اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
ایسنا، طوفان:زندگی در زابل تا اطلاع ثانوی تعطیل شد! + تصاویر
دوشنبه, ۱۲ام شهریور, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

ایسنا: امروز  یکشنبه ۱۱ شهریورپنجاه و سومین روز متوالی است که طوفان خاک و بادهای ۱۲۰ روزه با سرعت گاها بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت زابلی‌ها را غرق در خاک کرده، نفس شان را بریده و خلقشان را تنگ کرده است.

 ۵۳ روز است که غلظت ذرات معلق چندین برابر حد مجاز بوده و زابلی ها شدیدترین بادها را در ۵۵ سال اخیر تجربه کرده‌اند و معلوم نیست که این طوفانهای شن ۷۰ تا ۱۲۰ کیلومتری در ساعت می خواهد این بندگان خدا را به کدام ناکجا آباد ببرد. تا همین الان هم یعنی از ۸ شهریور تاکنون ۱۳۴ نفر از ۷۸۷ خاک خورده به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از طوفان و گرد و خاک در مراکز درمانی این منطقه بستری شدند.

 

علی ملاشاهی، کارشناس پیش بینی هواشناسی سیستان وبلوچستان نیز گفته صبح امروز سرعت وزش باد در زابل به ۹۵ کیلومتر در ساعت رسیده و غلظت گرد و غبار تا صبح امروز سه برابر حد مجاز رسیده و پیش‌بینی کرده تا آخر وقت افزایش یابد و شرایط برای فردا ادامه داشته باشد.

به گفته او در ۱۱ روز اخیر بیشترین سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان، ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت ثبت شده و نیز غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در اوج طوفان به ۴۴ برابر حد مجاز رسیده است.

حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا  ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است ولی غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در چهار روز گذشته ۶ هزار و ۶۶۸ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

ملاشاهی پیش بینی کرده که امروز و فردا شدت وزش باد در منطقه سیستان افزایش یابد که کاهش شدید دید و کیفیت هوا را به دنبال خواهد داشت.

عبدالرحمن شهنوازی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز گفته ۱۳۴ نفر از ۷۸۷ مراجعه کننده به مراکز درمانی به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از طوفان و گرد و خاک سیستان از هشتم شهریور تاکنون در مراکز درمانی این منطقه بستری شدند.  این افراد به سبب عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از طوفان به بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کرده بودند که ۶۵۳ نفر آنان به صورت سرپایی درمان شدند.

زنگ هشدار مدتی است که برای ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان به صدا درآمده و با توجه به هشدارهای اعلام شده از سوی هواشناسی، نیروهای دستگاه های اجرایی تا پایان هفته جاری در حال آماده باش قرار دارند. نیروهای راهداری نیز برای ماسه روبی در منطقه سیستان حضور دارند و نیروهای جمعیت هلال احمر استان و سیستان نیز به توزیع اقلام مورد نیاز در مناطقی که نیاز به ماسک یا سبد غذایی دارند اقدام می‌کنند و راه های جاده ای و مواصلاتی استان باز است.

رسول راشکی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز گفته ۱۳۳۵ سبد غذایی و ۴۴ هزار و ۹۴۲ ماسک در ۱۱ روز اخیر میان مردم طوفان زده منطقه سیستان در شمال این استان توزیع شده و  در این مدت به ۶۰۱۰ نفر در ۵۸ روستای سیستان خدمات ارائه کردند. همچنین در این مدت علاوه بر توزیع سبدهای غذایی و ماسک، ۷۸۵۲عدد بطری آب میان مردم طوفان زده منطقه توزیع شده است. ۲۵۳ امدادگر با ۴۸ دستگاه خودرو در این مدت به خدمات رسانی به مردم پرداختند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
مهمترین اخبار روز  

سران قوا آخر این هفته درباره حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی تصمیم‌ می‌گیرند

ادامه واکنش‌ها به قتل علیرضا شیرمحمدعلی؛ تهیه طرح سپردن مسئولیت زندان‌ها به وزارت دادگستری

کاهش ۵ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۷ با احتساب درآمدهای نفتی

سنتکام گزارش‌ها درباره تلاش ایران برای زدن پهپاد آمریکایی را تأیید کرد

سازمان‌دهندگان تظاهرات در هنگ‌کنگ: حضور دو میلیونی معترضان در خیابان‌ها

کمیسیون پیشنهاد رهبر در زمان آیت‌الله خمینی هم «وجود داشت اما گزینه‌شان رأی نیاورد»
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com