اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
سازمان ملل: ایران به مسیر انتقال غیرقانونی «زغال» سومالی تبدیل شده است
سه شنبه, ۱۷ام مهر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

گزارش سازمان ملل: ایران به مسیر انتقال غیرقانونی «زغال» سومالی تبدیل شده است.این گزارش می‌گوید از ماه مارس، مقصد اصلی محموله‌های زغال چوب که از کشور‌های کومور، ساحل عاج و غنا به عنوان مبداء جعلی استفاده می‌کنند، بنادر ایران بوده است و در آنجا زغال چوب در کیسه‌های سفیدرنگی با برچسب «ساخت ایران» بسته بندی می‌شوند.

سایت پارسینه به نقل از رویترز گزارش داده گروه ناظر بر تحریم‌ها در سازمان ملل متحد گزارشی تهیه کرده که در آن گفته شده از ایران به عنوان مسیر حمل و نقل برای شبکه‌های تبهکار استفاده می‌شود.

رویترز  به سندی منتشر نشده از گزارش سالانه به شورای امنیت سازمان ملل دست یافته است که در آن ناظران تحریم، ایران را متهم کرده اند به نقطه‌ای برای حمل و نقل صادرات غیرمجاز زغال چوب سومالی تبدیل شده است و شبه نظامیان تروریست «الشباب» از این طریق میلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کنند.این گزارش اضافه می‌کند که کسب درآمد‌های داخلی توسط الشباب «به لحاظ جغرافیایی متنوع‌تر و نظام مندتر» از شیوه کسب درآمد دولت مرکزی سومالی است.
در ادامه گزارش آمده است: «این کیسه‌ها سپس در لنج‌های کوچک با پرچم ایران بارگیری شده و به بندر الحمریه در دبی، امارات متحده عربی، صادر می‌شوند که در گواهی نامه اصالت آن‌ها کشور سازنده زغال چوب به دروغ ایران عنوان شده است».
این ناظران که پایبندی به تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه سومالی و اریتره را دنبال می‌کنند، اظهار داشتند ایران و امارات در زمانی که ناظران نسبت به حمل و نقل زغال چوب سومالی ابرازی نگرانی کردند، «مشارکت قابل توجهی» در این موضوع نداشتند.
این گزارش برآورد می‌کند که ارزش کل زغال چوب غیرمجاز سومالی در امارات به ۱۵۰ میلیون دلار در سال می‌رسد که برای آشپزی و قلیان کشیدن استفاده می‌شود.آن‌ها می‌گویند تجارت زغال به منابع درآمد مهمی برای الشباب تبدیل شده است و این گروه دست کم ۷.۵ میلیون دلار بابت مالیات صادرات دریافت می‌کند.
نماینده ایران هم از اظهارنظر دراین باره خودداری کرده است.شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۲ صادرات زغال چوب سومالی را با هدف قطع منابع مالی گروه تروریستی الشباب که به القاعده وابسته است، تصویب کرد.
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com