیمان ماه‌هاست که از هم‌پیمانان خود از جمله آلمان به شدت انتقاد کرده است.

بر اساس ‌پیش‌‌بینی‌ها در سال ۲۰۱۸ از اعضای ناتو فقط یونان، بریتانیا، لهستان، رومانی و سه کشور حوزه بالتیک، یعنی لیتوانی، لتونی و استونی همراه آمریکا به این هدف دو درصدی اختصاص بودجه دفاعی دست‌خواهند یافت. بودجه دفاعی آلمان به‌رغم افزایش آن هنوز حدود ۲۴ /۱ در صد است.

ایالات متحده بیش از دو سوم مخارج فعالیت‌های ناتو را تأ‌مین می‌کند. به گفته ناتو این مبلغ در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۸۶ میلیارد دلار بوده است. ترامپ از اعضای ناتو خواسته است که سهم بیشتری را در تأمین هزینه‌های این پیمان نظامی متقبل شوند. این موضوع اما سبب انتقاد هم پیمانان اروپایی ترامپ شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از نشست ناتو با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در هلسینکی، پایتخت فنلاند ملاقات خواهد کرد.

****

رادیو آلمان:عدم استقبال اعضای ناتو از خواست آمریکا برای افزایش بودجه نظامی

رئیس‌جمهور آمریکا خواستار افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده است. دبیرکل ناتو می‌گوید تمرکز ما بر هدفی است که پیشتر تعیین شده است.

بیانیه اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) علی‌رغم اختلاف‌نظر شدید میان رهبران کشورهای عضو این سازمان با توافق آنها بر سر اهداف اصلی این سازمان منتشر شد. رهبران کشورهای عضو ناتو به تعهد خود مبنی بر افزایش بودجه نظامی تا “دو درصد” تولید ناخالص داخلی خود تأکید کردند. این هدف در سال ۲۰۱۴ میلادی تعیین شده بود.

رئیس‌جمهور آمریکا البته برداشت دیگری از این هدف دارد و می‌گوید کشورهای عضو ناتو آن‌زمان متعهد شده بودند که بودجه نظامی خود را “دستکم تا دو درصد تولید ناخالص داخلی خود” افزایش دهند.

حال کاخ سفید می‌گوید رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس ناتو خواستار افزایش “چهار درصدی” بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو شده است.  سارا سندرز اعلام کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ می‌خواهد ببیند که متحدان ما با پذیرش مسئولیت بیشتر بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.»

رقم مطرح شده توسط رئیس‌جمهور آمریکا به معنای آن است که به عنوان مثال، بودجه ارتش آلمان باید از رقم کنونی ۴۰ میلیارد یورو به ۱۶۰ میلیارد یورو افزایش پیدا کند. آلمان موضع خود را در اجلاش ناتو روشن کرده و می‌گوید در مصوبه سال ۲۰۱۴ ناتو هم تنها بحث بر سر “حرکت به سوی دو درصد” است.

دبیرکل ناتو، ینس استولتنبرگ هم در پاسخ  به خواست رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که تمرکز ناتو بر دست‌یابی به هدفی است که سال ۲۰۱۴ تعیین شد و تأکید کرده است: «خبر خوب این است که ما به سمت آن در حال حرکت هستیم.»

بر اساس ‌پیش‌‌بینی‌ها یونان، بریتانیا، لهستان، رومانی و سه کشور حوزه بالتیک، یعنی لیتوانی، لتونی و استونی همراه آمریکا  در طول سال ۲۰۱۸ میلادی به این هدف دست‌ خواهند  یافت.

فاصله گرفتن صدراعظم آلمان از رئیس‌جمهور آمریکا

رئیس‌جمهور آمریکا نشست ناتو را با انتقاد شدید از آلمان آغاز کرد و گفت جمهوری فدرال آلمان کشوری ثروتمند است و می تواند بودجه نظامی خود را بلافاصله افزایش دهد.

او همچنین از طرح ساخت خط لوله گاز “نورد استریم ۲” به شدت انتقاد کرد و مدعی شد که آمریکا از آلمان حفاظت می‌کند در مقابل آلمان قراردادی میلیاردی با روسیه می‌بندد. دونالد ترامپ گفت که آلمان تحت کنترل “کامل” روسیه است.

خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری گاز “نورد استریم ۲” گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به اروپای مرکزی و غربی منتقل خواهد کرد.

صدراعظم آلمان ضمن رد انتقادهای مطرح شده توسط رئیس‌جمهور آمریکا گفت به عنوان فردی که در آلمان شرقی سابق بزرگ شده می‌داند که به جمهوری شوری سابق وابسته بودن یعنی چه و تأکید کرد: «خوب است که آلمان سیاست مستقلی دارد.»

رئیس‌جمهور آمریکا و صدراعظم آلمان سپس در حاشیه نشست ناتو دیدار کردند. رئیس‌جمهور آمریکا این دیدار را “عالی” توصیف کرد اما صدراعظم آلمان از “رابطه خیلی خیلی خوب” آلمان با آمریکا سخن گفت که در رسانه‌های آلمانی به نشانه فاصله گرفتن از رئیس‌جمهور آمریکا تعبیر شده است.

آنگلا مرکل گفت که با رئیس‌جمهور آمریکا در مورد بودجه نظامی، همکاری‌های‌ تجاری و سیاست‌های مهاجرتی گفتگو کرده است. او همچنین افزود که در مورد دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین هم صحبت شده است. مرکل گفت :«ما گفتگویی فشرده داشتیم چون شریک هستیم و می‌خواهیم همکاری داشته باشیم.»

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com