اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
پمپئو: صلح در خاورمیانه بدون تقابل با ایران محقق نمی‌شود
پنجشنبه, ۲۵ام بهمن, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید صلح در خاورمیانه بدون مقابله با ایران امکان پذیر نخواهد بود.

نشست صلح و امنیت درخاورمیانه که به ابتکار آمریکا در ورشو برگزار می‌شود صبح روز پنجشنبه با صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا آغاز شد.مایک پمپئو، پیش از آغاز نشست اظهار داشت که بدون مقابله با ایران هیچ صلحی در منطقه برقرار نخواهد شد.وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت: «این نشست عمدتا بر موضوع صلح و ثبات در خاورمیانه متمرکز است. البته شما نمی‌توانید درباره این موضوع بحث کنید بدون این‌که به موضوع تهدیدات از جانب جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله، حماس و حوثی‌ها بپردازید»

مپئو همچنین افزود: «واقعیت این است که امروز منافعی مشترک میان عربستان سعودی، بحرین، اسرائیل، امارات و بحرین پدید آمده و همه آنها به این باور مشترک دست یافته‌اند که ملت‌هایشان با خطری مشترک به نام ایران مواجه هستند. این خطر و تهدید البته متوجه اروپایی‌ها هم می‌شود. ایران در اروپا ترورهایی را اجرا می‌کند و این تهدیدات ناشی از بی‌ثباتی در خاورمیانه است. شما نمی‌توانید درباره این بی‌ثباتی‌ها صحبت کنید بدون اینکه به نفوذ گسترده ایران در منطقه خاورمیانه بپردازید.»

مراسم افتتاحیه بدون اشاره به ایران

اما مراسم افتتاحیه نشست ورشو بدون اینکه اشاره مستقیمی به ایران داشته باشد آغاز شد.

مایک پمپئو و جاکیچ کژاپوتوویژ، وزیر امور خارجه لهستان در بیانیه مشترک آغازین نشست ورشو، موضوعات مورد بحث در این نشست را بی‌ثباتی‌های سوریه و یمن و رابطه میان اسرائیل و فلسطین مطرح کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما انتظار داریم که هر کشوری نظراتی را بیان کند که نشانگر منافع خودش باشد، اختلاف‌ها در یک حوزه نباید مانع از وحدت کشورها در سایر حوزه‌ها شود. مثلا ما (آمریکا و لهستان) اختلاف‌هایی بر سر توافق هسته‌ای ایران داشته‌ایم اما علیرغم این اختلاف‌نظرات، روابط میان آمریکا و لهستان به قوت خود پا برجاست.»

اعتراض ایران، واکنش لهستان

در همین راستا محمدجواد ظریف روز چهارشنبه ۱۳ فوریه در حساب توییتری خود نسبت به برگزاری این نشست در ورشو واکنش نشان داد. وزیر خارجه ایران در این توییت خود نوشت: «همان‌طور که ایران، روسیه و ترکیه آماده شرکت در نشست سوچی برای کار در خصوص صلح در سوریه می‌شوند و دادگاه سازمان ملل بهانه‌های آمریکا را رد می‌کند و آماده حکم دادن علیه دزدی آمریکا از اموال مردم ایران می‌شود، مقامات متزلزل ترامپ سعی در پنهان کردن قانون‌گریزی همیشگی و انزوای جهانی خود پشت نمایش ورشو دارند.»

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید صلح در خاورمیانه بدون مقابله با ایران امکان پذیر نخواهد بود.

نشست صلح و امنیت درخاورمیانه که به ابتکار آمریکا در ورشو برگزار می‌شود صبح روز پنجشنبه با صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا آغاز شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت: «این نشست عمدتا بر موضوع صلح و ثبات در خاورمیانه متمرکز است. البته شما نمی‌توانید درباره این موضوع بحث کنید بدون این‌که به موضوع تهدیدات از جانب جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله، حماس و حوثی‌ها بپردازید»

آقای پمپئو همچنین افزود: «واقعیت این است که امروز منافعی مشترک میان عربستان سعودی، بحرین، اسرائیل، امارات و بحرین پدید آمده و همه آنها به این باور مشترک دست یافته‌اند که ملت‌هایشان با خطری مشترک به نام ایران مواجه هستند. این خطر و تهدید البته متوجه اروپایی‌ها هم می‌شود. ایران در اروپا ترورهایی را اجرا می‌کند و این تهدیدات ناشی از بی‌ثباتی در خاورمیانه است. شما نمی‌توانید درباره این بی‌ثباتی‌ها صحبت کنید بدون اینکه به نفوذ گسترده ایران در منطقه خاورمیانه بپردازید.»

مراسم افتتاحیه بدون اشاره به ایران

اما مراسم افتتاحیه نشست ورشو بدون اینکه اشاره مستقیمی به ایران داشته باشد آغاز شد.

مایک پمپئو و جاکیچ کژاپوتوویژ، وزیر امور خارجه لهستان در بیانیه مشترک آغازین نشست ورشو، موضوعات مورد بحث در این نشست را بی‌ثباتی‌های سوریه و یمن و رابطه میان اسرائیل و فلسطین مطرح کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما انتظار داریم که هر کشوری نظراتی را بیان کند که نشانگر منافع خودش باشد، اختلاف‌ها در یک حوزه نباید مانع از وحدت کشورها در سایر حوزه‌ها شود. مثلا ما (آمریکا و لهستان) اختلاف‌هایی بر سر توافق هسته‌ای ایران داشته‌ایم اما علیرغم این اختلاف‌نظرات، روابط میان آمریکا و لهستان به قوت خود پا برجاست.

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com