اخبار / ایران / زنان / مهمترین
ماراتن نامه‌نگاری عفو بین‌الملل برای آزادی آتنا دائمی و دیگر زنان فعال
جمعه, ۲ام آذر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:ماراتن نامه‌نگاری عفو بین‌الملل برای آزادی آتنا دائمی و دیگر زنان فعال حقوق بشر

در ماراتن نامه‌نگاری عفو بین‌الملل برای دفاع از زنان فعال در امر حقوق بشر، از جمله آتنا دائمی، ۱۸۰ کشور شرکت خواهند کرد. این کارزار از ۲۹ نوامبر تا ۲۳ دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸) ادامه خواهد یافت.

سازمان عفو بین‌الملل امسال تمرکزش روی هشت زن مدافع حقوق بشر و نماینده یکی از گروه‌های بومی جهان است. شاخه عفو بین‌الملل در آلمان امسال نیز از شهروندان این کشور خواسته است در این ماراتن نامه‌نگاری شرکت کنند.

از آلمان در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) ۲۵۰ هزار نامه در این ارتباط نوشته شدند. عفو بین‌الملل از مدارس نیز برای شرکت در این کمپین حقوق بشری دعوت کرده است.

 

سازمان عفو بین‌الملل هر سال مردم جهان را فرا می‌خواند به دفاع از فعالان حقوق بشر در سراسر جهان بپردازند که به خاطر فعالیت‌شان زیر ضربات خشونت‌آمیز دولتی قرار گرفته‌اند.

امسال تمرکز این سازمان روی هشت زن مدافع حقوق بشر و نماینده یکی از گروه‌های بومی است. یکی از این هشت زن فعال حقوق بشر آتنا دائمی، زندانی سیاسی در ایران است.

آتنا دائمی روز ۲۹ مهرماه سال ۹۳ بازداشت شد و ۸۶ روز در سلول انفرادی و تحت بازجویی بود. او روز ۲۸ دی‌ماه همان سال به بند زنان زندان اوین منتقل شد. خانم دائمی به اتهام “تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم” به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به هفت سال حبس تقلیل یافت.

فعالان حقوق بشر دیگر که عفو بین‌الملل خواستار آزادی آنها شده، پاویتری مانجهی (هند)، گلزار دویشنوا (قرقیزستان)، نوال بن عیسی (مراکش)، نونهله امبوتوما (آفریقای جنوبی)، ویتالینا کوال (اوکراین)، جرالدین چاکون (ونزوئلا) و نماینده گروه قومی “زنگوار” در کنیا هستند.

مارکوس بیکو، مدیر عامل شاخه آلمانعفو بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «هیچ اقدامی تاثیرگذارتر از جلب توجه جهانیان نیست. شهروندان هرچه بیشتر در ماراتن نامه‌نگاری سهیم شوند، فشار بیشتری به رژیم‌هایی وارد می‌آید که به نقض حقوق بشر دست می‌زنند. آنها یک نامه را شاید بتوانند نادیده بگیرند، اما از هزاران نامه نمی‌توانند بگذرند.»

مارکوس بیکو در ادامه می‌گوید که ماراتن نامه‌نگاری ساده‌ترین کار برای هر شهروند آلمان است تا حمایت خود را از انسان‌هایی اعلام کند که در معرض تهدید ناقضان حقوق بشر قرار دارند.

سال گذشته تنها از آلمان ۲۵۰ هزار نامه در همین رابطه ارسال شد. سایت سازمان عفو بین‌الملل در ارتباط با این اقدام www.briefmarathon.de هرگونه اطلاعاتی را در ارتباط با این فعالان حقوق بشر در اختیار علاقمندان قرار داده است.

شرکت مدارس در این اقدام حقوق بشری

امسال نیز چون سال‌های گذشته قرار است مدارس نقش فعالی در این کمپین ایفا کنند. دانش‌آموزان دختر و پسر می‌توانند در بحث‌های حقوق بشری در کلاس‌های درس نه تنها به صورت تئوریک با موضوع حقوق بشر آشنا شوند، بلکه با ارسال نامه‌هایی در اقدامی عملی نیز شرکت فعال داشته باشند.

سال گذشته ۴۵۰ مدرسه در آلمان در این اقدام شرکت کردند. مدارسی که مایل به شرکت در این کمپین هستند نیز می‌توانند رسما به صورت آنلاین ثبت نام کنند. (www.amnesty.de/briefmarathon-schule)

نوشتن نامه کمک می‌کند؛ نمونه‌های موفقیت‌آمیز

حتی در عصر شبکه‌های اجتماعی نیز نوشتن نامه همچنان موثر است. تجربه سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که نوشتن نامه در سطح جهانی منجر به بهبود شرایط فعالان حقوق بشر شده است. این سازمان به دو نمونه اشاره می‌کند:

ماهادینه، وبلاگ نویس اهل کشور چاد، ۱۸ ماه زندانی بود و احتمال می‌رفت که به خاطر انتقاد به دولت کشورش به حبس ابد محکوم شود. در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) در پی ماراتن نامه‌نگاری ۶۹ هزار نامه برای آزادی او نوشته شد. ماهادینه در ماه آوریل سال جاری میلادی (۲۰۱۸) از زندان آزاد شد.

خانم نی یولان، وکیل چینی، نمونه دیگری در همین رابطه است. او که با اقدامات پلیس این کشور علیه مردم مخالفت کرده بود، زیر فشارهای پلیسی قرار گرفت. اما ارسال نامه‌های فراوان سبب شد که حملات، توهین‌ها و آسیب‌ها به او به شدت کاهش یافتند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com