اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
سازمان ملل،محکومیت سرکوب معترضان در نوار غزه
یکشنبه, ۲۷ام اسفند, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

یک مقام سازمان ملل متحد سرکوب مردم معترض در نوار غزه توسط گروه فلسطینی حماس را محکوم کرده است.

در ظرف چند روز گذشته صدها نفر با شعار “می‌خواهیم زندگی کنیم” به شرایط سخت زندگی و گرانی در غزه اعتراض کرده اند.

بنابر گزارش‌ها، کانون اعتراضات دیر البلح، در نواحی مرکزی نوار غزه بوده است؛ معترضان با به آتش کشیدن لاستیک و پرتاب سنگ با ماموران درگیر شدند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که ماموران امنیتی با باتوم به معترضان حمله کرده تا آنها را متفرق کنند. در برخی موارد صدای تیراندازی نیز شنیده می شود.

نیکلای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه، روز یکشنبه (۱۷ مارس) با صدور بیانیه ای گفت: “من کارزار بازداشت و خشونت سه روز گذشته نیروهای امنیتی حماس علیه معترضان از جمله زنان و کودکان را قویا محکوم می کنم.”

ملادنوف گفت که مردم غزه به “اوضاع وخیم اقتصادی” حق اعتراض دارند و درباره ضرب و جرح “وحشیانه” روزنامه‌نگاران و کارکنان “کمیسیون مستقل حقوق بشر” ابراز نگرانی کرد.

گروه حماس هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است. حماس رقیب اصلی خود گروه فتح را مسوول اعتراضات اخیر می داند؛ اتهامی که مقامات فتح آن را بی اساس می دانند.

برخی ناظران معتقدند افزایش تعرفه واردات برخی کالاها توسط دولت حماس گرانی و نارضایتی در غزه را تشدید کرده است.

بیش از دو میلیون فلسطینی در غزه زندگی می کنند که در پی به قدرت رسیدن اسلامگرایان حماس در سال ۲۰۰۷ میلادی، در محاصره نظامی اسرائیل زندگی می کنند. مصر نیز که گذرگاه رفح در جنوب غزه را کنترل می کند محدودیت های زیادی علیه این منطقه در نظر گرفته است.

جمعه گذشته هم زمان با آغاز اعتراضات، اسرائیل از اصابت دو موشک فجر از غزه به شهر تل آویو خبر داد. ارتش اسرائیل در واکنش حداقل صد هدف حماس در نوار غزه را بمباران کرد. دولت اسرائیل، حماس را عامل این حمله ها دانسته، اتهامی که رهبری این گروه آن را رد کرده است.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com