اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
رویداد۲۴:مسبب سیل استان گلستان چه بود؟
شنبه, ۳ام فروردین, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛ مسبب سیل استان گلستان چه بود؟/ فاجعه انسانی در پی خطای انسانی! بخش قابل توجهی از گنجایش سد‌های منطقه پر از گل و لای شده و پس از باران شدید، ظرفیت سد‌ها با وجود این گل و لای، لایروبی نشده سریعا پر شده و منجر به سرریز شدن سد‌ها و در نتیجه وقوع سیل شده است!

رویداد۲۴ یک هفته از سیل استان گلستان و مناطق آق قلا و گنبد می‌گذرد. استاندار گلستان در سفر خارجی به سر می‌برد و رئیس جمهور به جای استان گلستان به قشم رفته است! اینها البته تنها واکنش‌های عجیب در قبال سیل استان گلستان نیست. حسام الدین آشنا که شغلش به هر موضوعی میتواند مرتبط باشد الا تخصص مدیریت بحران در مناطق سیل‌زده، در توئیتی عجیب از تخلیه روستاها سخن گفته است. احتمالا این سخن را از هرکسی در دولت می‌شد شنید، جز حسام الدین آشنا!

سیل استان گلستان با خطا شروع شد و در رسیدگی به آن، با خطا ادامه یافت. آنگونه که در توضیحات بروز سیل گفته شده، این بحران بیش از هر چیز به خاطر طغیان دو سد «وشمگیر» و «گلستان»بوده است؛ این نکته‌ای است که البته مدیریت بحران درباره آن سخن گفته است. اما این همه ماجرا نیست بلکه تنها بخشی از ماجراست. بخش دیگری که مربوط به خطای انسانی متصدیان بوده تا کنون پنهان مانده و کسی درباره آن سخن نگفته است.

به گزارش رویداد۲۴ هر سد گنجایش خاصی دارد، طی سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و کاهش بارش باران در استان گلستان، چند متری داخل این دو سد را گل و لای پر کرده است اما در همه این سالها مسئولان نگهداری از سد‌ها اقدامی برای لایروبی آن‌ها نکرده‌اند! بخش قابل توجهی از گنجایش سد‌ها به واسطه این گل و لای پر شده و هنگامی که به ناگاه باران ممتد باریدن گرفته است، ظرفیت این سد‌ها با وجود وضعیت لایروبی نشده سریعا پر شده و منجر به سرریز شدن سد‌ها و در نتیجه وقوع سیل شده است!

مسبب سیل استان گلستان چه بود؟/ فاجعه انسانی در پی خطای انسانی!

نقشه محل استقرار سد وشمگیر

اما نکته تاسف آمیز‌تر آن است که قبل از بارش شدید باران متصدیان سد باید دریچه‌های سد را باز می‌کردند تا آب با فشار کمی خارج شود تا منجر به سیل نشود؛ اما هنگامی که سد‌ها لبریز از آب باران شده است تازه مسئولان دریچه‌ها را برای خروج آب باز کرده‌اند که آب با فشار شدیدی خارج شده و باعث طغیان رودخانه‌های اطراف شده است!

جالب آنکه مسئولان سازمان هواشناسی پیش از وقوع این فاجعه بار‌ها به مسئولان مربوطه هشدار داده بودند که در این تاریخ قرار است بارش سنگین باران اتفاق بیفتد و باید سد‌ها لایروبی و دریچه‌ها باز شود، اما متاسفانه گوش شنوایی وجود نداشته است!

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com