اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
برای ۵۰ روز متوالی هوای زابل ناسالم است
یکشنبه, ۱۱ام شهریور, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

محمود دیانتی رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امروز پنجاه و سومین روز متوالی است که غلظت ذرات معلق در هوای زابل در شرایط ناسالم قرار دارد. شرایطی که گاهی ۶۰ برابر محدوده مجاز نیز بوده است .

 امسال به لحاظ سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه، یکی از شدیدترین بادها در نیم قرن اخیر را داشته‌ایم که پیامد آن افزایش تعداد روزهای ناسالم هوا بوده است .

وی افزود: حدود ۵۳ روز متوالی است که غلظت ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون در هوای زابل تا بیش از حد مجاز افزایش یافته بطوریکه گاهی شرایط کیفی هوای این شهر را تا بیش از ۶۰ برابر حد مجاز کاهش داده است .

دیانتی با بیان اینکه در اکثر قریب به اتفاق این ۵۰ روز غلظت ذرات معلق چندین برابر حد مجاز بوده است، افزود: در این مدت حدود ۳۰ روز غلظت ذرات معلق بین ۱۰۰۰ تا بیش از ۹۰۰۰ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۷ تا ۶۰ برابر حد مجاز بوده است. هشت روز نیز غلظت ذرات معلق تا بیش از ۲۰  برابر و ۳ روز متوالی نیز تا بیش از ۵۰ برابر حد مجاز افزایش یافته است .

وی در ادامه به شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه اشاره کرد و گفت: وزش بادهای ۱۲۰ روزه امسال جزو شدیدترین بادها در ۵۵ سال اخیر است بطوریکه در حدود ۵۰ روز متوالی است که بیشینه سرعت وزش باد در زابل بین ۷۰ تا ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت شده است .

وی افزود: در این ۵۰ روز حدود ۱۸ روز بیشینه سرعت وزش باد بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده که دید افقی را تا ۱۵۰ متر کاهش داده است. چندین روز نیز سرعت باد بین ۱۱۵ تا ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت شده است .

 بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی امروز و فردا بر شدت وزش باد در شمال استان افزوده می‌شود بطوریکه سرعت وزش باد گاهی به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد .

در این مدت به سبب شدت وزش باد در برخی نواحی شمال استان طوفان و گردوخاک و افزایش شدید غلظت ذرات غبار انتظار می‌رود که سبب بروز اختلال در وضعیت عمومی محورهای مواصلاتی و مسیرهای هوایی می‌شود .

وی ادامه داد: در جاده‌های مواصلاتی زابل-نهبندان، زاهدان-نهبندان، زاهدان-زابل بیشترین کاهش دید را خواهیم داشت.طی این مدت علاوه بر نفوذ گردوغبار به نواحی مرکزی، مرز شرقی و نواحی غربی استان، باد و گردوخاک با شدت کمتر منجر به خیزش گردوخاک در این مناطق خواهد شد .

 

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
مهمترین اخبار روز  

سران قوا آخر این هفته درباره حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی تصمیم‌ می‌گیرند

ادامه واکنش‌ها به قتل علیرضا شیرمحمدعلی؛ تهیه طرح سپردن مسئولیت زندان‌ها به وزارت دادگستری

کاهش ۵ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۷ با احتساب درآمدهای نفتی

سنتکام گزارش‌ها درباره تلاش ایران برای زدن پهپاد آمریکایی را تأیید کرد

سازمان‌دهندگان تظاهرات در هنگ‌کنگ: حضور دو میلیونی معترضان در خیابان‌ها

کمیسیون پیشنهاد رهبر در زمان آیت‌الله خمینی هم «وجود داشت اما گزینه‌شان رأی نیاورد»
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com