اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
گزارش: ارز دلالان ارزان‌تر از صرافی‌ها
یکشنبه, ۲۱ام مرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

انصاف نیوز:از سوی دیگر ماموران از اجتماع مردم در مقابل صرافی‌ها جلوگیری می‌کنند.

در حالی که در هفته‌ی گذشته دولت به جز کالاهای اساسی، تهیه‌ی ارز برای اقلام دیگر را به بازار ثانویه ارجاع داده است، صرافی‌ها از فروش ارز خودداری کرده و قیمت ارز آن تعدادی از صرافی‌ها که ‌فروش دارند گران‌تر از دلالان خیابان فردوسی است!

گزارش میدانی خبرنگار انصاف نیوز از بازار ارز خیابان فردوسی ظهر ۲۰ مردادماه، حاکی از آن است که حتی پس از ابلاغ و ارایه‌ی سازگار تحویل ارز توسط دولت به صرافی‌ها، آنها از عرضه خودداری می‌کنند و تنها خریدار ارز هستند.

برخی از آنها مدعی بودند که چون قاعده بر اصل عرضه و تقاضا است، و از طرفی مردم ارزی برای فروش نیاورده‌اند، بنابراین ما نیز فروش نداریم و فقط خریدار هستیم.

برخی از صرافی‌ها می‌گفتند که هنوز چیزی از طرف دولت به ما ابلاغ نشده است و این درحالی است که اطلاعیه‌ی نحوه‌ی پرداخت ارز که توسط دولت اعلام شده است بر روی شیشه‌های آنها نصب شده بود.

برخی از آنها با گماردن شخصی در ورودی صرافی از ورود مردم به صرافی جلوگیری می‌کنند

وضعیت نابسامان بازارر ارز و درخواست مردم برای تهیه‌ی آن ایجاد دو قطبی در بازار کرده است به طوری‌که صرافی‌ها دلار با قیمت ۱۱۵۰۰ و یورور و ۱۲۸۰۰ تومان به فروش می‌رسانند و این در حال است که دلالان در بیرون همان صرافی‌ها دلار را ۱۰۸۰۰و یورو را نزدیک به ۱۲ هزار تومان می‌فروشند.

دو نکته در بازار ارز قابل توجه است یکی اینکه صرافی‌ها دلار را با قیمت ۱۰هزار تومان و یورو را ۸۰۰/۱۱ تا ۱۲ هزار تومان می‌خرند این یعنی برروی هر دلار ۱۵۰۰و یورو ۱۰۰۰تومان سود دریافت می‌کنند و دوم اینکه از درج قیمت‌ها بر روی تابلو نمایش قیمت ارز خودداری می‌کنند.

این تفاوت قیمت علاوه بر ایجاد فضای سو استفاده و افزایش دلار تقلبی بر سردرگمی مردم نیز دامن می‌زند؛ به این معنا که از طرفی به دلالان اعتماد ندارند و از طرفی صرافی‌ها به آنها پاسخ‌گو نیستند.

برخی از افرادی که خریدار ارز بودند ضمن بحث با صرافی‌ها خواهان پاسخ‌گویی درخصوص نحوه‌ی عرضه‌ی ارز بودند که با این پاسخ از سوی صرافان مواجه می‌شدند: «به بانک مرکزی مراجعه کنید و از آنها بخواهید» و یا به روزهای آینده ارجاع می‌دادند.از سوی دیگر ماموران از اجتماع مردم در مقابل صرافی‌ها جلوگیری می‌کنند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com