نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
آخرین دژ “خلافت اسلامی” گروه داعش فروریخت
اشتراک گذاری

با فتح آخرین دژ داعش در سوریه توسط نیروهای کرد و عرب این کشور که از حمایت نظامی آمریکا برخوردارند، خلافت خودخواندۀ گروه “دولت اسلامی” خاتمه یافت. به نشانۀ پیروزی خود بر گروه داعش، “نیروهای دموکراتیک سوریه” مرکب از کردها و عرب‌های این کشور پرچم خود را در دهکدۀ فتح شدۀ باغوز به اهتزاز درآوردند.

به این ترتیب پس از شکست کامل خود در عراق در سال ۲٠١۷، گروه داعش اینک آخرین منطقۀ کوچک تحت سلطۀ خود را در سوریه از دست داده است. پس از کنترل مناطق گسترده ای از خاک عراق و سوریه، گروه داعش در سال ٢٠١۴ آغاز “خلافت اسلامی” خود را در منطقه ای به وسعت بریتانیا اعلام کرده بود.

پیروزی کامل بر گروه داعش، تاریخی مهم در مبارزه با جنبش های جهادی در جهان به شمار می رود. مصطفی بالی، سخنگوی “نیروهای دموکراتیک سوریه”، با انتشار بیانیه ای شکست کامل گروه داعش و بازپس گیری صد در صد مناطق تحت کنترل این گروه را اعلام کرد. با این حال، یک مقام دیگر “نیروهای دموکراتیک سوریه” گفته است که تنها یک تپه در کنترل گروه داعش باقی مانده است.

به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه از ژانویه گذشته تاکنون ۶۷ هزار نفر آخرین منطقۀ تحت کنترل گروه داعش را ترک و ۵ هزار تن از جهادیون نیز خود را تسلیم کرده بودند. همین منبع می افزاید که در شش ماه گذشته ۷۵٠ نفر از نیروهای دموکراتیک سوریه و قریب ١۵٠٠ تن از جهادیون در جریان نبردها کشته شدند.

ساعاتی پیش از شکست کامل خود در سوریه، گروه دولت اسلامی از جهادیون خواست که به مقاومت و نبرد خود در کشورهای غربی ادامه بدهند.نبرد علیه گروه داعش مهمترین جبهۀ جنگ در سوریه به شمار می رود که در نتیجۀ آن طی هشت سال گذشته بیش از ٣۷٠ هزار نفر کشته شدند. رژیم بشار اسد توانست با پشتیبانی نظامی روسیه و جمهوری اسلامی ایران سلطۀ خود را بر قریب دو سوم خاک سوریه احیاء کند. جنگ سوریه که با سرکوب تظاهرات و راهپیمایی های آزادیخواهانۀ مردم این کشور آغاز شد به دلیل دخالت های قدرت های خارجی و گروه های جهادی به بغرنجی بزرگ تبدیل شد.رادیو فرانسه

 
 
https://rowzane.com/news/article=148371